728 x 90

کیهان خامنه‌ای: آقای ظریف! بسته فرانسه توهین‌آمیز است

جواد ظریف
جواد ظریف

کیهان خامنه‌ای در شماره امروز ۳شهریور ۹۸ خود با عنوان « آقای ظریف! بسته فرانسه توهین‌آمیز است» نوشت:‌

وزیر امور خارجه در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفته است که پیشنهادات رئیس‌جمهور فرانسه درباره کاهش تنشها درباره توافق هسته‌یی ایران در مسیر صحیحی به پیش می‌رود. این در حالی است که ماکرون در روزهای اخیر مذاکره درباره توان موشکی و منطقه‌یی ایران و دائمی‌کردن محدودیت‌های برجامی و توقف کاهش تعهدات برجامی را به‌عنوان بسته پیشنهادی خود مطرح کرده بود.

 

روزنامه‌ی سپاه ِ پاسداران روز شنبه نوشت: پیشنهاد‌های فرانسه برای نجات ِ برجام بدون ِ آمریکا، درحالیست که کشور‌های اروپایی از زمان اجرای توافق ِ هسته‌ای به تعهدات ِ خود عمل نکرده‌اند و با راه‌اندازی سازوکار‌های مالی، مثل «اینستکس»، تنها وقت‌کشی کرده و از زیر بار تعهدات ِ خود، شانه خالی می‌کنند.

 

کیهان ِ خامنه‌ای نیز تحت ِ عنوان ِ «رزمندگان ِ اقتصادی زیر ِ آتش ِ جست‌وجوی کلید در پاریس!» نوشت: تحولات ِ اخیر نشان می‌دهد اروپایی‌ها قصدی برای انجام ِ تحرکی جدی در راستای عمل به تعهدات ِ خود در قبال ِ (ما) ندارند و سیاست ِ اتلاف ِ وقت را در پیش گرفته‌اند. با این حال، برخی نشانه‌ها حاکیست، دولت ِ روحانی هم‌چنان امیدوار است آبی از اروپا گرم شود. تماس‌های تلفنی ِ طولانی ِ رئیس‌جمهور با همتای فرانسوی خود و دیدار ِ روز جمعه ظریف با ماکرون در فرانسه از جمله‌ی این نشانه‌ها هستند.

 

کیهان افزود: ظریف هم‌چنان به‌دنبال نحوه‌ی اجرای برجام است و معتقد است؛ «پیشنهادهای ماکرون درباره‌ی برجام در مسیر درستی پیش می‌رود»! اقدامات و مواضع ِ مقامات ِ ارشد ِ دولت، نشان می‌دهد متأسفانه امید به سراب ِ برجام، هم‌چنان ذهن ِ دولت ِ «روحانی» را در‌ اشغال ِ خود دارد و آنان هنوز نتوانسته‌اند با واقعیت‌های صحنه، خود را تطبیق داده و برخوردی منطقی داشته باشند.

 

روزنامه‌ی حکومتی جهان ِ صنعت از باند ِ روحانی تحت ِ عنوان ِ  «دست بستة ماکرون» نوشت: واقعیت این است که کشورهای اروپایی در رابطه با (برجام) متحد نیستند. خیلی از کشورهای اروپای شرقی آرام‌آرام به خط ِ فکری ترامپ تمایل نشان می‌دهند و حتی اخیراُ لهستان اعلام کرده نیروی نظامی به خلیج فارس می‌فرستد... کشورهای اروپای غربی دست‌شان باز نیست که سیاست ِ مستقلی از آمریکا داشته باشند چون آمریکایی‌ها تصمیم‌شان را گرفته‌اند و اعلام کرده‌اند هر کشوری با جمهوری اسلامی کار کند نمی‌تواند با آمریکا کار کند... و طبیعتا منافع ملی خودشان را در ارتباط با منافع ِ آمریکا می‌بینند نه ما.

 

روزنامه‌ی حکومتی رسالت نوشت: کاخ سفید و کاخ الیزه نیز همچنان «مهار همه جانبه جمهوری اسلامی» در ابعاد هسته‌ای، موشکی و دفاعی را هدف ِ غایی خود می‌دانند.

این روزنامه‌ی حکومتی افزود: رصد ِ رفتار ِ تروئیکای اروپایی در طول یک‌سال اخیر نیز به خوبی نشان می‌دهد که آنها نه «برجام» و نه «قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت» را خط ِ قرمز ِ حقوقی و راهبردی خود نمی‌دانند و اساساُ با دفرمه‌کردن و حتی نابودی توافق ِ هسته‌ای و جایگزینی آن با توافقی که منافع ِ واشنگتن و اروپا را تأمین کند، کمترین مشکلی ندارند.

 

در حالیکه رسانه های حکومتی روز جمعه به نقل ظریف، ماله‌کش ِ سیاستهای ولی‌فقیه ِ ارتجاع نوشته بودند، وی پس از دیدار با ماکرون گفته است جمهوری‌اسلامی پیشنهادات ِ فرانسه در خصوص ِ بازیابی توافق هسته‌ای را بررسی می‌کند، روز شنبه پاسدار سلامی، سرکرده‌ی کل ِ سپاه ِ خامنه‌ای از انجام ِ یک آزمایش ِ موشکی در روز جمعه خبر داد و گفت: برداشتن تحریم یعنی دلبسته به دشمن شدن که تاثیری ندارد چون اروپا نمی‌تواند و آمریکا اراده‌ای برای برداشتن ِ تحریم ندارد. بنابراین باید سیاست ِ حذف تأثیر تحریم‌ها را دنبال کنیم.

 

پاسدار قاسم تقی‌زاده، جانشین وزیر دفاع رژیم که در مشهد به سر می‌برد، نیز گفت:  ما موشک‌هایی در اختیار داریم که تاکنون آنها را پنهان نگاه داشته‌ایم و می‌خواهیم دشمنان ِ خود را غافلگیر کنیم.

وی که در در جمعه‌بازار ِ آخوندی در مشهد سخنرانی می‌کرد، اعلام کرد، به دستور ِ خامنه‌ای صنایع ِ نظامی رژیم را از ترس حمله، به زیر کوهها منتقل کرده‌اند.