728 x 90

فراخوان کمیته خارجی پارلمان انگلستان به دولت این کشور برای لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران حکومت آخوندی

پارلمان انگلستان
پارلمان انگلستان

فراخوان کمیته خارجی پارلمان انگلستان به دولت این کشور

برای لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران حکومت آخوندی

و تکمیل توافق اتمی برجام با افزودن محدودیت برنامه موشکی رژیم

اقدامات سپاه پاسداران به‌دلیل «حمایت واضح و پایدار از تروریست‌ها

و بازیگران غیردولتی که برای تضعیف ثبات در منطقه ت

با معیارهای مندرج در قانون تروریسم سال ۲۰۰۰ بریتانیا همخوانی دارد

از توافق اتمی با رژیم ایران پوسته‌ای به‌جا مانده

و بریتانیا در بلندمدت باید به‌دنبال جایگزینی آن باشد

رفع نگرانیهای متحدان عرب بریتانیا و آمریکا

از جمله موضوع موشک‌های بالستیک رژیم ایران

بایستی در نظر گرفته شود

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان انگلستان:

برجام توافقی بود که بر پایه‌های ضعیف بنا شده بود

مرگ آهسته توافق هسته‌یی اجتناب‌ناپذیر بوده

و به‌دنبال اقدامات مجلس رژیم ایران اکنون

قابل ترمیم نیست

کمیته خارجی پارلمان بریتانیا که یکی از مهمترین و با نفوذترین کمیته‌های پارلمانی انگلستان است روز ۲۶آذر در گزارش ۳۵ صفحه‌ای خود با عنوان «موفقیت بدون عدالت ممکن نیست: رابطه بریتانیا با ایران» بر ضرورت یک واکنش بلندمدت بین‌المللی به «فعالیت‌های بی‌ثبات کننده» رژیم ایران تأکید دارد.

اعضای کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا پیشنهاد کرده‌اند که وزرای امور خارجه و کشور، اطلاعات موجود درباره سپاه پاسداران را با هدف احتمالی تروریستی اعلام کردن کل این نهاد ارزیابی کنند.

این گزارش می‌گوید، اقدامات سپاه پاسداران به‌دلیل «حمایت واضح و پایدار از تروریستها و بازیگران غیردولتی که برای تضعیف ثبات در منطقه تلاش می‌کنند» با معیارهای مندرج در قانون تروریسم سال ۲۰۰۰ بریتانیا همخوانی دارد.

گزارش فوق می‌افزاید: «این اقدام، تعمیم منطقی محدودیت‌های موجود است که تحریم‌های اتحادیه اروپا بر اعضای سپاه اعمال کرده است و تصمیم ایالات متحده در شناسایی سپاه به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی در سال ۲۰۱۹ را دنبال خواهد کرد».

اسامی اعضای کمیته خارجی پارلمان انگلستان که در این گزارش ذکر شده، عبارتند از:

 • تام توگنهات رئیس کمیته خارجی پارلمان انگلیس
 • کریس برایانت نماینده مجلس عوام از حزب کارگر
 • نیل کویل نماینده مجلس عوام از حزب کارگر
 • الیسیا کرنز نماینده محافظه‌کار مجلس عوام انگلستان
 • استیوارت مالکوم مک دونالد نماینده مجلس عوام از حزب ملی اسکاتلند
 • اندرو رازیندل نماینده محافظه‌کار مجلس عوام انگلستان
 • باب سیلی نماینده محافظه‌کار مجلس عوام انگلستان
 • هنری اسمیت نماینده محافظه‌کار مجلس عوام انگلستان
 • رویستون اسمیت نماینده محافظه‌کار مجلس عوام انگلستان
 • گراهام استرینجر نماینده مجلس عوام از حزب کارگر
 • کلودیا وب نماینده مجلس عوام از حزب کارگر

گزارش کمیته مذکور هم‌چنین توافق هسته‌یی رژیم ایران (برجام) با قدرتهای بزرگ را «پوسته‌ای به‌جا مانده از یک توافق» توصیف کرده و خواهان آن شده است که بریتانیا در بلندمدت به‌دنبال جایگزینی آن باشد.

کمیته خارجی پارلمان انگلستان از دولت این کشور می‌خواهد در مقطع کنونی برای بازگشت همه طرف‌های توافق به برجام با هدف پیروی کامل از تعهدات آنها در توافق و نیز برای رفع نگرانیهای متحدان عرب بریتانیا در منطقه تلاش کند نگرانی‌هایی که از طرف آمریکا نیز مطرح شده است از جمله موضوع موشک‌های بالستیک رژیم ایران که از توانایی حمل کلاهک هسته‌یی برخوردارند، «بند غروب برجام» مرتبط با رفع محدودیتها از بخشهای کلیدی برنامه هسته‌یی پس از گذشت ۱۰ تا ۱۵ سال و نیز بازرسیهای به موقع و علنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مراکز هسته‌یی رژیم ایران و دسترسی آژانس به مراکز و مواد اعلام نشده این کشور نیز بایستی در نظر گرفته شود.

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان انگلستان تام توگنهات در خصوص توافق هسته‌یی گفت: «برجام توافقی بود که بر پایه‌های ضعیف بنا شده بود. به‌نظر می‌رسد مرگ آهسته توافق هسته‌یی اجتناب‌ناپذیر بوده و به‌دنبال اقدامات در مجلس رژیم (ایران)، اکنون قابل ترمیم نیست».

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا هم‌چنین در گزارش تازه خود از دولت این کشور می‌خواهد که در برابر سیاست رژیم ایران در «بازداشت‌های خودسرانه» شهروندان خارجی و بریتانیایی که آن را «گروگان گیری دولتی» خوانده تدابیر تازه‌یی بیندیشد.

تام توگندهات گفت: «دولت بریتانیا باید بازداشت خودسرانه شهروندان خارجی را همان که هست بنامد: گروگانگیری. طرح اتهامات، محاکمه‌ها و محکومیت‌های شهروندان بریتانیا در خاک ایران به تمسخر گرفتن یک سیستم عدالت است. استفاده از مادران جوان و بازنشستگان به‌عنوان ابزار چانه‌زنی و اهرم فشار، یک نوع دیپلماسی غیرقابل قبول است».

گزارش کمیته خارجی پارلمان انگلیس هم‌چنین حکومت ایران را به نقض حقوق‌بشر شهروندان ایران متهم کرده و از دولت بریتانیا می‌خواهد که به حمایت از کسانی که «از خشونت رژیم رنج می‌برند» ادامه بدهد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d2616088-d3e9-46f4-9bc8-2a81ce6496f8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات