728 x 90

پیچیده شدن گفتگوهای وین در چهارمین روز به‌دلیل شروع و افزایش غنی‌سازی توسط رژیم در حین گفتگوها

دیپلماتهای اروپایی در مذاکرات وین
دیپلماتهای اروپایی در مذاکرات وین

گزارشهای خبری از چهارمین روز گفتگوهای وین در پنجشنبه ۱۱ آذر حاکی از پیچیده شدن این مذاکرات بر اثر افزایش غنی‌سازی توسط رژیم در حین گفتگوها و به‌خصوص شروع غنی‌سازی در فردو برخلاف برجام است.

رویترز روز پنجشنبه نوشت: دیپلمات‌های اروپایی گفتند مسأله سانتریفوژهای ایران یکی از اختلافات موجود در مذاکرات وین است. آنها گفتند قصد ندارند «ضرب‌الاجل مصنوعی» تعیین کنند، اما وقتی برای تعارفات نداریم ۴۸ساعت آینده بسیار مهم خواهد بود. همزمان تایمز مالی در انگلستان گزارش کرد: به‌نظر می‌رسد تلاش برای بازگشت به برجام توسط آمریکا و پنج قدرت جهانی دیگر محقق نخواهد شد. زیرا شرط رژیم ایران که هر چیزی اکنون توافق شود باید برای رؤسای جمهور آینده الزام‌آور باشد، غیرقابل ارائه و موهوم است.

دیوید آلبرایت رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی نیز نوشت به‌نظر نمی‌رسد رژیم ایران قصد توافقی اساسی در مذاکرات داشته باشد ما باید تحریم‌های اساسی را تشدید و اعمال کنیم. (تلویزیون پی.بی.اس آمریکا: ۱۰آذر)

روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، رژیم ایران در اقدامی که می‌تواند توافق اتمی ۲۰۱۵ را بیشتر به خطر بیندازد، دست به تولید اورانیوم غنی‌شده با سانتریفوژهای پیشرفته‌تر در تأسیسات فردو زده است. در سومین روز این دور از مذاکرات، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با نگرانی اعلام کرد، رژیم ایران فرآیند غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را با یک آبشار از ۱۶۶ سانتریفوژ پیشرفته IR-۶ در فردو آغاز کرده است.

رویترز که این خبر را مخابره کرد، افزود: اعلام این مسأله از سوی آژانس به‌معنی تضعیف مذاکرات غیرمستقیم بین رژیم ایران و آمریکاست. مذاکره‌کنندگان غرب بیم آن دارند که رژیم ایران در حال ایجاد عواملی است که با آن بتواند اهرمهای بیشتری در گفتگوها کسب کند. این در حالیست که توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ که به‌شدت فرسوده شده، بهیچ‌وجه به رژیم ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم در فردو را نداده است.

یک گزارش جامع‌تر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به کشورهای عضو ارسال شد و رویترز آن را مشاهده کرد، می‌گوید در نتیجه اقدام رژیم ایران، آژانس قصد دارد بازرسی‌ها را در تأسیسات غنی‌سازی فردو افزایش دهد، در همین حال رافائل گروسی نسبت به روند جدید ابراز نگرانی کرده است.

رویترز نوشت گفتگوهای غیرمستقیم این هفته بین رژیم و آمریکا هیچ پیشرفت قابل‌ملاحظه‌یی نداشته است. (رویترز – ۱۱آذر۱۴۰۰)

تلویزیون پی.بی.اس آمریکا ۹ آذر ۱۴۰۰ گزارش داد: ماهها طول کشید تا رژیم ایران به میز مذاکره بازگردد. آنها کماکان روی خواسته‌های غیرمعقول خود تأکید می‌کنند. در همین حال آمریکا می‌گوید برآورده کردن این خواسته‌ها غیرممکن است.

پی بی‌ اس با تأکید بر این‌که رژیم ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۶۰ درصد یعنی تنها در یک قدمی تولید بمب اتمی است به‌نقل از دیوید آلبرایت، رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی گفت، این میزان غنی‌سازی به‌طور خارق‌العاده‌یی زمان رسیدن به بمب اتمی توسط رژیم ایران را کوتاه می‌کند و به آنها دانش هسته‌یی می‌دهد که غیرقابل بازگشت است. این جدیدترین قدم در سلسله اقداماتی است که رژیم ایران برای شکستن سقف تعیین شده در برجام برداشته است که غنی‌سازی ۶۰ درصد را شامل می‌شود.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f649cedf-141a-431f-b068-e03a5413891d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات