728 x 90

کنفرانس در سنای آمریکا؛ حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران (۱) - رابرت منندز، تد کروز، بن کاردین، مارکو روبیو

کنفرانس در سنای آمریکا
کنفرانس در سنای آمریکا

کنفرانس در سنای آمریکا

حقوق بشر و دموکراسی در ایران

۲۷ اسفند ۹۹ (۱۷مارس۲۰۲۱)

تأکید اعضای سنای آمریکا

بر استمرار سیاست قاطع علیه رژیم آخوندی

لزوم حسابرسی از رژیم آخوندی در رابطه با نقض حقوق‌بشر و مقابله با تروریسم آن

حمایت از خواست مردم ایران برای برقراری یک ایران آزاد و دموکراتیک

سناتور رابرت منندز رئیس کمیته خارجه سنا

باعث مسرت من است که یک بار دیگر برای همه شما که در اینجا و در تمام جهان تجمع کرده‌اید شادی، خوشبختی و سلامت را در این نوروز آرزو کنم. در حالی که سال گذشته را به‌لحاظ فیزیکی دور از یکدیگر سپری کردیم، نوروز فرصتی است تا به‌عنوان یک جامعه گرد بیائیم تا هم به بهار و هم به سال جدید خوش‌آمد بگوئیم. این مناسبت فرصتی برای صلح است و برای همین هست که من مفتخرم که این فرصت را دارم که به جامعه شما پیام بدهم.

شما که برای ایرانی آزاد و دموکراتیک پایداری کرده‌اید. ایرانی که در داخل کشور مردمش سعادتمند باشند و با همسایگانش در صلح به سر ببرد. ایرانی که برای حقوق‌بشر شهروندانش بهای بیشتری از رفتن به‌دنبال بمب اتمی قائل باشد.

من خوشحالم که یک بار دیگر به شما می‌پیوندم تا در کنار مردم ایران که به نبردشان برای حقوق پایه‌یی بشر ادامه می‌دهند بایستم تا رژیم ایران را برای نقض جاری حقوق‌بشر و حمایتش از تروریسم مورد حسابرسی قرار دهیم.

مثل همیشه خوشحالم که می‌بینم بسیاری از هموطنانتان در آلبانی به شما پیوسته‌اند. امنیت شما ثابت می‌کند که تعهد شما به دفاع از اهدافتان می‌تواند باعث پیشرفت موقعیتتان بشود. امیدوارم یک روز تمام مردم ایران بتوانند در امنیت، سلامت، کرامت انسانی و آزادی زندگی کنند.

متأسفانه رژیم ایران هم‌چنان به جهان نشان می‌دهد که هیچ تصمیمی برای تغییر رفتار سرکوبگرانه و نگران کننده‌اش ندارد. رژیم ایران در تلاش برای خاموش کردن کسانی است که می‌خواهند صدای بی‌صدایان باشند. ما می‌دانیم که رژیم به‌طور گسترده هزاران نفر را که شهامت مخالفت کردن با آن را داشته‌اند زندانی و شکنجه کرده است. فقط به این خاطر که به سوء رفتارهای رژیم اعتراض کرده، خواستار عدالت اقتصادی شده‌اند یا فقط خیلی ساده می خواهند در آزادی و صلح زندگی کنند و بتوانند برای آینده بهتر فرزندانشان تلاش کنند. ما در مقابل چنین سرکوبی نمی‌توانیم سکوت کنیم. شما می‌دانید که در کنگره و در سراسر دولت آمریکا و در بسیاری از سازمانهای مدنی دوستانی دارید که به افشای سوء رفتارهای رژیم و به فشار برای حسابرسی از رژیم ادامه می‌دهند.

در سال گذشته شاهد بودیم که رژیم ایران یک بار دیگر در صحنه بین‌المللی ثابت کرد قصد ندارد با همسایگانش در صلح به سر ببرد یا به سعادت شهروندانش اولویت بدهد.

اضافه بر نقض حقوق شهروندان در داخل کشور، رژیم هم‌چنان به حمایت از تروریسم و رژیم وحشی بشار اسد و پیمودن مسیر دستیابی به بمب اتمی را ادامه می‌دهد.

در حالی که در کنگره ما ممکن است روشهای متفاوتی برای بهترین نحوه روبه‌رو شدن با تهدید رژیم ایران داشته باشیم اما مطمئن باشید که ما در مخالفت با نقض حقوق پایه‌یی مردم ایران، سرکوب و نقض حقوق زنان توسط رژیم متحد هستیم.

سناتور تد کروز عضو عالی‌رتبه کمیته خارجه

باعث افتخار خوشوقتی است که بار دیگر برای جشن سال نو ایرانی شما را خطاب قرار بدهم. من می‌دانم که همه ما به‌شدت نگران آنچه در واشنگتن دی. سی در مورد آیت‌الله خامنه‌ای و آخوندها اتفاق می‌افتد هستیم. توافق هسته‌یی فاجعه‌بار اوباما با رژیم ایران. که این رژیم را به شبکه مالی جهانی مجدداً وصل کرد و با برداشتن تحریم‌ها باعث سرازیر شدن صدها میلیارد دلار به سمت آخوندها شد و هر چیزی را که آخوندها برای پولشویی مبالغ هنگفت در سراسر جهان جهت تأمین مالی تروریسم و گسترش بمب‌سازی اتمی نیاز داشتند به آنها داد.

من پرزیدنت ترامپ را ترغیب کردم که از آن معامله فاجعه‌بار خارج شود و او چنین کرد. با هم پیشرفتهای بسیاری در اعمال فشار بر رژیم ایران طی چند سال داشتیم.

اما پیامی که این سال جدید برای شما به ارمغان می‌آورم این است که همه ما باید عزم خود را حفظ و دو برابر کنیم تا با صدای بلند و بدون پشیمانی در برابر رژیم شیطانی ایران بایستیم. و این‌که من به انجام این کار متعهد هستم.

ما باید برای ساقط کردن رژیم ایران که به مردمش ستم می‌کند و تلاش می‌کند تا در سراسر جهان ترور بکارد، تلاش کنیم. من این را هم ممکن، و فراتر از آن، ضروری می‌دانم. رژیم ایران بی‌وقفه به‌دنبال نابودی ما است و آخوندها مدام شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند. ما تا سقوط رژیم در امان نخواهیم بود. وقتی اینجا هستیم که درباره آینده ایران صحبت کنیم، اعتقاد من این است که ما باید رژیم را ساقط کنیم و با کمک شما و با رهبری شما، این کار را خواهیم کرد.

سناتور گری پیترز رئیس کمیته امنیت ملی

من سناتور گری پیترز از میشیگان هستم. و می‌خواهم در جشن سال جدید ایرانی به همه شما بپیوندم.

بیش از هر چیز دیگری افتخار می‌کنم که در کنار مردم ایران در مخالفت با یک رژیم خودکامه ایستاده‌ام. برای دهه‌ها رژیم ایران مستقیماً مسئول اعدامهای گسترده زندانیان سیاسی، سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز و برگزاری انتخابات ساختگی بوده است. اگر رژیم ایران می‌خواهد دوباره با جهان وارد تعامل شود، باید از دستیابی به سلاح هسته‌یی و برنامه موشکی تهاجمی خود دست بردارد. رژیم حاکم بر ایران به‌دلیل عدم رعایت تعهدات اساسی بین‌المللی، احترام به حقوق‌بشر و آزادیهای مدنی، مشروعیت خود را از دست داده است. بگذارید خیلی صریح باشم. همه مردم سزاوار حق انتخاب دولت خود هستند و در سنای آمریکا، من در کنار مردم ایران که در تلاش برای دستیابی به یک دولت صلح جو، غیراتمی و جمهوری هستند خواهم ایستاد.

سناتور بن کاردین عضو عالی‌رتبه کمیته خارجه

عصر بخیر و نوروز پیروز.

باعث افتخار است که امسال نیز برای جشن سال جدید ایرانی و پرداختن به حقوق‌بشر مردم ایران دوباره در کنار شما هستم. برای مدت بسیار طولانی مردم ایران از رژیمی رنج کشیده‌اند که شهروندان خود را سرکوب و حقوق‌بشر را نقض می‌کند. ما شاهد تلاشهای مستمر برای قطع دسترسی به اینترنت و جلوگیری از تجمع آزادانه و مسالمت‌آمیز شهروندان ایرانی هستیم. رژیم ایران به سرکوب مخالفان ادامه می‌دهد. مدافعان حقوق‌بشر و سایر زندانیان عقیدتی را بازداشت و آنها را تحت محاکمه‌های غیرمنصفانه و در معرض شکنجه، بدرفتاری و مرگ در بازداشت قرار می‌دهد.

اگر چه این یک تصویر تیره و تار است اما من با روح نوروز و جشن شروع فصلی از حیاتی نو امید روزهای درخشان‌تری برای آینده را دارم.

من در حال کار با دولت بایدن - هریس و همکارانم در سنا هستم تا رژیم ایران را مورد حسابرسی قرار دهیم. در حالی که شاید برخی از نظرات متفاوت در مورد تاکتیکها وجود داشته باشد، همه ما توافق داریم که رژیم ایران هرگز نباید سلاح هسته‌یی داشته باشد و نقض حقوق‌بشر توسط رژیم و حمایت آن از تروریسم باید پایان یابد. همین هفته من و همکارانم نامه‌یی به رئیس‌جمهور بایدن می‌فرستیم تا نگرانیهای دو حزبی خود را در این‌باره مورد تأکید قرار دهیم.

در جریان کنگره قبلی، من قطعنامه‌ای ارائه کردم که سرکوب خشونت‌آمیز دولت ایران علیه معترضان را محکوم می‌کرد. اعتراضاتی که در آن صدها نفر کشته و هزاران نفر دستگیر شدند. آن قطعنامه از حقوق ملت ایران برای تعیین آینده خود حمایت می‌کرد.

ما باید از همه ابزارهای موجود، از جمله مجازاتهای هدفمند برای موارد شدید نقض حقوق‌بشر استفاده کنیم.

پیام من به مردم ایران در این نوروز این است که بدانند آمریکا در کنار شما ایستاده است. ما در کنار شما هستیم تا اعتراضات مشروع خود را علیه یک رژیم فاسد ظالم انجام دهید. ما از حقوق شما برای اجتماع بدون ترس از آزار و اذیت و خشونت. چه در ایران و چه در هر جای دیگر حمایت می‌کنیم، شما تعهد من را دارید. شما تعهد آمریکا را دارید. هرگز امیدتان را از دست ندهید. متشکرم

سناتور مارکو روبیو عضو عالی‌رتبه کمیته خارجه

دوستان عزیز خوشحالم که به جامعه ایرانیان مقیم آمریکا در این کنفرانس در سنا به‌مناسبت نوروز می‌پیوندم تا روی حقوق‌بشر و دمکراسی در ایران متمرکز باشیم.

رژیم وحشی ایران حقوق پایه‌یی مردم ایران را به شکل خشونت‌آمیری نقض می‌کند. از پولش برای صدور تروریسم در منطقه و فراتر از آن استفاده می‌کند، آمریکایی‌ها و خارجیان را گروگان می‌گیرد و تعهدات بین‌المللی‌اش را زیر پا می‌گذارد. امروز ما شجاعت بسیاری از ایرانیان را منعکس می‌کنیم که در طول سال‌ها به خیابان‌ها آمدند و علیه این رژیم فاسد و شیطانی اعتراض کردند. مردم ایران شایسته داشتن دولتی هستند که به حاکمیت قانون احترام می‌گذارد، اصول دموکراتیک را به‌رسمیت می‌شناسد و به نیازهای مردمش نسبت به تأمین مالی ماجراجوییهای خارجیش اولویت می‌دهد. من برای فرا رسیدن روزی که ایرانی آزاد و صلح‌جو داشته باشیم دعا خواهم کرد. تا فرا رسیدن آن روز ما هر کاری که بتوانیم انجام می‌دهیم تا با رفتارهای شرورانه رژیم ایران مقابله کنیم و ایستادن در کنار مردم ایران انجام خواهیم داد.

ادامه دارد