728 x 90

کرونا در جهان؛ کمبود واکسن در آمریکا به یک معضل تبدیل شده است / پایین آمدن رقم رسمی R مربوط به رشد بیماری کرونا در انگلستان

کرونا در جهان
کرونا در جهان

در حالیکه کلیسای ملی واشنگتن، به یاد ۴۰۰هزار جان‌باختهٔ کرونا در آمریکا زنگهایش را ۴۰۰بار به‌صدا درآورد، بایدن رئیس‌جمهور آمریکا استراتژی خود برای مقابله با کرونا را با صدور فرمانهای متعدد ارائه داد.

او اعلام کرد: «در ۱۰۰روز اول ریاست جمهوری وی ۱۰۰میلیون تزریق واکسن صورت خواهد گرفت اما این بحران، قبل از این‌که بهتر شود، بدتر خواهد شد و آمار مرگ و میر در آمریکا در ماه آینده ممکن است از مرز ۵۰۰هزار نفر هم فراتر برود».

آمریکا تأکید کرده است که آمار جان‌باختگان کرونا در این کشور هم‌اکنون نیز بیش از تعدادی است که در جنگ جهانی دوم جان خود را از دست دادند.

کمبود واکسن در آمریکا به یک معضل تبدیل شده است. شهردار شهر پترسون در ایالت نیوجرسی آمریکا، در حالی‌که افراد را به‌دلیل کمبود واکسن از یکی از مراکز تزریق واکسن بازمی‌گرداند در همان محل یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد و بایدن را به‌تأمین واکسنهای بیشتر فراخواند. او گفت: «ما داریم کار خودمان را می‌کنیم. ولی من از رئیس‌جمهور درخواست دارم. به‌ما واکسن بدهید تا کار را تمام کنیم... . ما این هفته درخواست ۷۰۰۰ دوز واکسن داشتیم. ولی فقط ۲۰۰۰ تا دریافت کردیم».

اندرو کوئومو فرماندار ایالت نیویورک نیز طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که ذخیرهٔ واکسن در این ایالت دو یا سه روز دیگر به‌پایان می‌رسد.

آسوشیتدپرس گزارش کرد در کالیفرنیا نیز مشکل کمبود واکسن جدی است. از سه میلیون و ۲۰۰هزار واکسن ارسالی به‌این ایالت، یک و نیم میلیون دوز آن تزریق شده و بقیه هم در قرارهای تزریقی که تا به‌حال گذاشته شده مصرف خواهند شد. برای نفرات بعدی، در حال حاضر واکسنی در دسترس نیست.

در انگلستان رقم رسمی R مربوط به رشد بیماری کرونا از قدر مطلق «یک» پایین‌تر آمد و در برخی نقاط این کشور به شش دهم رسیده است.

افت رقم R به زیر عدد «یک» به این معنی است که سرعت رشد یا شیوع بیماری کرونا رو به کاهش است. این رقم وقتی «یک» باشد به این معنی است که هر یک بیمار، یک نفر سالم را هم بیمار می‌کند.

در انگلستان به گزارش رسانه‌ها تشدید محدودیتها و واکسیناسیون عمومی مؤثر بوده و باعث کاهش سرعت شیوع کرونا شده است. به گزارش روزنامه «سان» چاپ انگلستان، رقم R به‌طور معدل در سراسر انگلستان به هشت دهم رسیده است، یعنی در مقابل هر ده نفر بیمار کرونایی، هشت نفر سالم، به این بیماری مبتلا می‌شوند.

دولت آلبانی یک دیپلمات روسی را به‌دلیل نقض مستمر ضوابط کرونا به‌رغم تذکرات قبلی، عنصر نامطلوب اعلام کرد و ۷۲ساعت به‌او فرصت داد که تیرانا را ترک کند. در اطلاعیهٔ وزارت‌خارجهٔ آلبانی در مورد الکسی کریوشی‌یف نفر سوم سفارت روسیه آمده است: «از آوریل ۲۰۲۰ و به‌خصوص از آغاز سال۲۰۲۱ دولت آلبانی شکایات مستمری در رابطه با نقض آشکار ضوابط کرونا توسط این دیپلمات سفارت روسیه در تیرانا دریافت کرده. به‌رغم قولهای داده شده، این دیپلمات به‌نقض ضوابط ادامه داد... . این اقدامات غیرقابل توجیه دیگر قابل‌تحمل نیستند».

کمیته فنی کارشناسان در تیرانا، تصمیم گرفت برای پیشگیری از شیوع گسترده‌تر کرونا، کلاسهای دانشگاهی کماکان به‌صورت آنلاین برگزار شوند. در برابر فشارهای مختلف برای برگزاری کلاسها به‌صورت حضوری، این کمیته اعلام کرد کلاسهای خالی امروز بهتر از بیمارستانهای پر فردا است.

ردیان کرالی شهردار شهر کاوایا در آلبانی به‌کرونا مبتلا شد. شهردار بلافاصله تحت قرنطینهٔ ۱۴ روزه و زیر نظر پزشکان قرار گرفت و قرار است از کلیه افرادی که طی روزهای اخیر با شهردار ارتباط داشته‌اند آزمایش به‌عمل آید.

وزارت بهداشت آلبانی اعلام کرد با انجام ۳۰۸۸ تست کرونا ۶۷۸ مبتلای جدید به کرونا شناسایی شد. در همین مدت طبق آمار رسمی ۵نفر به تعداد در گذشتگان افزوده شده است