728 x 90

کمالوندی در رابطه با انفجار نطنز: خسارت‌های مالی قابل‌ توجه بود

انفجار در سایت نطنز
انفجار در سایت نطنز

کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم در گفتگویی با خبرگزاری رسمی رژیم، ایرنا درباره انفجار و آتش‌سوزی روز پنجشنبه ۱۲تیرماه در مرکز مونتاژ سانتریفیوژ در تأسیسات هسته‌یی نطنز گفت: ما در مرحله اول متوجه شدیم که خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته اما خسارت‌های مالی قابل توجه بود.
وی افزود: در موضوع حادثه اولین هدف این بود که اطمینان حاصل کنیم که تلفات جانی نداشته باشیم بعد از آن عامل حادثه را بدانیم و ببینیم که چه میزان خسارت دیده‌ایم و در نهایت چطور این مجموعه را بازسازی و خسارت‌های وارده را جبران کنیم.
وی اضافه کرد: همان‌طور که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد، الآن مراجع امنیتی کشور می‌دانند که علت حادثه چیست اما بنا‌ به ملاحظات امنیتی فعلاً بنا ندارند در این باره صحبت کنند.

کمالوندی در خصوص مشخصات سوله‌ای که این حادثه در آن رخ داده است، گفت: ساخت این سوله از سال۹۲ شروع شده بود و نظر دکتر صالحی این بود که برای کارهای نهایی ماشینهای پیشرفته و مونتاژ این ماشین‌ها راه‌اندازی و تجهیز شود. در سال۹۴ ساخت این سوله در حال تکمیل بود که به‌دلیل بحث برجام کاملاً تکمیل نشد. قرار بود در این سوله نمونه‌های بیشتری از ماشینهای سانتریفیوژ پیشرفته تولید شود.
وی گفت: تجهیزاتی که در این سالن وجود داشت تجهیزات اندازه‌گیری و ابزارهای دقیق بودند که در اثر این حادثه بخشی از آن از بین رفته و بخش دیگری نیز خسارت دیدند. به‌دلیل نوع تجهیزات حتی اگر حادثه ابعاد کوچکتری نیز می داشت دیگر نمی‌توانست قابل استفاده باشد.

خبرگزاری رسمی رژیم – ایرنا در مطلب دیگری تحت عنوان «چرا اعلام چیستی حادثه نطنز به آینده موکول شد؟» نوشت:
به‌طور طبیعی حادثه پنجشنبه گذشته در سایت هسته‌یی نطنز، صرف‌نظر از میزان خسارت محدود آن برای ایران، واجد «اهمیت راهبردی» است و بررسی عوامل وقوع و «اتخاذ تمهیدات ضروری» برای جلوگیری از تکرار رخدادهای مشابه نیز از قاعده «تصمیمات راهبردی» پیروی می‌کند.
بدون شک تصمیم ایران برای موکول کردن اعلام چیستی این رخداد به آینده را باید از نقطه‌نظر زمان مورد نیاز برای اتخاذ تصمیمات راهبردی مورد توجه و ارزیابی قرار داد.

ایرنا در مطلبی دیگری در رابطه با حادثه نطنز نوشت: «ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره جلسه روز یکشنبه کمیسیون گفت: «صالحی در این جلسه هم‌چنین افزود که گروه‌های مختلف کارشناسی از جوانب مختلف حادثه نطنز را بررسی و شورای عالی امنیت ملی هم اعلام کرده که دلایل این حادثه را تشخیص داده اما فعلاً به دلایل امنیتی نتیجه این بررسیها فعلاً اعلام نشده است».