728 x 90

چابهار غرق در فقر و حاشیه‌نشینی

کپرنشینی در چابهار
کپرنشینی در چابهار

عضو مجلس ارتجاع به نام معین‌الدین سعیدی در گفتگو با خبرگزاری حکومتی ایلنا (۱۳اردیبهشت) در مورد وضعیت مردم در منطقه سیستان و بلوچستان گفت: «مهمترین مشکل شهرستانهای حوزه انتخابیه‌ام کمبود آب شرب است که شاخص دسترسی ما به آب شرب تنها ۱۰درصد است... عمده مردم مناطق به‌صورت سقایی آبرسانی می‌شوند».

 

غرق شدن کودکان در هوتکها

این نماینده مجلس ارتجاع به وخامت دسترسی به آب در این منطقه اشاره کرد و گفت: «هر از گاهی کودکی در هوتکهای این مناطق غرق و خانواده‌هایشان داغدار می‌شوند که متأسفانه این اتفاقات تلخ و غیرقابل جبران نشانه تکمیل نشدن بخش عمده مجتمع های آبرسانی در منطقه است»
وی در خصوص کمبود فضای آموزشی در این منطقه گفت: «شهرستانهای چابهار، کنارک، نیکشهر، قصرقند و دشتیاری کمترین سرانه فضاهای آموزشی را در کشور دارند. که حتی با استاندارد خود استان سیستان و بلوچستان هم بسیار متفاوت است. این سرانه آموزشی در بخشی از شهرستانهای ما حدود نیم متر است که این نرم در سطح کشود حدود ۷متر است. هم‌چنین کمترین میزان قبولی در دانشگاه‌ها و کمترین میزان معلم نسبت به دانش‌آموزان را در این مناطق داریم».


آخرین رتبه سرانه فضاهای بهداشتی

این نماینده مجلس ارتجاع در خصوص کمبود تختهای بیمارستان اذعان کرد: «به‌لحاظ سرانه‌های فضاهای بهداشتی درمانی باز هم با اختلاف بسیار فاحشی در کشور در آخرین رتبه قرار داریم. به گونه‌ای که عمده مردمی که در پهنه جاسک و راسک در سواحل مکران زندگی می‌کنند همگی برای روند درمان‌شان به بیمارستان امام علی در چابهار مراجعه می‌کنند. این بیمارستان چیزی حدود ۱۹۶تخت دارد. و این در حالی است که طبق اعلام استانداردهای خود وزارت بهداشت هم‌اکنون آنجا باید در آنجا ۱۵۰۰تخت بیمارستانی وجود داشته باشد. هم‌چنین کمترین میزان پرسنل رتبه سلامت را نسبت به بیمار داریم»


فقر و حاشیه‌نشینی در چابهار

این نماینده مجلس ارتجاع با اذعان به حاشیه‌نشینی گسترده در منطقه چابهار گفت: «مردم حاشیه‌نشین بدون هیچ حمایتی از داشتن نعمت برق و حتی یک متر لوله گذاری آب بی‌بهره اند». وی افزود: «متأسفانه در آن ۵شهرستان حوزه انتخابیه‌ام هنوز یک متر لوله‌گذاری گاز انجام نداده است... با کمال تأسف من حتی در مرکز شهرستانها و کانون حوزه انتخابیه‌ام هنوز گاز رسانی صورت نگرفته است»