728 x 90

کانادا: موارد هواپیمای اوکراینی هم‌چنان بی‌پاسخ مانده است

سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران
سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران

کَتی فاکس رئیس دفتر امنیت ترابری کانادا اعلام کرد اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در پاریس استخراج شده است... اما تا پایان تحقیقات هنوز راه درازی داریم. بسیاری از مسائل هم‌چنان بدون پاسخ مانده است.

وی افزود: ما از رژیم ایران خواسته‌ایم که این اطلاعات را هر چه زودتر منتشر کند، اما رژیم ایران اجازه نداده است که دفتر امنیت ترابری کانادا جزییاتی از اطلاعات به‌دست آمده را منتشر کند.

روز پنجشنبه ٢مرداد، دفتر امنیت ترابری کانادا (BST) اعلام کرد که استخراج (دانلود) داده‌ها و تحلیل مقدماتی این اطلاعات مرحلۀ بسیار مهمی از تحقیق در مورد سوانح هوایی را تشکیل می‌دهد.

طی هفتۀ اخیر، روند استخراج داده‌های جعبه‌های سیاه هواپیما در پاریس، در مقر سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه انجام گرفت. گروهی از کارشناسان متعلق به کشورهایی که اتباع‌شان در حادثۀ هواپیمای اوکراینی کشته شدند، در این کار شرکت داشتند. در پایان این مرحله، سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه (BEA) اعلام کرد که استخراج اطلاعات از دو جعبۀ سیاه با موفقیت پایان یافته است.

این اطلاعات دارای دو بخش است: مکالمات میان خلبان‌ها و صداهایی که داخل هواپیما شنیده می‌شود و داده‌های مربوط به وضعیت پرواز، از جمله سرعت، مسیر و ارتفاع هواپیما.

این اطلاعات در اختیار رژیم ایران قرار داده شده است. همچنین همۀ کشورهایی که در روند استخراج داده‌ها شرکت داشتند نیز در جریان قرار گرفته‌اند. اما رژیم ایران به عنوان مسئول اصلی تحقیقات، اجازۀ انتشار اطلاعات را نمی‌دهد.

روز جمعه سوم مرداد یوهنیی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین در یک پیام توئیتری نوشت: متن پیاده شده محتوای جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که روز ۸ژانویه توسط موشک سپاه پاسداران ایران سرنگون شد "دخالت غیرقانونی در پرواز هواپیما را تأیید کرده است".

بنا به‌گفته یوهنیی ینین، جعبه سیاه این هواپیما «با موفقیت رمزگشایی» شده و «دخالت غیرقانونی» در این پرواز تأیید شده است.
پیام مقام اوکراینی یک روز پس از آن منتشر شده که تیم بین‌المللی بررسی دستگاههای ضبط پرواز هواپیما خوانش آن را در فرانسه تکمیل کرد و نتیجه را به رژیم ایران تحویل داد.
این مقام وزارت‌خارجه اوکراین، بدون اشاره به جزئیات، اضافه کرده که کشورهای دخیل در این پرونده، منتظر دور اول مذاکره با ایران در هفته آینده هستند.