728 x 90

پیامهای تسلیت و همدردی اعضای شورا و یاران مقاومت به‌مناسبت درگذشت خانم مرجان (۲)

خانم مرجان هنرمند گرانقدر مردم و مقاومت ایران
خانم مرجان هنرمند گرانقدر مردم و مقاومت ایران

مهین و مسلم اسکندر فیلابی

پرواز بانوی هنرمند مرجان عزیز تمام ایرانیان آزادیخواه را در غم و اندوه فرو برد . مرجان هنرمندی سرشناس و محبوب بود او هنرمندی متواضع، فروتن و فعال در برابر رژیم جنایتکار ملاها بود .

(مرجان) که بعد از به‌گروگان گرفته شدن مردم توسط رژیم سفاک ملاها به‌معنی واقعی از هنر در خدمت آزادی مردم استفاده کرد و سکوت نکرد . او زندانی رژیم ضدایرانی بود و در خارج از ایران چون غیر از سازمان پرافتخار مجاهدین که در زندان رژیم با اعضای آنها آشنا بود و شورای ملی مقاومت گروه دیگری را نیافت که برای آزادی ملک و ملت ایران مبارزه کنند از طریق مقاومت ایران صدای مردم مظلوم ایران شد و به‌رسم عیاران برای یار مظلوم و دشمن ظالم بودن صدای خود را بلند کرد .

درگذشت این یار صدیق و هنرمند مردمی و یار مظلومان را به همسرش آقای فریدون ژورک وخانم مریم رجوی و آقای مسعود رجوی رهبران مقاومت سرفراز و تمام مجاهدان و اعضای شورای ملی مقاومت، اشرفیها و اشرف نشانها تسلیت عرض می‌کنیم، روحش شاد و یادش گرامی باد.

مهین و مسلم اسکندر فیلابی

فیروزه اجاق و بهرام مودت

"ببین سرسبز و خوشرنگ و برومندم

ببین پر برگ و پر شاخ و تنومندم

اگر چه زخمی از کینِ تبرداران

ولیکن ریشه در خاکم

چونینم من، شکوهمندم "

باور درگذشت مرجان بسیار سخت و فقدان این زن هنرمند نیز بسیار اندوهگین هست.از این نگاه جا دارد که با تاثر فراوان این ضایعه بزرگ و جانکاه را به ژورک عزیز، خانم مریم رجوی، مجاهدین در اشرف۳، اعضای شورای ملی مقاومت، ملت ایران و جامعه هنرمندان تسلیت عرض کنیم.

از نگاهی دیگر ولی جا دارد که به تاریخ مبارزه و مجاهدت زنان ایرانی و آن هم با حضور مرجان افتخار کرد. زن شجاعی که با گذر از شکوه و شهرت هنرپیشگی و خوانندگی، شکنجه را هم در مخوف‌ترین زندانهای خمینی تجربه کرد و با سربلندی با تولدی دیگر در تبعید "... تو خاک باغچه ریشه کردیم، پا گرفتیم"با همراهی همسر هنرمندش "ژورک" شکوفا شد. و چه زیبا "سرسبز و خوشرنگ" و " پربرگ و پر شاخ " چُونین شد و شکوهمند شد.

با درود بر مرجان، ستاره درخشان هنر و مقاومت ایران‌زمین که با صدای زیبا و رسای خود فریاد زنان تحت ستم و ظلم وطن خود شد و با جسارت بی‌نظیر با پیام به جانیان و خیانتکاران رژیم دیکتاتور مذهبی آخوندها آواز سر داد:

„ گیرم که بر سر این بام بنشسته در کمین پرنده ای

پرواز را علامت ممنوع می‌زنی

با جوجه‌های نشسته در آشیانه چه می‌کنی؟ "

با باور سخت اوجِ پرواز "مرجان" یقینا ملت ایران در فردای رهایی و آزادی به درخشندگی این فرشته هنر و مقاومت در آسمان پر ستاره ایران‌زمین سلامی دوباره خواهد داشت.

فیروزه اجاق

بهرام مودت

منوچهر ارسطوپور

مرجان جاودانه بود، جاودانه‌تر شد. هنرمند بزرگ مقاومت، انسان والا، یک شورشی بزرگ که تا آخرین لحظه دست در دست شورشیان داشت. هم چون مرضیه برای سرنگونی ایستاده و آواز خواند. پروازش بزرگ بود. روحش شاد.

منوچهر ارسطوپور

نصرالله اسماعیل زاده

مرجان عزیز، هنرمند مردم و مقاومت نا به هنگام از میان ما پر کشید. او با ۴۰سال مبارزه پیگیر در راه آزادی مردم ایران در تاریخ مبارزات مردم ایران، مانا شد.

وقتی خبر را شنیدم قبول فقدان او برایم بسیار سنگین بود. چند بار با اندوهی عمیق با خود گفتم: دریغ که از حضور او در جلسات و دیدارها محروم شدیم. ؟ دریغ که مردم و جوانان شورشی و کانون‌های شورشی از شنیدن ترانه سرود های جدید او همراه با شورش هایشان محروم شدند. دریغ که مقاومت از حضور و فعالیتهای بیشتر او محروم شد.

با خود ترانه سرود «بنفشه در ۲۰۹» را زمزمه می‌کنم. همراه با آهنگ، توضیحات و مشاهدات او از مقاومت و ایستادگی میلیشیای مجاهد و خواهران مجاهدش در شکنجه‌گاه اوین، همراه با عشق عمیقش و احساس افتخاری که از آنان یاد می‌کرد، در ضمیرم مرو می‌شود.آهنگ «رفتی و بی‌تو دلم پر درده» را نجوا می‌کنم.

به ترانه سرود «براندازم» از هنرمند بی‌تکلف و خاکی مردم گوش می‌کنم. با پخش این ترانه سرود و دیگر ترانه‌های خانم مرجان از سیمای آزادی و رادیو مجاهد، مردم او را با خود خواهند داشت.

آری او هم‌سنگر با مقاومت می‌خواند، او همراه با مردم و در میان مردم در آهنگ «براندازم» فریادهای براندازم مردم را پژواک خواهد کرد. او برای جوانان و کانون‌های شورشی همراه با رزمشان، می‌خواند.

فقدان خانم مرجان را به آقای ژورک و خانواده او، به مبارزان راه آزادی و به خانواده بزرگ مقاومت و خانم مریم رجوی

تسلیت می‌گویم.

هرگز نمیرد آن‌که دلش زنده شد به عشق و آرمان آزادی.

نصرالله اسماعیل‌زاده

نسرین سیفی:

پرواز نابهنگام خانم مرجان، هنرمند آزاده و مبارز سرزمین‌مان را به آقای ژورک همرزم عزیز مان، پوپک عزیز، رئیس جمهور عزیز مان، خانم رجوی و مردم آزاده ایران از صمیم قلب تسلیت عرض می‌کنم.

درست است که خواهر عزیزم خانم مرجان خیلی زود پر کشید و در میان ما نیست ولی همان‌طور که در تمامی تظاهرات و گردهمایی‌ها مشتاقانه و با رویی همیشه خندان و سرزنده حضور داشتند، بدون شک در فردای آزادی میهنمان حاضر خواهند بود.

‌نسرین سیفی

دکتر صوفی سعیدی

به آقای ژورک، خانواده هنرمند مقاوم و مردمی مرجان عزیزم، و هم‌چنین به خانواده بزرگ مقاومت ایران در گذشت این بانوی بزرگوار را تسلیت می‌گویم.

یاد و نام مرجان، در شمار هنرمندان بی‌بدیل تاریخ، که در راه مبارزه برای آزادی وطن، از همه چیز گذشتند، جاودانه باقی خواهد ماند.

گیسو شاکری

مرجان عزیزم! رفتی و بی‌تو دلم پر درده!

چشممان با صد افسوس و درد، نصیب دیدنت را از دست داد اما، صدای گرم و منحصر به‌فردت، با آن شخصیت مهربان، فروتن، ساده و دوست داشتنی، با ایستادگی همیشگی در صحنه‌ٔ مبارزه و مقاومت مگر از یاد رفتنی است؟ این صدا و این ایستادگی توست که در تاریخ هنر مقاومت ایران ثبت خواهد شد و برای همیشه باقی خواهد ماند. ثبت خواهد شد که چنین هنرمندی، در چه روزهای سختی، صدای درد مردم سرزمینش بود. به تعهد خود به‌عنوان یک هنرمند، برای آزادی مردم ستم دیده‌ٔ ایران لحظه‌ای درنگ نکرد و تا بود با حضورش و صدایش، مبارز و مقاوم در برابر دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران ایستاد و همیشه در صحنه بود. با رفتن هنرمند عزیزی چون مرجان ستاره‌ای دیگر به ستارگان آزادی و مقاومت مردم رنج کشیده‌ٔ سرزمین‌مان اضافه شد.

با فریدون ژورک و دیگر اعضای خانواده‌ٔ عزیز مرجان

با هنرمندان و اعضای مقاومت

با مردم ایران

و صد البته با شما مریم عزیز و گرامی که همیشه یار و پشتیبان هنرمندان مقاومت بوده اید، همدردم.

گیسو شاکری

خسرو شهریاری

مقاومت، هنرمندی متعهد، خستگی‌ناپذیر، پر کوش و مهربان و یک دوست خوب و همیشه در صحنه‌ٔ مبارزه را از دست داد. چه غم‌انگیز و دردآور! هنرمندی که به مردم و آزادی تا لحظه آخر وفادار ماند و تعهد هنر را به تمام و کمال، با حضور همیشگی و با صدایش و روی تمام صحنه‌ها، به نمایش گذاشت. نبودنش باور نکردنی است و جایش همیشه در دل آزادی خواهان و مقاومت زنده خواهد ماند. ستاره‌گان مقاومت و آزادی هرگز نمی‌میرند.

تسلیت به فریدون ژورک هنرمند عزیز،

تسلیت به مردم ایران،

تسلیت به مقاومت،

تسلیت به هنرمندان متعهد و مبارز،

و تسلیت به خانم رجوی گرامی!

خسرو شهریاری