728 x 90

کنفرانس جهانی همزمان با اعلام حکم دادگاه آنتورپ (۵) - پاندلی مایکو، مارتین پاتسلت، ریتا زوسموت، فردریک رایس، کیمو ساسی، اریک داوید

کنفرانس جهانی همزمان با اعلام حکم دادگاه آنتورپ
کنفرانس جهانی همزمان با اعلام حکم دادگاه آنتورپ

کنفرانس جهانی همزمان با اعلام حکم دادگاه

ارتباط زنده آنلاین با مجاهدین در اشرف ۳،دادگاه آنتورپ

شخصیتهای بین المللی وشاکیان خصوصی و یاران شورشگر

۳۰۰۰نقطه در ۴۰کشور جهان

پنجشنبه ۴فوریه ۲۰۲۱(۱۶بهمن)

پاندلی مایکو وزیر دولت آلبانی، نخست وزیر پیشین

  • محاکمه بلژیک دست داشتن ساختار حکومت ایران را در حملهٔ تروریستی در قلب اتحادیهٔ اروپا نشان داد و آشکارا قربانی و عامل خشونت را جدا می‌کند، در چنین وضعیتی حمایت از مردم ایران و خواست آنها برای تغییر رژیم از طریق حمایت از آلترناتیو دموکراتیک و طرح و برنامهٔ رئیس‌جمهور مریم رجوی عملی می‌شود.

مارتین پاتسلت نماینده مجلس فدرال آلمان

  • سفارتخانه‌های رژیم ایران، که طبق بررسی پرونده‌ها از سوی دادگاه در خدمت ترور هستند، باید تعطیل شوند، کارمندان سرویس مخفی این رژیم باید از کشورهای اروپا اخراج و در صورت دست داشتن در اقدامات تروریستی تعقیب و دستگیر شوند.

ریتا زوسموت - رئیس پیشین مجلس فدرال آلمان

  • خانم رجوی از نیروی فوق‌العاده مقاومت و جاذبه عظیمی برخوردار است که بدون حضور او، ما قادر به تحمل سختی این سال‌ها نبودیم. بمب‌گذاری برنامه‌ریزی شده در پاریس در سال۲۰۱۸، امتداد سرکوب و اعدام در ایران، امتداد قتل‌عام در اشرف، امتداد حملات موشکی خونین در کمپ لیبرتی و در حقیقت ادامه استراتژی ریشه‌کنی و نابودسازی مقاومت بود

فردریک رایس - نماینده مجلس ملی فرانسه

  • پروسه قضایی در دادگاه آنتورپ و محاکمه چهارتن شامل یک دیپلمات رژیم به پایان رسیده و اسناد دخالت غیرقابل انکار رژیم ایران مشخص شد است. در نتیجه من به‌روشنی اعلام می‌کنم که در این وضعیت نمی‌توانیم معامله با رژیم ایران را بپذیریم

کیمو ساسی، وزیر پیشین امور اروپایی - فنلاند

  • وزیران خارجهٔ اتحادیهٔ اروپا باید سفارتخانه‌های رژیم ایران را تحت بررسی قرار داده و تمام سازمانهای وابسته به‌رژیم ایران را که مسئول این اقدام تروریستی در اروپا هستند نامگذاری تروریستی کنند

پروفسور اریک داوید استاد حقوق بین‌الملل- بلژیک

  • امروز روز بزرگی برای قانون است، زیرا در دادگاه آنتورپ شاهد صدور حکم محکومیت علیه تروریسم بودیم و در دادگاه
  • بین الملی هم حکمی علیه جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت صادر شد

مشروح سخنرانی‌ها

پاندلی مایکو وزیر دولت آلبانی، نخست‌وزیر پیشین

دوستان عزیز،

ارزیابی هر حکومتی از چگونگی محترم شمردن قوانین بین‌المللی توسط قدرت حاکم آغاز می‌شود. این ارتباط با قوانین بین‌المللی، معرف موقعیت حکومت است. مقامات تهران بارها و بارها خود را به‌عنوان قربانی نقض قوانین بین‌المللی معرفی می‌کنند. امروز با محاکمه‌یی که در بلژیک علیه دیپلماتهای رژیم ایران صورت می‌گیرد یک تصویر دراماتیک ارائه می‌شود. این یک تصویر آشکار از سوء‌استفاده از قوانین بین‌المللی توسط مقامات تهران است. محاکمه، دست داشتن ساختار حکومتی رژیم ایران را در حملهٔ تروریستی در قلب اتحادیهٔ اروپا نشان داد. محاکمه در بلژیک اقدام مهمی است که آشکارا نقش قربانی و عامل خشونت را جدا می‌کند.

امروز محاکمه در بلژیک رژیم ایران را در معرض یک اتهام جدی قرار داده است. هم‌چنین، روند صلح از اهمیت بسیاری برخوردار است. اینک اهمیت یک بیانیه یا یادداشت اعتراضی بیشتر می‌شود. مقامات تهران اینک باید با وضعیتی بی‌سابقه در روابط بین‌المللی روبه‌رو شوند. دیپلماتهای رژیم ایران به‌دستور دادگاه و به اتهام اقدامات تروریستی زندانی می‌شوند. وجود دیپلماتهای یک کشور با چنین اتهامات جدی‌یی بیانگر سوء‌استفاده از اعتماد بین‌المللی به‌یک کشور است.

رویداد امروز بسیار مهم است. زندانی شدن دیپلمات رژیم ایران که دستورات رسمی را پیش می‌برد، امروز موقعیت بین‌المللی رژیم ایران را روشن می‌سازد و نشان می‌دهد که چرا سران حکومت ایران، این کشور را حبس کرده‌اند. سران رژیم ایران امروز رویاروی قانون بین‌المللی و افکار عمومی در داخل و خارج از ایران قرار گرفته‌اند. این قیمتی است که نباید توسط مردم ایران پرداخت شود

در چنین وضعیتی حمایت از مردم ایران و خواست آنها برای تغییر رژیم از طریق حمایت از آلترناتیو دموکراتیک و طرح و برنامهٔ رئیس‌جمهور مریم رجوی عملی می‌شود.

بسیار متشکرم.

مارتین پاتسلت نماینده مجلس فدرال آلمان

خانم رجوی، رئیس‌جمهور گرامی، دوستان عزیز،

دادگاه بلژیک حکم خود را اکنون صادر کرد.

تروریست اسدی و سه همدست او و بواسطه آنها تمامیت رژیم تروریستی آخوندها، محکوم شده‌اند.

در گذشته مکرراً می‌گفتم که در کنار اسدی، در واقع رژیم نیز بر صندلی اتهام نشسته است.

این محکومیت ضربه‌یی جدی به رژیم تروریستی آخوندها ست و دقیقاً به همین دلیل نیز، یک پیروزی مهم برای قربانیان ترور می‌باشد.

یک پیروزی برای ملت ایران، برای مقاومت ایران و از این رو این را به شما تبریک می‌گویم.

سازش‌ناپذیری قضاییه در برابر فشارهای بی‌وقفه باعث شد تا باج‌خواهی رژیم بی‌نتیجه بماند و حاصل آن یک پیروزی برای حاکمیت قانون در اروپا بود. این را نیز باید تبریک گفت.

با این حال این دادگاه، تنها در مورد اسدی و سه همدست او نبود، بلکه در این‌باره بود، که نحوه برخورد اروپا با تروریسم دولتی ایران، در آینده چگونه خواهد بود؟

امنیت ما به چگونگی برخورد با این مقوله مشروط است. زیرا اتحادیه اروپا بدون شک در به‌وجود آمدن این روند سهیم بوده است. اتحادیه اروپا مدت زمان طولانی، سوء‌استفاده از امتیازات دیپلماتیک توسط رژیم ایران برای ترور را تحمل کرده است.

در اسناد مصادره شده از اسدی، هم‌چنین اطلاعاتی در مورد شبکه گسترده ترور و جاسوسی رژیم ایران در اروپا و به‌ویژه در آلمان، به‌دست آمده است.

به نظر می‌رسد این تهدید هم‌چنان پابرجاست و تا زمانی که این به‌اصطلاح دیپلماتهای رژیم ایران، این شبکه‌ها را از طریق سفارتخانه‌ها کنترل می‌کنند، تا آن زمان، تهدید از طرف تروریسم دولتی ایران هم‌چنان برای ما باقی خواهد ماند. چه کار باید بکنیم؟

اتحادیه اروپا باید اکنون دست به‌عمل بزند و از این واقعه تبعات سیاسی را نتیجه بگیرد. به‌عنوان مثال سطح روابط دیپلماتیک را کاهش دهد.

ریشه تروریسم مورد حمایت رژیم ایران باید اکنون یک بار و برای همیشه در سفارتخانه‌ها خشکانده شود، اگر نه پس از این حکم، پس چه زمانی؟

زیرساختهای تروریستی رژیم ایران هم‌چنان در سلولهای خفته و در مراکز به‌اصطلاح فرهنگی و هم‌چنین در مرکز (باصطلاح) اسلامی در هامبورگ پابرجاست. همه آنها بخشی از شبکه تروریستی ایران هستند و مراکز کنترل آنها سفارتخانه‌های رژیم در اروپا هستند. این حقایق در روند بررسی دادگاه ثابت شده است. این شبکه باید کشف و تعقیب شود.

سفارتخانه‌های ایران، که طبق بررسی پرونده‌ها از سوی دادگاه در خدمت ترور هستند، باید تعطیل، کارمندان سرویس مخفی ایران باید از کشورهای اروپا اخراج و یا در صورت دست داشتن در اقدامات تروریستی تعقیب و دستگیر شوند.

جواد ظریف وزیر امور خارجه رژیم ایران، باید توسط اتحادیه اروپا مورد تحریم قرار گیرد زیرا او از این حمله اطلاع داشته و عمداً در تلاش بود تا واقعیت را بپوشاند. این موضوع در روند بررسی دادگاه اثبات شده و بنابراین او باید مورد حسابرسی کامل قرار بگیرد.

اتحادیه اروپا در اختلافات هسته‌یی با رژیم ایران به اندازه کافی خود را در دام تهدید رژیم تهران با سلاح هسته‌یی قرار داده است. آیا ما این بار در دام تهدیدهای تروریستی رژیم نمی‌افتیم؟

تروریسم دولتی جز ذات و ماهیت این رژیم است و اگر ما اکنون واکنش قاطع نسبت به آن نشان ندهیم، رژیم از این سیاست خود دست نخواهد کشید.

رژیم تهران تنها یک زبان را می‌فهمد و آن زبان قاطعیت است و به همین دلیل می‌گویم: تمام نهادهای رژیم ایران که درگیر ترور در اروپا بوده‌اند، را ببندید.

با تشکر از شما

ریتا زوسموت - رئیس پیشین مجلس فدرال آلمان

خانم رجوی، رئیس‌جمهور عزیز، دوستان عزیزم در اشرف۳

امروز یک روز خاص است و خیلی خوشحالم که در ساعات اولیه روز ۴فوریه مشتاقانه منتظر صحبت با شما می‌باشم.

از آنجا که تصور می‌کنم بعد از همه آن رنجهایی که در طول این سالیان کشیده اید، می‌توانید تجربه کنید که هنوز قانون و حاکمیت قانون وجود دارد.

آنچه به‌وقوع پیوست پیروزی سرکوبگران نیست، بلکه پیروزی کسانی است، که مقاومت کردند،

برای آزادی و عزت انسانی، به‌خاطر میهن و مردمشان. زیرا این موفقیت فقط مربوط به کسانی نیست که در خارج از کشور هستند، بلکه کسانی که در ایران زندگی می‌کنند و امیدها و آرزوهای مشابه شما دارند.

حاکمیت قانون توانست به‌رغم همه باجگیریها و تهدیدها، با موفقیت اعمال شود. این امر برای دموکراسی و امنیت ما در اروپا از اهمیت حیاتی برخوردار است. این یک موفقیت برای کسانی به‌شمار می‌رود که آزادیهایشان، حتی در کشورهای آزادتر اروپا سلب شده بود.

امروز مسأله اینست: برای ما باید روشن باشد که ضربه به عاملانی وارد شده است که درصدد بودند تا شما را به‌قتل برسانند و یا به هواداران شما از طریق ارتکاب به یک سوءقصد لطمه وارد کنند، این به ما نشان می‌دهد که چقدر ارزشمند است که به مبارزه ادامه دهیم.

من یازده سال است که این مقاومت ایران را از نزدیک و هم‌چنین از راه دور همراهی می‌کنم، همراه با همه کسانی که مانند ستمدیدگان می‌جنگند تا آنچه را که هدف اصلی خانم رجوی است، یعنی دموکراسی، کرامت انسانی، حقوق برابر زن و مرد، همراه با شما محقق کنیم.

خانم رجوی از نیروی فوق‌العاده مقاومت و جاذبه عظیمی برخوردار است که بدون حضور او، ما قادر به تحمل سختی این سال‌ها نبودیم.

این به‌معنای رشد مستمر اجتماعی است که خواهان گسترش شجاعت، اعتماد به نفس، تعهد و کمک متقابل است.

ما خیلی درباره همبستگی صحبت می‌کنیم، من فکر می‌کنم مقاومت ایران بر مبنای همبستگی زندگی می‌کند، این واقعیتی است که همه شما باید آن را بدانید.

بمب‌گذاری برنامه‌ریزی شده در پاریس در سال۲۰۱۸، امتداد سرکوب و اعدام در ایران، امتداد قتل‌عام در اشرف، امتداد حملات موشکی خونین در کمپ لیبرتی و در حقیقت ادامه استراتژی ریشه‌کنی و نابودسازی مقاومت بود.

روند دادرسی در آنتورپ و صدور حکم موفقیت‌آمیز آن را می‌توان از منظرهای گوناگون مشاهده کرد، از منظر قانون، امنیت داخلی، از آنچه مردم قادر به دستیابی به آنها هستند، هنگامی که متحد، مقاوم و شجاع باشند.

این سؤال ساده‌ای است، آیا ما در این دهه تحت آزار و شکنجه قرار خواهیم گرفت یا آزار و شکنجه دوباره در جهان، از جمله و به‌ویژه در ایران، تا بدانجا رسیده که کاملاً ضروری است که اکنون متوقف شود.

من به شما می‌گویم که ما تا به امروز موفق شده‌ایم، ما هنوز کارهای بیشتری داریم، هنوز به هدف خود نرسیده‌ایم. این موفقیت نسبی است. موفقیت حاکمیت قانون و افرادی که نمی‌خواهند این کشور نابود شود.

این مقاومتی در برابر بی‌عدالتی است. بنابراین من آرزو می‌کنم همه ما بتوانیم هم‌چنان در کنار هم بمانیم و بعد از حل مشکل کرونا بتوانیم یکدیگر را دوباره ببینیم.

من از شما صمیمانه تشکر می‌کنم، یک بار دیگر درود می‌فرستم به رئیس‌جمهور خانم رجوی. امیدوارم که شما نیز امروز احساس خوشنودی داشته باشید و این‌که هیچ چیز بی‌فایده نبوده است، گاهی اوقات ما این احساس را برای خودمان حفظ می‌کنیم.

دوستان عزیز در اشرف۳، امروز برای من نیز همراه با شما یک روز موفقیت است و امیدوارم که پس از این نه تنها کمی احساس آرامش کنید، بلکه این موفقیت در دادگاه آنتورپ را نیز جشن بگیرید.

برای این‌که ما بسیار با هم کار کردیم، به‌خصوص در آلمان، جایی که شما بایستی اغلب بیش از حد صبر می‌کردید و انتظار می‌کشیدید تا این‌که علائم و نشانه‌های واضحی دیده می‌شد.

صمیمانه متشکرم، تبریک و تشکر از همه کسانی که این موفقیت را ساختند.

فردریک رایس - نماینده مجلس ملی فرانسه

بسیار خوشوقتم که با شما در این کنفرانس مهم شرکت می‌کنم که پس از سوءقصد ژوئن ۲۰۱۸ برگزار می‌شود. ما آگاه هستیم که متأسفانه رژیم ایران یک سابقه سنگین در اعمال تروریستی دارد و این باعث تنشهای شدیدتر می‌شود. امروز دادگاه آنتورپ ۴نفر از جمله یک دیپلمات رژیم ایران را به محاکمه کشیده است. در جریان این دادگاه مشخص شد که این پروژه تروریستی علیه مخالفان حکومت تهران تدارک دیده شده بود و رژیم ایران حتی صلاحیت این دادگاه را نیز قبول نکرد و فشارهای زیادی را بر آن وارد کرد.

سرویسهای فرانسه در این مسأله عملکرد ضعیف و به‌طور عمد غیرمشخصی را ایفا کردند چرا که نمی‌خواستند که توافقات هسته‌یی با رژیم ایران را به خطر بیاندازند. در نتیجه من به‌روشنی امروز اعلام می‌کنم که در این مورد مشخص و در این وضعیت نمی‌توانیم معامله با ایران را بپذیریم. خصوصاً این‌که حکم و طی یک محاکمه صادر شده است. حال که پروسه قضایی به پایان رسیده و اسناد دخالت غیرقابل انکار رژیم ایران امروز مشخص شده است لازم است که خواهان بهبود وضعیت حقوق‌بشر در داخل ایران و پایان دادن به اعمال تروریستی در خاک اروپا توسط این رژیم بشویم.

من از ملت بزرگ ایران که خواهان تغییر رژیم و نیل به یک رژیم دموکراتیک هستند حمایت می‌کنم و به همین دلیل است که از شورای ملی مقاومت ایران حمایت می‌کنم. من از همه شما برای شرکت در این اجلاس با حضور خانم مریم رجوی تشکر می‌کنم.

کیمو ساسی، وزیر پیشین امور اروپایی - فنلاند

خانم رجوی،

عزیزان مدافع حقوق بشر

هم‌چنان‌که اینک همه می‌دانیم دادگاه در آنتورپ بلژیک حکم خود را صادر کرده است و اینک به‌اثبات رسیده که دیپلمات رژیم ایران، اسدالله اسدی و سه تروریست همدست او تلاش کرده بودند هزاران نفر را در گردهمایی اپوزیسیون در پاریس در سال۲۰۱۸ به‌قتل برسانند.

من یکی از حضار آن گردهمایی بودم که به‌عنوان یک حامی بین‌المللی دمکراسی و صلح و حقوق‌بشر در ایران و حامی جنبش خانم رجوی حضور داشتم. اینک به‌اثبات رسیده که یک اقدام تروریستی و تروریسم حکومتی انجام شده است. یک دیپلمات مواد منفجره را از ایران به‌خاک اتحادیهٔ اروپا آورده است. باید بگویم که این یک ننگ بزرگ برای حکومت ایران است.

و به‌این معنی است که هدف آنها مردمان دوستدار آزادی و حقوق‌بشر در اپوزیسیون ایران بودند که باید همهٔ سازمانهای بین‌المللی از آن حمایت کنند. از این رو من به‌عنوان وزیر پیشین امور اروپایی در فنلاند به‌وزیران خارجهٔ اتحادیهٔ اروپا توصیه می‌کنم که در اجلاس بعدی‌شان اقدام تروریستی رژیم ایران را در این پرونده محکوم کنند. دوم این‌که تمام سفارتخانه‌هایشان در کشورهای اتحادیهٔ اروپا را تحت بررسی قرار دهند و تضمین ایجاد کنند که هیچ کسی در آنجا نباشد که بتواند اقداماتی با مضمون تروریستی انجام دهد.

سپس وزیران خارجه باید تمام سازمانهای وابسته به‌رژیم ایران را که مسئول این اقدام تروریستی در اروپا هستند نامگذاری کنند. به‌ویژه باید نقش سپاه پاسداران را در این پرونده بررسی کنند. قرار دادن نام آن در لیست تروریستی اتحادیه اروپا از اهمیت برخوردار است.

هم‌چنین باید نام تمام کسانی که در این اقدام دخالت داشتند در لیست گنجانده شود تا اتحادیهٔ اروپا تحریم‌های شخصی علیه آنان اعمال کند تا مجازات آنچه را که علیه حقوق‌بشر انجام داده‌اند حس کنند.

به‌نظر من اینک اتحادیهٔ اروپا و به‌خصوص نخست وزیران این اتحادیه باید نشان بدهند که از چه میزان جدیت در نبرد برای حقوق‌بشر و حفاظت از مهمترین حق بشری که حق زندگی است برخوردارند.

این باید نقطهٔ شروعی برای نبرد نهایی برای دمکراسی و حقوق‌بشر بر طبق طرح ده ماده‌یی خانم رجوی باشد تا صلح و حقوق‌بشر به‌ایران برسد.

بسیار متشکرم.

پروفسور اریک داوید استاد حقوق بین‌الملل- بلژیک

امروز روز بزرگی برای قانون است. من با تمام اظهاراتی که تاکنون شده هم نظر هستم. از این رو تلاش می‌کنم کوتاه صحبت کنیم.

دستگیر شدگان این پرونده که ادعای مصونیت دیپلماتیک می‌کنند، نمی‌توانند از ماده ۴۰ کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک برخوردار باشند.

هم‌چنانکه گفتم امروز روز بزرگی برای قانون است. زیرا نه تنها شاهد این محکومیت به‌خاطر تروریسم بودیم بلکه یک همزمانی وجود داشت. امروز دادگاه بین‌المللی یک عضو ارتش اوگاندا به‌اسم دومینیک اودوگوئن را هم به‌خاطر جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت محکوم کرد. این نشان می‌دهد که در نهایت، حق است که همواره پیروز می‌شود.

من در حال حاضر نوشتن کتابی را به پایان می‌برم و می‌بینم که در نهایت حق و قانون است که همواره پیروز می‌شود.

دوست دارم که آخوندها و سران رژیم ایران درک کنند و خوب حواسشان را جمع کنند که تصمیمات قطعی و غیرقابل بازگشت علیه پروفسور جلالی اتخاذ نکنند.

د راین رابطه هم‌چنان به حقوق اطمینان و ایمان دارم.

سخنان خود را این طور به‌پایان می‌برم. من به‌ایمان به‌قانون ادامه خواهم داد.

ادامه دارد... . .