728 x 90

کابوس سرنگونی نظام ۳۴سال پس از عملیات فروغ جاویدان

عملیات فروغ جاویدان
عملیات فروغ جاویدان

پاسدار نایینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات جنگ ضدمیهنی: مجاهدین توانستند بیش از ۱۰۰ کیلومتری عمق خاک ایران نفوذ کنند. هدف این عملیات رسیدن به تهران و براندازی نظام بود

 

خامنه‌ای که در آن زمان رئیس‌جمهور بود و در منطقه جنوب حضور داشت، از درب قرارگاه وارد شد گفت؛ چی شده؟ چرا شما بهم‎ ریخته‌‎اید؟ عرض کردم: تلفن از غرب بود بچه‌ها می‌گویند؛ در غرب حمله شده است!

 

خوشحال از پیروزی سرود می‌‎خواندند و پرچم برافراشته بودند در جلوی خط هم یک یا دو لشکرشان با ما مشغول جنگ بودند دو مرتبه توانستند خط ما را بشکنند

یک‎بار که خط شکسته شد، بلافاصله دختری پشت دوشکا با ماشین از خاکریز عبور کرد و تا جلوی قرارگاه من آمد!

 

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس ۵مرداد ۱۴۰۱: مرکز اسناد و تحقیقات جنگ به‌مناسبت سالگرد عملیات مرصاد، طی گفتگویی با پاسدار علی محمد نائینی رئیس این مرکز که در آن زمان ریاست ستاد سپاه چهارم را برعهده داشت، به تشریح برخی حوادث و اتفاقات عملیات مرصاد پرداخت و گفت:... نیرو های نظامی مجاهدین در 38 کیلومتری کرمانشاه و در ارتفاعات چهار زبر متوقف شدند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که مجاهدین توانستند بیش از ۱۰۰ کیلومتری عمق خاک ایران نفوذ کنند... . .

این عملیات تفاوت زیادی با دیگر عملیات‎ها داشت، یکی از این تفاوت‎ها در هدف بود. هدف در این عملیات با یک برآورد غلط، رسیدن به تهران و براندازی نظام بود مسأله مهم و تفاوت دیگر، این بود که اگر آنها به کرمانشاه می‎رسیدند، به نوعی سه استان به خطر می‌افتد، یعنی که با تصرف کرمانشاه، استان ایلام و کردستان هم به خطر می‌افتد.

پاسدار نائینی افزود: مجاهدین در این عملیات نیرو های خود را برای رسیدن به تهران و طی کردن مسافت ۸۰۰ کیلومتری سازماندهی کرده بودند و برای تحقق این کار هم چندین قرارگاه پیش‌بینی کردند. برای هر شهر و مرکز استان در طول مسیر تا تهران فرمانده تعیین کرده بودند. پس برای آغاز عملیات چهار الی پنج هزار نفر را با تجهیزات خودروی و نظامی بسیار پیشرفته به راه انداختند.

مسئولان مختلف کشوری و لشکری با تماسهای تلفنی با فرماندهی سپاه کرمانشاه و قرارگاه سپاه در غرب وضعیت را سؤال می‌کردند. خبر پیشروی دشمن تا نزدیکی کرمانشاه و حتی سقوط شهر در کشور پخش شده بود.

همه نگران بودند و تماس می‌گرفتند در شرایطی که همه تلاش و ذهن ما درگیر بستن جاده‌های ورودی به کرمانشاه بود. تماسهای تلفنی زیادی را هم باید جواب می‌دادیم.

پاسدار نائینی گفت: خامنه‌ای که در آن زمان رئیس‌جمهور بودند و در منطقه جنوب حضور داشتند، از درب قرارگاه وارد شدند.

ایشان گفتند؛ چی شده؟ چرا شما بهم‎ ریخته‎‌‌اید؟ عرض کردم: تلفن از غرب بود. بچه‌ها می‌گویند؛ در غرب هم حمله شده،، ولی گزارشات متناقض است.

دوباره من را صدا کردند که تلفن فوری دارید، آقای «جان محمد» گفت: دشمن به اسلام‌‎آباد رسیده، متعجب شدم، گفتم: شما یک ربع پیش به من گفتید؛ دشمن به کرند رسیده، چطور ۱۰۰ کیلومتر راه را در عرض این مدت کوتاه پیشروی کردند و به اسلام‌‎آباد رسیدند؟!

گروهی خوشحال و سرمست از پیروزی سرود می‌‎‌خواندند و پرچم برافراشته بودند و در جلوی خط هم یک یا دو لشکرشان با ما مشغول جنگ بودند.

دو مرتبه توانستند خط ما را بشکنند، ولی ما توانستیم خط را ترمیم کنیم. یک‎بار که خط شکسته شد، بلافاصله دختری پشت دوشکا با ماشین از خاکریز عبور کرد و تا جلوی قرارگاه من آمد. خبرگزاری تسنیم (رژیم) ۵مرداد

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7ab816b3-6c43-4c23-bb41-c5c113386017"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات