728 x 90

کرونا در جهان – اعمال محدودیتها و مقررات شدیدتر در کشورها

ویروس کرونا
ویروس کرونا

مقابله جهانی با کرونا گسترش یافته است. در بسیاری کشورها محدودیتها و مقررات شدیدتری اعمال می‌شود. سران کشورها مستمر جدیت این جنگ را یادآوری می‌کنند.

سایت کاخ سفید روز ۱۷فروردین نوشت: دونالد ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی خود در مورد مقابله با کرونا گفت: این یک جنگ تمام‌عیار است پرستاران به میدان خطر می‌شتابند. میدان جنگ است و آنها جنگنده‌های ما هستند.

دکتر برکس عضو تیم مقابله با کرونا در کاخ‌سفید گفت:‌ رعایت مقررات، شستن دست و حفظ فاصله فیزیکی جانها را نجات می‌دهد.

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز ۱۸فروردین نوشت: در اروپا علائم بیشتری از امیدواری و مؤثر بودن تدابیر قرنطینه، به چشم می‌خورد.

رئیس آژانس حفاظت مدنی ایتالیا گفت تعداد جان‌ باختگان روز یکشنبه کمترین آمار طی دو هفته گذشته بوده است.تعداد بیماران مراقبت ویژه نیز رو به کاهش داشته است. در اسپانیا برای چهارمین روز پیاپی تعداد جان‌ باختگان سیر نزولی طی کرده و امیدها نسبت به این‌که این کشور نقطه اوج [پیک] شیوع بیماری را پشت سر گذاشته، تقویت کرده است. وزارت بهداشت فرانسه اعلام کرد آمار جان‌ باختگان کرونا در بیمارستانها و تعداد بستری شدگان در مراقبتهای ویژه رو به کاهش است.

این کشورها حفاظت از دست‌آوردهای قرنطینه و حفظ فاصله را مورد تأکید قرار می‌دهند.

 

خبرگزاری فرانسه روز ۱۷فروردین نوشت: وزارت مهاجرت یونان اعلام کرد دو اردوگاه پناهندگان را در وضعیت منع ترددات و قرنطینه قرار داده است. این اقدام به‌دنبال مبتلا شدند تعدادی از ساکنان اردوگاهها اتخاذ شده است. اردوگاه مالاکاسا در ۴۰کیلومتری آتن از روز یکشنبه به‌مدت ۱۴روز تحت قرنطینه کامل قرار گرفت و هیچ‌کس اجازه ورود یا خروج از آن را ندارد. اردوگاه مورایا در جزیره لسبوس نیز با جمعیت ۱۸هزار پناهنده که شش نفر تست کرونای مثبت داشته‌اند در قرنطینه قرار دارد. در این اردوگاهها به‌دلیل ازدحام امکان اجرای فاصله فیزیکی به‌طور عملی در بین ساکنان وجود ندارد. یونان میزبان ۱۰۰هزار پناهنده از کشورهای مختلف از جمله سوریه است.

 

خبرگزاری رویترز روز ۱۷فروردین نوشت: دفتر نخست‌وزیری انگلستان در بیانیه‌یی اعلام کرد بوریس جانسون روز یکشنبه به‌دلیل استمرار علائم بیماری کرونا از جمله تب بالا در بیمارستان بستری شد. در بیانیه گفته شده است وی کماکان مسئولیتهای نخست‌وزیری را انجام خواهد داد.

 

‌خبرگزاری بلومبرگ روز ۱۷فروردین۹۹ نوشت: بیل گیتس از بنیانگذاران مایکروسافت گفت اگر اقدامات فاصله‌گذاری فیزیکی بدرستی انجام شود، شمار کشته‌شدگان ویروس کرونا در ایالات متحده، می‌تواند "‌‌بسیار کمتر"‌‌ باشد. البته تا زمانی که واکسن این ویروس کشف نشده اوضاع نمی‌تواند به‌حالت عادی برگردد.

 

خبرگزاری فرانسه روز ۱۸فروردین ۹۹ آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: در چند هفته گذشته در حالی‌که فشارهای اقتصادی و اجتماعی و ترس و واهمه ناشی از ویروس کرونا افزایش یافته ما شاهد افزایش هولناک جهانی خشونت علیه زنان بوده‌ایم من مصرانه از تمامی دولتها می‌خواهم تا جلوگیری از خشونت علیه زنان را یک بخش کلیدی از واکنش ملی خود علیه ویروس کرونا قرار دهند.

 

سی.بی.اس آمریکا ۱۷فروردین نوشت: در نیویورک اولین مورد از مبتلا شدن حیوانات به کرونا گزارش‌شده که ابتلای یک ببر در باغ‌وحش این شهر به کروناست. ویروس کرونا از طریق یکی از متصدیان رسیدگی به این حیوانات که علائمی از کرونا نداشته ولی مبتلا بوده به این ببر منتقل شده است.