728 x 90

چهل و ششمین روز جنگ در غزه - سازمان جهانی بهداشت: ۳بیمارستان در شمال غزه تحت محاصره اسراییل است

جنگ در غزه
جنگ در غزه

چهل و ششمین روز جنگ در غزه در این صفحه به روز می‌شود.

 

رویترز ۳۰آبان

یک مقام آمریکایی: یک معامله آزمایشی برای آزادی گروگانها وجود دارد، اما تا زمانی که همه چیز توافق نشود، نهایی نیست

دو مقام نظامی آمریکایی در اولین واکنش آمریکا در عراق به دهها حمله اخیر گفتند که نیروهای آمریکایی بامداد روز سه‌شنبه در پایگاه هوایی عین الاسد در غرب بغداد مورد حمله قرار گرفتند و نیروهای آمریکایی در دفاع از خود پاسخ دادند.

یکی از مقامات گفت که حمله به عین الاسد باعث جراحات جزیی و آسیب به زیرساختها شد و دیگری گفت که نیروهای آمریکایی از یک جنگنده AC-۱۳۰ برای پاسخ استفاده کردند.

ایالات متحده قبلاً به حملات علیه نیروهای خود در عراق و سوریه که گروه‌های شبه‌نظامی عراقی مسئولیت آن را برعهده داشتند، با سه حمله جداگانه به اهدافی در سوریه پاسخ داده بود.

رسانه دولتی لبنان و شبکه المیادین اعلام کردند، حمله اسراییل روز سه‌شنبه دو خبرنگار که برای یک شبکه تلویزیونی لبنانی کار می‌کردند و یک نفر سوم در نزدیکی مرز با اسراییل کشته شدند.

اردن می‌گوید اسراییل دستور تخلیه بیمارستان اردن در غزه را صادر کرده است.

کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که با بررسی کمکهای توسعه‌ای خود به فلسطینی‌ها شواهدی مبنی بر پرداخت کمکهای مالی به حماس پیدا نشده است و برنامه آن بدون تأخیر ادامه خواهد یافت.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز سه‌شنبه گفت وزیر امور خارجه و رئیس اطلاعات این کشور در همآهنگی با مقامات قطری برای آزادی گروگانهای گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس کار می‌کنند.

 

 رویترز: منابع امنیتی اعلام کردند که روز سه‌شنبه یک هواپیمای بدون سرنشین به خودرویی متعلق به یک گروه حامی رژیم ایران در عراق برخورد کرد و یکی از سرنشینان آن کشته شد. 

ولیعهد سعودی: عربستان جابه‌جایی اجباری فلسطینیها را رد می‌کند

وزیر خارجه هند در بریکس: هر گونه مرگ غیرنظامیان در درگیری در غزه را به‌شدت محکوم کنید

بنیامین نتانیاهو، روز سه‌شنبه گفت پیشرفتهایی در زمینه آزادی گروگانهای حماس در نوار غزه حاصل شده است.

پوتین به اجلاس اینترنتی بریکس گفت: روسیه خواستار راه‌حل سیاسی برای درگیری اسراییل و فلسطین شد، بریکس می‌تواند در آن شرکت کند

پوتین: توقف‌های بشردوستانه در درگیری اسراییل و غزه، گامی درست به سوی صلح است و مهم است که کشورهای دیگر وارد این درگیری نشوند.

وزارت‌خارجه مصر می‌گوید ادامه بمباران برای هدف قرار دادن آوارگان در غزه جنوبی، آنها را مجبور به ترک نوار غزه می‌کند

یک منبع وزارت‌خارجه ترکیه روز سه‌شنبه گفت، گروهی از مقامات بلندپایه چند کشور مسلمان که به‌تازگی تشکیل شده‌، از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و سایر اعضای شورای امنیت دیدن خواهند کرد تا بر آتش‌بس فوری در غزه فشار بیاورند.

این گروه در اوایل ماه جاری در نشست سران اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی (OIC) در ریاض تشکیل شد. این سازمان شامل وزرای خارجه و نمایندگانی از ترکیه، قطر، مصر، اردن، نیجریه، عربستان، اندونزی، تشکیلات خودگردان فلسطین و هم‌چنین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی است.

این منبع گفت که این گروه مذاکرات را با اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل - ایالات متحده، چین، روسیه، بریتانیا و فرانسه - با سفر روز دوشنبه به پکن آغاز کرده و به کشورهای دیگر نیز خواهد رفت.

این منبع گفت که این گروه روز چهارشنبه با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در جریان بازدید از بریتانیا و فرانسه دیدار خواهد کرد.

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که گروهی متشکل از ۸۷ترک، ترک قبرسی و بستگان آنها روز سه‌شنبه پس از تخلیه از غزه به مصر وارد ترکیه شدند.

سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه اعلام کرد که ۳بیمارستان در شمال غزه تحت محاصره اسراییل درخواست کمک برای تخلیه بیماران کرده‌اند و برنامه‌ریزی برای آن در حال انجام است و ابراز تأسف کرد که انجام این کار باعث سلب راه نجات بیماران می‌شود.

حمله نظامی اسراییل به غزه که پس از حمله هفتم اکتبر توسط حماس در غزه انجام شد، درخواستهایی را در خاورمیانه، به‌ویژه از سوی رژیم ایران، عضو اوپک، برای استفاده از نفت به‌عنوان سلاحی برای مجازات اسراییل برانگیخته است.

این درگیری بسیاری از تحلیلگران، ناظران بازار نفت و سیاستمداران را به مقایسه با تحریم اوپک در سال۱۹۷۳ سوق داده است، زمانی که تولیدکنندگان نفت عرب صادرات نفت به چندین متحد اسراییل از جمله ایالات متحده و بریتانیا را به‌دنبال جنگ اسراییل و اعراب در آن سال قطع کردند.

با این حال، تحلیلگران و منابع اوپک می‌گویند که دنیای انرژی امروز با ۵۰سال پیش بسیار متفاوت است و هر گونه احتمال تحریم جدید را کم اهمیت جلوه می‌دهد.

رسانه دولتی لبنان و شبکه المیادین اعلام کردند که، حمله اسراییل روز سه‌شنبه دو خبرنگار که برای یک شبکه تلویزیونی لبنانی کار می‌کردند و یک نفر سوم در نزدیکی مرز با اسراییل کشته شدند.

المیادین گفت که این حمله در نزدیکی شهر تیرحرفا، در حدود یک مایلی از مرز اسرائیل، عمداً خدمه تلویزیون را هدف قرار داده بود، زیرا این کانال به‌عنوان طرفدار فلسطین و ائتلاف نظامی منطقه‌یی طرفدار ایران شناخته می‌شد.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان نیز اسراییل را مقصر دانست و در بیانیه‌یی گفت که این حمله تلاشی اسراییل برای ساکت کردن رسانه‌ها است.

خبرگزاری دولتی لبنان گزارش داد، در دومین حادثه مرگبار در نزدیکی مرز اسراییل و لبنان، حمله اسراییل به یک خودرو در جنوب لبنان در روز سه‌شنبه ۴نفر در نزدیکی شهر صور در جنوب لبنان کشته شدند.

یک منبع آگاه در مورد مذاکرات آزادی گروگانها روز سه‌شنبه به رویترز گفت: توافق با میانجیگری قطر بین اسراییل و حماس برای آزادی گروگانها و توقف چند روزه در خصومت ها در مراحل پایانی خود است و از همیشه نزدیک‌تر است. رئیس حماس اوایل روز سه‌شنبه به رویترز گفت که حماس با وجود ادامه حمله مرگبار به غزه و شلیک موشک به اسرائیل، به توافق آتش‌بس با اسراییل نزدیک است.

بریتانیا روز سه‌شنبه توقیف غیرقانونی کشتی تجاری «گالکسی لیدر» توسط حوثی‌ها در دریای سرخ را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری کشتی و خدمه آن شد.

 

 

رویترز: رئیس حماس در بیانیه‌یی اعلام کرد به توافق آتش‌بس با اسراییل نزدیک شده‌اند

خبرگزاری رویترز بامداد امروز سه‌شنبه گزارش داد: اسماعیل هنیه رئیس حماس در بیانیه‌یی که دستیارش برای رویترز ارسال کرده است، گفت مقامات حماس به دستیابی به توافق آتش بس با اسراییل نزدیک شده‌اند و این گروه پاسخ خود را به میانجی‌های قطری داده است.

در این بیانیه جزئیات بیشتری ارائه نشد، اما یکی از مقامات حماس گفت که مذاکرات بر روی مدت زمان آتش‌بس، ترتیبات ارسال کمک‌ها به غزه و تبادل گروگانهای اسراییلی در دست حماس با اسرای فلسطینی در اسراییل متمرکز بود.

وی افزود: هر دو طرف زنان و کودکان را آزاد خواهند کرد و جزئیات آن توسط قطر که در مذاکرات میانجیگری می‌کند، اعلام خواهد کرد.

 

چند خبر کوتاه از خبرگزاریها در رابطه با غزه:

خبرگزاری رویترز:

رئیس حماس از نزدیک شدن به توافق آتش‌بس با اسراییل خبر داد
رئیس حماس روز سه‌شنبه به رویترز گفت که گروه شبه‌نظامی فلسطینی با وجود ادامه حمله مرگبار به غزه و شلیک موشک به اسرائیل، نزدیک به توافق آتش‌بس با اسراییل است.
اسماعیل هنیه در بیانیه‌یی که دستیارش برای رویترز ارسال کرده است، گفت که مقامات حماس 'به دستیابی به توافق آتش بس' با اسراییل نزدیک شده‌اند و این گروه پاسخ خود را به میانجی‌های قطری داده است... . عیسات الرشیق، یک مقام حماس، گفت که هر دو طرف زنان و کودکان را آزاد خواهند کرد و جزئیات آن توسط قطر که در مذاکرات میانجیگری می‌کند، اعلام خواهد کرد.
خبرگزاری رسمی فلسطین وفا بامداد روز سه‌شنبه اعلام کرد هفده فلسطینی در بمباران کمپ نصیرات در غزه در نیمه‌شب توسط اسراییل کشته شدند.
 

خبرگزاری آسوشیتدپرس:
یک مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه وضعیت بیمارستانها در غزه را فاجعه بار توصیف کرد و گفت که اکثر آنها دیگر کار نمی‌کنند و آنچه باقی می‌ماند احتمالاً توسط هزاران تولد در ماه آینده تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.
وال استریت ژورنال: ارتش اسراییل و ساکنان مرزی به نتانیاهو فشار می‌آورند تا تهدید حزب‌الله را از بین ببرد
نخست وزیر اسراییل در برابر درخواست‌ها برای اقدام در مرزهای پرتنش لبنان مقاومت می‌کند و درعین‌حال به نیروهای تحت حمایت ایران هشدار می‌دهد.
 

سی.ان.ان:
حمله به بیمارستان اندونزی: اوفیر فالک، مشاور سیاست خارجی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به سی.ان.ان گفت که شلیک اسراییل به بیمارستان اندونزیایی در شمال غزه متناسب و «منطبق کامل با قوانین بین‌المللی» بوده است. پس از این حمله که اسراییل گفت در پاسخ به شلیک از بیمارستان بود، ۱۲نفر جان باختند. مقامات بهداشتی در منطقه تحت کنترل حماس گفتند که در میان کشته‌شدگان بیماران و یکی از اعضای کادر پزشکی نیز هستند.
تبادل آتش اسراییل و حزب‌الله: ارتش اسراییل و حزب‌الله می‌گویند روز دوشنبه در سراسر مرز اسراییل و لبنان آتش بیشتری مبادله کردند، از جمله استفاده حزب‌الله از موشکهای قدرتمند بورکان. خبرگزاری ملی لبنان اعلام کرد که از نیمه‌شب به وقت محلی ۱۰ حمله حزب‌الله به مواضع اسراییل انجام شده است و اسراییل ۱۵ حمله انفرادی انجام داده است.
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت در حالی که «بله» تعداد زیادی غیرنظامی در غزه می‌میرند، اسراییل حق دارد از خود در برابر یک تهدید تروریستی  نسل کشی دفاع کند. 
کمیته حفاظت از خبرنگاران می‌گوید ۵۰خبرنگار در جنگ اسراییل و حماس کشته شده‌اند
۹دبیرکل سازمان ملل مرگ غیرنظامیان در غزه را «بی‌نظیر و بی‌سابقه» توصیف کرد.


آسوشیتدپرس ۳۰آبان: مقام سازمان بهداشت جهانی وضعیت بیمارستان غزه را فاجعه‌بار خواند
یک مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه وضعیت بیمارستانها در غزه را فاجعه بار توصیف کرد و گفت که اکثر آنها دیگر کار نمی‌کنند و آنچه باقی می‌ماند احتمالاً با هزاران تولد در ماه آینده تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

 درگیریهای شدیدی در اطراف بیمارستان اندونزی که هزاران بیمار را در خود جای داده و برای هفته‌ها آواره شده است، درگرفت... اسراییل می‌گوید حماس از غیرنظامیان و بیمارستانها به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند، در حالی که منتقدان می‌گویند محاصره و بمباران هوایی بی‌امان اسراییل به منزله مجازات دسته‌جمعی ۲.۳میلیون فلسطینی این سرزمین پس از حمله حماس در ۷ اکتبر به جنوب اسراییل است...

 

آسوشیتدپرس ۳۰آبان: اسراییل نشانه‌هایی از فعالیت حماس در شفا را آشکار می‌کند، اما مرکز فرماندهی وعده داده شده هم‌چنان در ابهام است

 سه هفته پیش، ارتش اسراییل از یک مدل سه بعدی دقیق از بیمارستان شفا غزه پرده‌برداری کرد که مجموعه‌یی از تأسیسات زیرزمینی را نشان می‌داد که به‌گفته آنها بخشی از یک مرکز فرماندهی و کنترل پیچیده حماس در زیر بزرگترین مرکز مراقبتهای بهداشتی در این منطقه است.

چند روز پس از کنترل بیمارستان، ارتش هنوز این مرکز ادعایی را رونمایی نکرده است. اما فیلم‌هایی از سلاحهایی که گفته می‌شود در داخل بیمارستان ضبط شده، تونلی که از داخل مجتمع عبور می‌کند و فیلم‌هایی که شبه‌نظامیان حماس را نشان می‌دهد که گروگانها را در راهروهای بیمارستان می‌کشند، منتشر کرد.

اسراییل می‌گوید که خیلی بیشتر در راه است. آنچه اسراییل می‌یابد، یا نمی‌تواند بیابد می‌تواند نقش بزرگی در تلاشهایش برای جلب حمایت بین‌المللی از جنگش علیه حماس، که در ۷ اکتبر در پاسخ به یک حمله خونین فرامرزی توسط گروه شبه‌نظامی حماس آغاز شد، ایفا کند.

 

خبرگزاری فرانسه: بورل اتحادیه اروپا - دولت فلسطین بهترین ضمانت امنیت اسرائیل
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت که ایجاد یک کشور فلسطینی بهترین راه برای تضمین امنیت اسراییل خواهد بود. بورل پس از سفر به خاورمیانه برای گفتگو در مورد جنگ اسراییل با حماس، با وزرای خارجه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا دیداری ویدئویی داشت. دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت که از گفتگوهای خود در منطقه یک نتیجه سیاسی اساسی گرفته است.

بورل در خلاصه‌ای کتبی از نشست اتحادیه اروپا گفت: من فکر می‌کنم که بهترین تضمین برای امنیت اسراییل ایجاد کشور فلسطینی است. بورل تأکید کرده است که اسراییل نباید غزه را پس از پایان درگیری کنونی اشغال کند و کنترل این سرزمین باید به تشکیلات خودگردان فلسطین واگذار شود. وی گفت: با وجود چالشهای بزرگ، ما باید تفکرات خود را در مورد ثبات غزه و دولت آینده فلسطین پیش ببریم. در کوتاه مدت، بورل پس از بازدید از یک رشته از کشورهای عربی گفت که در مورد وضعیت ناامید کننده انسانی در غزه احساس فوریت وجود دارد. این مقام اتحادیه اروپا گفت: قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که خواستار توقف فوری بشردوستانه است گام بزرگی به جلو است، اما ما باید اجرای سریع آن را تضمین کنیم... گزارشهای مربوط به ربوده شدن یک کشتی توسط حوثی‌ها علامت نگران‌کننده دیگری از خطر سرریز منطقه‌یی است...
 

رویترز: رئیس صلیب‌سرخ با رهبر حماس در قطر دیدار کرد.

 این نهاد مستقر در ژنو در بیانیه‌یی اعلام کرد که رئیس صلیب‌سرخ بین‌المللی روز دوشنبه برای دیدار با رهبر گروه فلسطینی حماس برای پیشبرد مسائل بشردوستانه مربوط به درگیری این گروه با اسراییل به قطر سفر کرد. 
کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ (ICRC) گفت، میرجانا اسپولجاریک با اسماعیل هنیه و هم‌چنین به‌طور جداگانه با مقامات قطری که به‌عنوان میانجی در مناقشه عمل می‌کنند، دیدار کرد. کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ، یک واسطه بی‌طرف که به غزه کمک می‌کند و به اسکورت گروگانها و بیماران از محاصره کمک کرده است، گفت که این نشست بخشی از گفتگو با همه طرف‌های درگیری برای بهبود احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه بود... .

 

رویترز: رئیس حماس می‌گوید توافق آتش‌بس با اسراییل نزدیک است
 رئیس حماس روز سه‌شنبه به رویترز گفت که گروه شبه‌نظامی فلسطینی با وجود ادامه حمله مرگبار به غزه و شلیک موشک به اسرائیل، به توافق آتش‌بس با اسراییل نزدیک است.

اسماعیل هنیه در بیانیه‌یی که دستیارش برای رویترز ارسال کرده است، گفت که مقامات حماس به دستیابی به توافق آتش بس با اسراییل نزدیک شده‌اند و این گروه پاسخ خود را به میانجی‌های قطری داده است.

در این بیانیه جزئیات بیشتری ارائه نشد، اما یکی از مقامات حماس به تلویزیون الجزیره گفت که مذاکرات بر روی مدت زمان آتش‌بس، ترتیبات ارسال کمک‌ها به غزه و تبادل گروگانهای اسراییلی در دست حماس با اسرای فلسطینی در اسراییل متمرکز بود.

عیسات الرشیق، این مقام، گفت که هر دو طرف زنان و کودکان را آزاد خواهند کرد و جزئیات آن توسط قطر که در مذاکرات میانجیگری می‌کند، اعلام خواهد کرد... .

خبرگزاری فلسطینی وفا روز سه‌شنبه اعلام کرد که دست‌کم ۱۷ فلسطینی در نیمه‌شب در بمباران اردوگاه نصیرات در مرکز غزه توسط رژیم صهیونیستی کشته شدند. هیچ اظهارنظر فوری از سوی اسراییل وجود نداشت... .


رویترز: وزارت امور خارجه آمریکا: شش آمریکایی از زمان حمله حماس به اسراییل در ۷ اکتبر کشته شدند.

این وزارت‌خانه روز دوشنبه گفت کمی بیش از ۱۲۰۰ آمریکایی، مقیم دائم قانونی و اعضای خانواده هنوز در غزه هستند و حداقل شش شهروند آمریکایی از زمان حمله ۷ اکتبر به اسراییل توسط حماس، وزارت‌خارجه آمریکا کشته شده‌اند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در نشست خبری گفت که حدود ۸۰۰ آمریکایی، مقیم دائم قانونی و اعضای خانواده غزه را از طریق گذرگاه رفح به مصر ترک کرده‌اند و کمی بیش از ۱۲۰۰ نفر باقی مانده‌اند.

او گفت که شش آمریکایی از زمان حمله حماس در ۷ اکتبر کشته شده‌اند که شامل پنج سرباز اسراییلی - چهار کشته در غزه و یک کشته در شمال اسراییل - و یک افسر مرزی پلیس ملی است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ecc22323-d5da-4681-830b-71f6c72442f0"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات