728 x 90

پیام شخصیتها در کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی، راساً یوکنه ویچینه، جان اسپلار، دیوید جونز، آلن ویوین، اوسه کلولند

راسا یوکنه وچینه - جان اسپلار - دیوید جونز - آلن ویوین - اوسه کلولند
راسا یوکنه وچینه - جان اسپلار - دیوید جونز - آلن ویوین - اوسه کلولند

راسا یوکنه ویچینه- معاون گروه احزاب مردم در پارلمان اروپا، وزیر دفاع لیتوانی ۲۰۰۸-۲۰۱۲، رئیس مجمع پارلمانی ناتو ۲۰۱۸

امروز کاملاً واضح است که خودکامه‌ها در تلاشند تا علیه جهان آزاد متحد شوند. مقاومت مردم اوکراین برای آینده کل جهان مهم است. مردم اوکراین نه تنها برای کشورشان، نه تنها برای آزادی مردمشان، بلکه برای کسانی که برای رهایی کشورشان از دست دیکتاتوریها مبارزه می‌کنند، می‌جنگند. بنابراین، برای آینده مردم ایران هم‌چنین. همه رژیمهای متجاوز به‌خوبی از این موضوع آگاه هستند با این حال، آینده در دست دیکتاتورها نیست. نمی‌شود همه را زندانی کرد، مردم ایران با فرهنگ و پیشرفتی که به دنیا عرصه کرده‌اند، شایسته زندگی در یک کشور آزاد که دوستدار همجواری با دیگر کشورهاست می‌باشند.

من معتقدم که هم مبارزه شما و هم مبارزه مردم اوکراین پیروز خواهند شد. ما باید مثل همیشه در کنار هم باشیم. برای همه شما آرزوی استقامت و ایمان قوی دارم.

 

جان اسپلار – وزیر نیروهای مسلح انگلستان (۲۰۰۱) ، نمایندهٔ پارلمان

سلام من جان اسپلار هستم، نمایندهٔ پارلمان انگلستان از حزب کارگر هستم و در آخرین دولت حزب کارگر، وزیر دولت بودم. خوشحالم که امروز به شما ملحق می‌شوم،، آرزو می‌کنم در واقع می‌توانستید جلسات خود را در تهران برگزار کنید، در ایران آزاد و عادلانه.

با این حال، دیدار با شما و بحث و گفتگو با رئیس‌جمهور شما، خانم رجوی، هم‌چنان یک مسرت بزرگ است، و بعد پرداختن به‌برخی از مسائل عاجل‌تر که در رابطه با ایران با آن روبه‌رو هستیم که اولین مورد آن طبعاً به‌طور واضح، ارتقای ابراهیم رئیسی به‌ریاست‌جمهوری (رژیم) است، یک قتل‌عام‌گر و تماماً مجرم به‌خاطر جنایات وحشتناک و نقض حقوق‌بشر. هم‌چنین نگرانی‌هایی در مورد رفتار برخی کشورها از نظر تعامل آنها با رژیم تهران وجود دارد.

یک مورد مهم آن، توافق دولت بلژیک بر سر یک تروریست محکوم شده و دادن مشوق، به‌جای منزوی‌کردن رژیم و عوامل آن است. زیرا، همان‌طور که می‌دانیم عوامل (رژیم) ایران هم به‌عنوان تروریست و هم در قالب جنایت سازمان‌یافته در بسیاری از نقاط جهان فعالیت می‌کنند، جوامع را مختل می‌کنند و برای انسان‌ها در آن مناطق بدبختی به‌بار می‌آورند. ولی ما نمی‌توانیم در این رابطه فقط بدبین باشیم، بلکه باید چشم‌به‌راه برنامهٔ مثبت در ارتباط با ایرانی باشیم با انتخابات آزاد و منصفانه که در آن برابری برقرار می‌شود، جایی که برابری جنسی وجود داشته باشد و نیز برابری بر سر اعتقادات سیاسی یا آزادی مذهبی. همهٔ اینها در یک جامعهٔ به‌واقع مبتنی بر جدایی دین و دولت تضمین خواهد شد تا ایران و مردم ایران با تاریخ عظیم و غرورآفرین تمدنی دیرینه و مردمی بسیار تحصیل کرده، قادر خواهند بود ظرفیت خود را به‌کار بگیرند، زیرا در حال حاضر، همان‌طور که آن‌را از طریق همهٔ اعتراضات و مخالفت‌های باور نکردنی و شجاعانه با رژیم می‌بینیم. چنین نیست که این رژیم مذهبی فقط بی‌رحم و شریر باشد، بلکه فاسد و بی‌کفایت هم هست. و این باید تغییر کند تا ظرفیت‌های ایران بتواند تحقق یابد و ایران جایگاه خود را نه فقط در بازسازی خاورمیانه به‌دست بیاورد، بلکه به‌عنوان یک کشور شایسته در نظم بین‌المللی جای خود را بگیرد. و این همان آینده‌یی است که همهٔ ما برای تحققش تلاش می‌کنیم و من می‌خواهم برای شما بهترین‌ها را در راستای پیشبرد این هدف ارزشمند آرزو کنم.

 

دیوید جونز – نمایندهٔ پارلمان انگلستان، وزیر برگزیت (۲۰۱۷)

خانم رجوی، همکاران، دوستان، مخصوصاً دوستان در اشرف۳

اجازه بدهید که بگویم که چقدر خوشحالم که امروز در این کنفرانس مهم جهانی در کنار شما حضور دارم.

امروز برای حمایت از مبارزات مردمی برای ایران آزاد و دمکراتیک گردهم آمده‌ایم

و هم‌چنین به برجسته کردن دو تصمیم مهم اخیر دادگاههای اروپا که ثابت می‌کند می‌توان رژیم تهران را مورد بازخواست قرار داد و به سیاست معافیت از مجازات پایان داد

اولین پرونده در بلژیک منجر به محکومیت یک دیپلمات رژیم ایران اسدالله اسدی به ۲۰سال زندان به‌دلیل جرایم تروریستی شد

و دومین مورد محکومیت اخیر حمید نوری توسط دادگاه منطقه استکهلم سوئد به‌دلیل دست داشتن در قتل‌عام زندانیان سیاسی در ایران در سال۱۹۸۸ (۱۳۶۷) بر اساس قانون صلاحیت جهانی سوئد بود. این محکومیت منجر به حبس ابد وی شد

با این حال، این نگران‌کننده است که برخی از متحدان اروپایی ما مانند بلژیک در فکر وضع قوانین جدیدی هستند که منجر به بازگرداندن مجرمان محکوم به ایران برای گذراندن دوران محکومیتشان می‌شود

شکی نیست که تهران در صورت بازگرداندن زندانیان با چنین شرایطی فوراً آنها را آزاد می‌کند و بنابراین فکر می‌کنم این پیشنهاد بد است و امیدوارم دوستان بلژیکی ما در آن تجدید نظر کنند زیرا نکته این است که با زورگوها باید با قاطعیت مقابله کرد. با آنها نباید مماشات کرد و بریتانیا و متحدان اروپایی آن باید رهبری را برای ایجاد یک فرآیند پاسخگویی از طریق دادگاه‌های بین‌المللی و از طریق شورای امنیت سازمان ملل برای پاسخگویی تهران به عهده بگیرند

آنها باید به‌دنبال محاکمه آن دسته از مقامات رژیم باشند که مسئول اقدامات ظالمانه ای مانند سیاست گروگان‌گیری و یا نقض حقوق‌بشر هستند که جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود و به‌ویژه کشتار زندانیان سیاسی در سال۱۹۸۸ و نقش ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور فعلی و ولی‌فقیه رژیم در این جنایات، خامنه‌ای نیز باید مورد قضاوت و بررسی موشکافانه قرار گیرد.

اعتراض و مقاومت مردمی در میان مردم عادی ایران روزبه‌روز در حال افزایش است و دولتهای انگلستان و اتحادیه اروپا باید از مردم شجاع ایران و رهبر اپوزیسیون دمکراتیک خانم رجوی حمایت کنند تا شجاعت آنها در برابر سرکوب رژیم را منعکس کنند

جامعه جهانی باید از نیروهای تغییر دمکراتیک در ایران حمایت کند و من معتقدم که این تغییر در راه است و خانم مریم رجوی فردی خواهد بود که آن را ارائه خواهد کرد و من اطمینان دارم که خیلی زود ما بازگشت آزادی و دموکراسی را به مردم بزرگ ایران جشن خواهیم گرفت.

بسیار از شما متشکرم

 

آلن ویوین- وزیر پیشین امور اروپایی در دولت فرانسه

در ابتدا می‌خواستم درود بفرستم به گردهمایی بزرگ سالانه همه ایرانیان می‌خواستم درود بفرستم به‌طور خاص به ساکنان اشرف۳، و هم‌چنین درود بفرستم به ایرانیانی که در داخل مرزهای کشور، نبردی شجاعانه را به پیش می‌برند برای سرنگونی این حکومت غیرقابل تحمل که برای دهه‌ها بر آنها حاکم بوده است. درود بفرستم البته به کسانی که این جنبش مقاومت را هدایت می‌کنند، رئیس‌جمهور خانم رجوی و همه نفراتی که او را همراهی می‌کنند.

ما در لحظات دشواری به سر می‌بریم. مذاکراتی که با هدف جلوگیری از اتمی شدن (رژیم) ایران جریان داشت، به‌رغم تلاش بسیاری از طرفها، در بن‌بست قرار دارد و چند هفته آینده را احتمالاً می‌توان با نگاهی بدبینانه در نظر گرفت. در همین حال، چیزی که بسیار عیان است، شکست سیاست دولت آخوندها در داخل کشور است، با عواقب فاجعه‌بار برای مردم. دولت ایران باید از این به بعد به‌خاطر داشته باشد که مقوله صلاحیت جهانشمول بیش‌از‌پیش وارد قضاییه کشورهای مختلف می‌شود. بر این اساس، هم در بلژیک و هم در سوئد اخیرا، آنها به‌اصطلاح دیپلماتهایی را که در واقع بمبگذار بودند، محکوم کردند. همه اینها حاکی از این است که دولت آخوندها در حال حاضر در یک دوران بحرانی به سر می‌برد و به‌دلیل نارضایتی مردمی که از عمق جامعه ایران نشات می‌گیرد، این رفتار تهاجمی رژیم رو به تشدید است.

ولی در مقابل، مقاومت در همه جا سازماندهی می‌شود، در داخل ایران، در میان دوستان ایران که طرفدار دمکراسی و آزادی هستند. مقاومت هم‌چنین در سطح قضایی در سرتاسر دنیا به پیش می‌رود. پس باید گفت که امیدواری بسیاری وجود دارد. امیدوار باشیم که به‌زودی یک سیستم عدالت گرا قبل از همه برای مردم ایران و بعد هم برای تعادل سیاسی این منطقه از جهان که به‌طور خاص متلاطم است، برقرار شود. در هر صورت، می‌خواهم از طرف خودم و هم‌چنین با یادآوری احساسات دوستانه‌ام برای ایرانیانی که مدتهای مدید است در تبعید به سر می‌برند، بگویم که ما مشتاقانه در انتظار نتایج تغییر سیاسی در ایران، به‌ویژه برای مردم ایران، هستیم. متشکرم.

 

اوسه کلولند - وزیر پیشین فرهنگ نروژ

حضار محترم، بزرگواران، نمایندگان مجلس، خانمها و آقایان،

در هشتم مارس امسال، در روز زن، من در کنفرانسی در برلین درباره وضعیت ایران شرکت کردم. من متوجه شدم که رهبر اپوزیسیون ایران، خانم رجوی، این روز را به مقاومت زنان اوکراینی، همه این زنانی که اکنون برای استقلال کشورشان می‌جنگند، تقدیم کرد.

دیدن زنی که نزدیک به ۴۰سال یک مقاومت را رهبری کرده است و در برجسته کردن زنان کشور دیگری که برای آزادی مقاومت می‌کنند، دریغ نمی‌کند، ارزشمند است.

مانند نروژ، که ما در طول جنگ جهانی دوم در برابر نازیسم مقاومت کردیم، مردم ایران در حال مبارزه با فاشیسم مذهبی و تلاش برای دموکراسی هستند. در اعتراضاتی که هر روز در ایران ادامه دارد، مردم دیکتاتوری را قبول ندارند، چه از جانب شاه و چه از سوی آخوندها. آنها خواستار دموکراسی و جمهوری هستند.

خانم رجوی در طرح ۱۰ ماده‌ای خود، نکته‌ای را به برابری زنان و مردان در ایران آینده اختصاص می‌دهد و بر مشارکت برابر آنان در رهبری سیاسی اصرار دارد. این نوید بزرگی برای مردم ایران است.

در رژیمی که تفتیش عقاید و سانسور قانون است و زنان از زندگی فرهنگی کنار گذاشته شده و اجرای عمومی بانوان ممنوع است، خانم رجوی درهای مقاومت را به روی فرهنگ و موسیقی باز کرده است. بسیاری از هنرمندان و موسیقیدانان به این جنبش پیوسته‌اند، مانند مرضیه، هنرمند بزرگ ایرانی. نقاشان بزرگ، سینماگران، رهبران ارکستر و خوانندگان، اعضای شورای ملی مقاومت ایران، مجلس در تبعید هستند. و همه می‌دانند که دیکتاتوری مذهبی در ایران هنرمندان بسیاری را زندانی و اعدام کرده است.

هر جا که موسیقی و فرهنگ در بیان خود آزاد باشند، آزادی شکوفا می‌شود. آرزوی موفقیت روزافزون دارم تا مردم ایران بتوانند آن آزادی را که سزاوار آن هستند و فرهنگ عظیم و غنی خود را که کمک زیادی به جهان کرده است، به دست آورند.

و با این کلمه‌ها، من برایتان موفق‌ترین کنفرانس را آرزومندم.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1fc8b404-3f3c-478f-8675-1a6dc9888dc8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات