728 x 90

کاهش درآمدهای نفتی رژیم ایران به یک سوم

تشدید بحران اقتصادی در اقتصاد رژیم
تشدید بحران اقتصادی در اقتصاد رژیم

رسانه‌های رژیم روز گذشته (سه‌شنبه ۱۳آذرماه) به‌نقل از محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه رژیم نوشتند فروش نفت رژیم در سال جاری از دو و نیم میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرده و درآمد دولت یک‌سوم شده است.

 

همزمان، معاون اول آخوند روحانی هم اعلام کرده که سهم نفت در بودجه سال ۹۸به ۲۵درصد کاهش یافته است. نوبخت در جمع نمایندگان تعدادی از معلولان و در واکنش به کاهش بودجه حمایت از معلولان این سخنان را ابراز داشت ولی رسانه‌های رژیم اظهارات او را بعد از انتشار حذف کردند.

 

بر اساس این پیش‌بینی‌ها، فروش نفت رژیم در سال ۹۸حدود نیمی از میزان فروش پیش‌بینی شده برای سال ۹۷خواهد بود.

مرکز پژوهش‌های مجلس رژیم هم پیش‌بینی کرده بود که با از سر گیری تحریم‌های نفتی آمریکا، میزان صادرات نفت رژیم در خوش‌بینانه‌ترین حالات ۵۰۰هزار و در حالتی بدبینانه به یک میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

اسحاق جهانگیری، معاون اول آخوند روحانی هم روز سه‌شنبه گفت: «آمریکا قصد دارد نفت ایران فروخته نشود. ما هم بودجه ۹۸را به‌گونه‌یی تنظیم کردیم که سهم درآمدهای نفتی بیشتر از ۲۵درصد نباشد.

کاهش صادرات نفت رژیم در حالی است که حتی فروش نفت رژیم به‌خاطر تحریمهای بین‌المللی با موانع بانکی نیز روبه‌رو شده است.

ظریف وزیر خارجه رژیم در این رابطه گفت قسمت عمده صادرات ایران نفت است و «اگر پول نفت ایران به حسابی واریز نشود، مشخص نیست که پولی برای مراودات وجود داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید

سوئیفت برخی از بانکهای رژیم ایران را از دسترسی به خدمات خود محروم کرد

سوئیفت (سیستم جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) اعلام کرد از تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران تبعیت می‌کند. این مؤسسه که مرکز آن در بلژیک است اعلام کرد از دسترسی تعدادی از بانکهای ایران به سیستم تبادلات فرامرزی جلوگیری می‌کند.

سوئیفت دوشنبه ۱۴آبان۹۷اعلام کرد به‌عنوان یک سیستم که به فعالیتهای مالی جهانی خدمات رسانی می‌کنیم برای انعطاف پذیری و یکپارچگی اقتصاد جهانی بانکهای مشخصی در ایران را از برخورداری از خدمات خود معلق می‌کنیم.

این مؤسسه افزود این اقدام برای ثبات و یکپارچگی سیستم گسترده‌تر مالی جهان اتخاذ شده است.

روزنامه تایمز مالی این اقدام سوئیفت را ضربه‌ای به برجام اروپایی که رژیم آخوندی به‌ دنبال آن بود توصیف کرد. تایمز مالی نوشت به این ترتیب تلاش اروپا برای نگه‌داشتن روابط تجاری‌اش با رژیم ایران ناپایدار می‌شود.

 

تشدید بحران اقتصادی در سال آینده

 بهروز نعمتی، عضو هیات رئیسه مجلس رژیم نیز گفته است قیمت نفت در لایحه بودجه سال آینده ۵۴دلار در نظر گرفته شده است.این در حالی است که در بودجه سال ۹۷قیمت دلار۳۵۰۰تومان و قیمت فروش نفت ۵۵دلار در نظر گرفته شده بود ولی در روی زمین با اجرایی شدن مرحله دوم تحریمهای آمریکا، قیمت دلار به نزدیک ۵برابر قیمت پیش‌بینی شده رسیده و از آنجا که بازار نفت نیز با کاهش تولید روبه‌رو نشد قیمت آن به‌صورت متناوب کاهش پیدا کرد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات