728 x 90

کنفرانس مطبوعاتی وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه آلمان: مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای (رژیم) ایران به نقطه‌ای تعیین‌کننده و حساس رسیده است

کنفرانس مطبوعاتی وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه آلمان در برلین
کنفرانس مطبوعاتی وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه آلمان در برلین

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۳۰دی، در نشست خبری مشترک با آنالنا بربوک همتای آلمانی خود در برلین، ضمن هشدار پیرامون چشم‌انداز روند مذاکرات هسته‌یی با رژیم ایران اظهار داشت مقطع کنونی «‌تعیین‌کننده» خواهد بود و در صورت عدم پیشرفت، ما ناچار خواهیم بود مسیری متفاوتی در پیش بگیریم.

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: «واقعا مسأله فوریت در میان است و هم اکنون، بحث فقط بر سر چند هفته است تا مشخص کنیم که آیا می‌توانیم به پایبندی متقابل به توافق برگردیم یا نه».
وی با بیان این‌که مقطع کنونی «‌تعیین‌کننده» است تأکید کرد: «ما به جایی که لازم است نرسیده‌ایم. و اگر خیلی زود این اتفاق نیفتد، ما ناچار خواهیم بود مسیری متفاوت در پیش بگیریم».
وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت به‌رغم «پیشرفت اندک» در مذاکرات وین طی چند هفته گذشته هنوز معتقد است که احیای توافق برجام امکان‌پذیر و شدنی است.
وزیر خارجه آمریکا در مورد پیامدهای شکست مذاکرات هسته‌یی با رژیم ایران گفت: «باید راهی دیگر انتخاب کنیم و در این مورد هم حرف زدیم و گام‌هایی که با هم برخواهیم داشت را بررسی کردیم که اگر ایران به تعهدات بازنگردد، در مورد آن و این‌که چه اقداماتی انجام خواهیم داد، حرف زدیم».

 

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان گفت: ما وارد مرحله واقعاً تعیین‌کننده‌ای شده‌ایم، زیرا به‌معنای واقعی کلمه زمان ما رو به اتمام است. چرا که به موازات مذاکرات جاری، ایران روند تشدید تنش هسته‌یی را افزایش می‌دهد. غنی‌سازی اورانیوم تا سطح شصت درصدی که ایران به دست آورده، برای کشوری که سلاح هسته‌یی ندارد، بی‌نظیر است. و هیچ توضیح قابل قبولی برای آن وجود ندارد و ایران نیز تلاشی برای ارائه چنین توضیح قابل قبولی نکرده است. و ما امروز در این مورد صحبت کردیم، و در گفتگوهای امروز مان، بر آنچه که تونی بلینکن گفت، تأکید کردیم، این هفته‌ها هفته‌های تعیین‌کننده‌ای هستند. هدف ما حفظ و صیانت از این توافقنامه و مهمتر از همه، این‌که ایران این فعالیت‌ها را متوقف کند و تضمین کردن این‌که ایران دیگر نتواند ظرفیت غنی‌سازی خود را افزایش دهد. و همان‌طور که گفتم به‌عنوان اعضای گروه چهار جانبه تعامل کردیم.( سایت وزارت امور خارجة آمریکا ۳۰دی)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/337109e0-d67e-46e4-9f28-438a768b021a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات