728 x 90

ژنو – گرامیداشت شهید بزرگ حقوق‌بشر دکتر کاظم رجوی در سالگرد شهادتش به دست تروریستهای اعزامی رژیم آخوندی

ژنو – مقر اروپایی ملل متحد گرامیداشت شهید بزرگ حقوق‌بشر دکتر کاظم رجوی
ژنو – مقر اروپایی ملل متحد گرامیداشت شهید بزرگ حقوق‌بشر دکتر کاظم رجوی

ژنو – مقر اروپایی ملل متحد

گرامیداشت شهید بزرگ حقوق‌بشر دکتر کاظم رجوی

در سالگرد شهادتش

به دست تروریستهای اعزامی رژیم آخوندی

مراسم گرامیداشت دکتر کاظم رجوی شهید بزرگ حقوق‌بشر در سی و چهارمین سالگرد شهادتش روز دوشنبه سوم اردیبهشت ۱۴۰۳ در میدان ناسیون ژنو در مقابل مقر اروپایی سازمان ملل برگزار شد. در این مراسم شماری از شخصیتهای برجسته سوئیسی و یاران دکتر کاظم رجوی و هم‌چنین تعدادی از هواداران مقاومت سخنرانی کردند.

 

پروفسور ژان زیگلر نایب‌رئیس کمیته مشورتی شورای حقوق‌بشر سازمان ملل:

من کاظم رجوی را وقتی برای آزادی مسعود رجوی از زندان شاه و رهایی او از اعدام تلاش می‌کرد شناختم. کاظم عزمی خلل‌ناپذیر با تعهدپذیری بسیار و ذکاوتی که داشت توانست کارزار گسترده‌ایی را ایجاد کند. او با بسیج نمایندگان سوسیالیست موفق شد تا دولت سوئیس را وارد این کارزار کند. تحت فشار دولت سوئیس شاه مجبور شد که حکم اعدام مسعود رجوی را به حبس ابد تقلیل دهد. براستی که کاظم سمبل عزم و تعهدی خلل‌ناپذیربود. رژیم آخوندها سرکوب گسترده مجاهدین خلق را از سال ۶۰ شروع کرد. در سال ۱۳۶۷ رژیم جنایتکار آخوندها دست به جنایت وحشتناک قتل‌عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی زد. کاظم از همان اوایل دهه شصت با جدیت و تلاش بسیار شروع به افشای جنایات رژیم در سازمان ملل کرد. او بود که محکومیت‌های رژیم آخوندی را در سازمان ملل یکی پس از دیگری محقق می‌کرد. امری که هنوز به‌عنوان یک رویه درخشان از او به یادگار مانده است. او فراموشی ناپذیر است. حتی با این‌که دهه‌ها از شهادتش می‌گذرد. انگار که امروز در کنار ماست.

 

نیلز دوداردل وکیل مقاومت ایران در پرونده دکتر کاظم رجوی و نماینده پیشین پارلمان فدرال سوئیس:

۳۴ سال از ترور کاظم رجوی در نزدیکی ژنو می‌گذرد. متأسفانه برخی از قاتلان او که در فرانسه دستگیر شده بودند به ایران فراری داده شدند. طراحی این ترور کمتر از یک سال بعد از قتل‌عام ۱۳۶۷ انجام شده بود و ترور کاظم رجوی به این قتل‌عام مرتبط است چرا که در چهارچوب همان فتوایی انجام شد که خمینی با صدور آن به‌قتل‌عام مجاهدین فرمان داد.

با خودم فکر می‌کردم که اگر کاظم بود در این شرایط بحرانی خاورمیانه چه می‌کرد. ما می‌دانیم که رژیم آخوندها در داخل ایران مردم را سرکوب می‌کنند ولی در عین‌حال به صدور تروریسم در جهان مبادرت می‌کند. این رژیم بود که با کمک به بشار اسد قیام مردم سوریه را سرکوب کرد یا در عراق با سپاه پاسداران دست به جنایت زد. اینها نشانه جنگ‌طلبی رژیم است که باعث بی‌ثباتی در منطقه شده است.

 

خانم کریستین پرگو، نماینده پیشین پارلمان ژنو:

ما نمی‌توانیم ۲۴ آرویل ۱۹۹۰ را فراموش کنیم. ۳۴ سال پیش در ۲۴ آوریل کاظم در ماشینش در چند قدمی خانه‌اش و نه چندان دور از اینجا بزدلانه توسط قاتلان اعزامی رژیم ایران به‌قتل رسید.

آیا ممکن است در سوئیس در یک کشور فوق سازمان یافته، نه افسر پلیس و نه سرویس اطلاعات، خبر داشته باشد که گروهی از ۱۳ قاتل که توسط حکومت آخوندها به ژنو فرستاده شده بودند، بتوانند در صبح روز ۲۴ آوریل در فرودگاه کوئینترین فرود آیند؟

ترور کاظم با قتل‌عام حداقل ۳۰۰۰۰ نفر به‌ویژه جوانان ایرانی زندانی که اکثریت آنها از مجاهدین خلق بودند مرتبط است. عوامل این قتل‌عام قاتلانی مانند رئیسی بودند که امروز رئیس‌جمهور رژیم ایران است (سرکوب قیام‌کنندگان در ایران). جنایت علیه بشریت است. همان‌طور که ترور کاظم رجوی نیز یک جنایت علیه بشریت به‌شمار می‌رود.

 

راضیه قدرتی:

دوستان عزیز یاران مقاومت درود بر همه شما

امروز گردهم آمده‌ایم برای بزرگداشت مردی بزرگ که گفت ما حقوق‌بشر را با خون خود می‌نویسیم و به عهد خودش وفا کرد. سخن از دکتر کاظم رجوی شهید بزرگ حقوق‌بشر است. چهره شناخته شده‌ای در سازمان ملل و نهادهای حقوق‌بشری به‌دلیل تلاشهای بی‌وقفه‌اش برای افشای نقض فاحش حقوق‌بشر توسط رژیم ملاهای حاکم بر ایران

بسیاری از محکومیت‌های نقض حقوق‌بشر رژیم ایران توسط سازمان ملل محصول تلاشهای اوست.

 

بیژن ذوالفقاری:

با تکریم و تعظیم به روان پر فتوح دکتر کاظم رجوی پرچمدار بزرگ و فراموشی ناپذیر پیکار برای احقاق حقوق‌بشر مردم زجر کشیده و ستمدیده ایران

برای من به‌عنوان یک زندانی سیاسی و کسی که به‌طور خاص در سالهایی که دکتر کاظم فعالیت می‌کرد، در زندان بودم صحبت از این شهید والا مقام راحت نیست. برای فهم ارزش فعالیت‌های دکتر کاظم می‌بایستی کمی به آن سالهای سیاه و سخت برگردیم. و بیاد بیاوریم که شرایط زندانها چقدر سخت بود. دژخیمان و جلادان به‌دستور ولایت فقیه و خمینی هر بلایی که می‌خواستند در زندانها به سر مجاهدین و مبارزین می‌آوردند. ارتباطات بسیار محدود بود خبرها را به سختی به بیرون می‌فرستادیم در چنین شرایطی دکتر کاظم صدای ما در محافل بین‌المللی بود. زمانی که جهان در بی‌خبری مطلق بود مطلع کردن و اطلاع‌رسانی در آن سال‌ها برای ما به‌عنوان زندانی سیاسی بسیار با ارزش بود. دکتر کاظم به تجسم عینی جمله معروفی که خودش گفته بود تبدیل شد ما تاریخ حقوق‌بشر را با خونمان می‌نویسیم. درود بر کاظم و تمامی شهیدان راه آزادی

 

سارینا رحیمی:

در مقابل مقر سازمان ملل جمع شده‌ایم تا یاد راد مردی را گرامی بداریم که زندگی خودش را خالصانه وقف آرمانش کرد. دکتر کاظم اعتمادی عمیق به آزادی و عدالت داشت. فعالیت‌های او در افشاگری فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران و تلاشهای آنان که قصد خدشه‌دار کردن جهانی بودن مفاهیم حقوق‌بشر در راستای تخفیف دادن این مفاهیم به یک دیدگاه ارتجاعی و قرون‌وسطایی داشتند، ستایش برانگیز است. فعالیت‌های پر بار او که با تلاش و کوششی عظیم همراه بود، از او چهره شناخته شده و محبوبی ساخت که نامش مترادف با حقوق‌بشر و مبارزه برای به‌دست آوردن آزادی و افشای جنایتهای رژیم ضدبشری ملاها بود.

خون دکتر کاظم رجوی با رود خروشان خون شهیدان آزادی پیوندی ابدی یافت. پیوندی که مطمئن هستیم در خیزش عظیم مردم ایران دوباره شعله خواهد کشید و طومار رژیم ضدبشری خمینی را در هم خواهد پیچید.

 

هستیار احمدی:

امروز گردهم آمده‌ایم تا یاد و خاطره دکتر کاظم رجوی شهید بزرگ حقوق‌بشر و چهره برجسته برای آزادی و عدالت را گرامی بداریم.

او می‌گفت حقوق‌بشر را با خون خودمان امضا می‌کنیم و براستی که این گفتار با خون او و دیگر شهدای مبارزه برای آزادی مهر تأیید خورده است. در این روز بیایید تعهد خود را نسبت به ادامه راه او و دفاع از حقوق‌بشر تجدید کنیم. بیایید یاد او را به‌عنوان نمادی از مقاومت در برابر ظلم و ستم گرامی بداریم و در هرکجا که هستیم برای اعتلای ارزشهای انسانی و دموکراتیک تلاش کنیم.

دکتر رجوی جانش را در راه آزادی مردم ایران فدا کرد برای پشتیبانی آرمان او ما امروز برنامه ده ماده‌ای مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت که ادامه دهنده راه اوست حمایت می‌کنیم.

 

عادل محمودی:

حکومت ایران الآن یک حکومت نظامی سپاهی تروریست است.

رژیم تروریست و تروریست‌پرور جمهوری اسلامی که از سال ۵۷ تا الآن مخالفان خود را در کشورهای مختلف اروپایی ترور می‌کند به‌دلیل مماشات این کشورها روز بروز به این جنایتهای خود می‌افزاید.

ما جمعی از مخالفان جمهوری اسلامی اینجا در مقابل مقر اروپایی سازمان ملل جمع شده‌ایم تا یکبار دیگر به سردمداران حقوق‌بشر اروپا بگوییم تا کی می‌خواهید به این سیاست کثیف مماشات با جمهوری پلید و تروریست اسلامی ادامه دهید؟‌

دیگر زمان آن رسیده است که با اتخاذ موضعی قاطع مقابل این رژیم ایستاده و سپاه تروریستی پاسداران را در لیست تروریستی قرار دهید.

 

هادی شعبانی:

ما از همه دولتهای جهانی می‌خواهیم که سفارتخانه‌های ایران را که به‌عنوان پوششی فعالیت‌های تروریستی استفاده می‌شود را ببندند لیست‌گذاری سپاه پاسداران گام ضروری تأمین صلح و امنیت جهان است. ما متحد می‌شویم که صدای قربانیان ترور را به گوش جهانیان برسانیم. و ما مطمئن شویم که جهان فراموش نخواهد کرد که حقوق‌بشر آزادی و عدالت همواره باید در اولویت باشد.

بیایید با هم دست در دست هم برای ایجاد جهانی عاری از تروریسم و خشونت تلاش کنیم. به امید آزادی ایران عزیزمان

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e68322f1-edab-48ec-8e50-485e33c11ccd"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات