728 x 90

پنجاه و یکمین روز جنگ غزه - استمرار تبادل اسیران

تصاویری از تبادل اسیران در فلسطین
تصاویری از تبادل اسیران در فلسطین

در این صفحه آخرین تحولات پنجاه و یکمین روز جنگ غزه را دنبال کنید.

 

تازه‌ترین اخبار

خبرگزاری رویترز:
- کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ روز یکشنبه تأیید کرد که با موفقیت ۱۷ گروگان را از غزه تسهیل و انتقال داده است.
- جو بایدن گفت که آبیدایل گیدان (Abigail Edan) یک دختر ۴ساله آمریکایی که توسط حماس در غزه نگهداری می‌شد، روز یکشنبه آزاد شد.
- بایدن گفت امیدوار است گروگانهای آمریکایی نیز توسط حماس آزاد شوند. او گفت که مایل است تا زمانی که زندانیان آزاد می‌شوند، وقفه در جنگ تمدید شود. بایدن گفت: «تا زمانی که هر گروگانی نزد عزیزانش بازگردانده نشود، دست از کار نخواهیم کشید.

- بایدن می‌گوید ما به آزادی گروگانهای آمریکایی دیگر امیدواریم، اما اخبار قطعی نداریم. بایدن می‌گوید هدفش این است که توقف در جنگ را فراتر از فردا حفظ کند.
- وزارت‌خارجه فلسطین تیراندازی و مجروح شدن سه دانشجوی فلسطینی در ایالت ورمونت آمریکا را محکوم کرد.

 

خبرگزاری فرانسه: ارتش اسراییل اعلام کرد که ۱۴ گروگان اسراییلی و سه تبعه خارجی روز یکشنبه در نوار غزه به صلیب‌سرخ تحویل داده شدند.
این سازمان در بیانیه‌یی در سومین روز از توقف توافق شده در نبرد بین اسراییل و حماس گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی از صلیب‌سرخ، ۱۴ گروگان اسراییلی و سه گروگان خارجی به صلیب‌سرخ منتقل شده‌اند. هم‌چنین این شامل آزادی اسرای فلسطینی در اسراییل است.

رویترز، ۲۶ نوامبر:
- به‌گفته مقام دفاع آمریکا؛ شواهدی وجود دارد مبنی بر این‌که افراد مسلح ناشناس یک کشتی سنترال پارک را در خلیج عدن در روز یکشنبه توقیف کردند.
- جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید به ان.بی.سی گفت: «دلیلی برای باور وجود دارد» که یک گروگان آمریکایی روز یکشنبه آزاد شود.
- مصر می‌گوید ۱۲۰ کامیون کمک شامل ۲ تانکر سوخت و ۲ تانکر گاز پخت و پز روز یکشنبه وارد غزه شد.
- هلال احمر فلسطین با تأکید بر شکنندگی آتش‌بس میان اسراییل و جنگجویان حماس، اعلام کرد که یک کشاورز فلسطینی روز یکشنبه پس از هدف قرار گرفتن توسط نیروهای اسراییلی در اردوگاه آوارگان مغازی نوار غزه کشته و یک کشاورز دیگر زخمی شد.
- وزیر اطلاعات مصر گفت روز یکشنبه تعداد ۱۲۰کامیون کمکهای بشردوستانه از مصر وارد غزه شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه، ۲۶ نوامبر۲۰۲۳:
- اسراییل با فشار فزاینده‌ای برای تمدید توقف ۴روزه در جنگ خود علیه حماس مواجه است، اما مقامات نظامی بیم آن دارند که آتش‌بس طولانی‌تر، تلاش هایش برای سرکوب جنبش اسلام گرایان را کند نماید.
- شبه‌نظامیان حماس قرار است روز یکشنبه سومین گروه از گروگانهای اسراییلی را در ازای اسرای فلسطینی آزاد کنند، در اینحال این ترک مخاصمه ظریف دوجانبه در جنگ ۷هفته‌یی برقرار بوده است.
- شاخه نظامی حماس، گردانهای عزالدین القسام، یکشنبه اعلام کرد که احمد الغندور، فرمانده تیپ شمالی حماس و سه تن از رهبران ارشد دیگرش بدون این‌که مشخص کند در چه زمانی، کشته شده‌اند. حماس به ندرت بیانیه‌های عمومی در مورد مرگ اعضای خود صادر می‌کند.
- حماس طی دو نوبت در مجموع ۲۶ گروگان اسراییلی را در ازای ۷۸ اسیر فلسطینی آزاد کرده است.

 

آزادی گروگانها

خبرگزاری فرانسه: «بر اساس گزارشهای بستگان اسیران، مطبوعات اسراییل و انجمن خانواده‌های گروگان ۱۳ گروگان اسراییلی روز شنبه توسط حماس آزاد شدند. هم‌چنین ۳۹ فلسطینی شنبه شب آزاد شدند. علاوه بر این حماس ۱۵ خارجی را که شامل توافق با اسراییل نبودند آزاد کرد: چهار گروگان تایلندی در روز شنبه، به اضافه ۱۰ تایلندی و یک فیلیپینی که روز جمعه آزاد شدند».

خبرگزاری فرانسه: «نخست‌وزیر ایرلند در بیانیه‌یی اعلام کرد یک دختر ایرلندی-اسرائیلی ۹ ساله در میان آخرین گروه از گروگانهایی بود که توسط جنگجویان حماس در روز شنبه آزاد شدند».

خبرگزاری فرانسه: «آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان بامداد یکشنبه گفت که از آزادی دومین گروه از گروگانهای حماس، از جمله چهار آلمانی-اسرائیلی،  آرامش یافته است».

 

سایت سی.ان.ان: «به گفته ارتش اسراییل گروهی متشکل از ۱۷ گروگان آزاد شده پس از ترک غزه در اواخر روز شنبه به وقت محلی با کاروان صلیب‌سرخ وارد اسراییل شدند. یک تیم سی.ان.ان روی زمین شاهد ورود کاروان بودند. اسراییل گفت که این گروه شامل ۱۳ اسراییلی و چهار شهروند تایلندی است. مقامات گفتند که در همان زمان، ۳۹ زندانی و اسیر فلسطینی از زندانهای اسراییل آزاد شدند.

رویترز ۵آذر: حماس گروگانهای اسراییلی و تایلندی را با آتش‌بس موقت آزاد کرد.
‌۱۳ اسراییلی و۴شهروند تایلندی روز یکشنبه در دومین آزادی گروگانها از اسارت حماس در ازای اسرای فلسطینی در معامله‌ای که برای مدت کوتاهی به‌دلیل اختلاف در مورد ارسال کمک به غزه به خطر افتاد، وارد اسراییل شدند. اگر چه با میانجیگری مصر و قطر این مناقشه حل شد، اما مناقشه‌ای که آتش‌بس برای آزادی اسیران را تهدید می‌کرد، شکنندگی این پیمان را برای آزادی ۵۰ گروگان توسط شبه‌نظامیان فلسطینی و ۱۵۰ اسیر در زندانهای اسراییل طی چهار روز را نشان داد. خبرگزاری فلسطینی وفا اعلام کرد که اسراییل ۳۹ فلسطینی - ۶ زن و ۳۳ خردسال - را از دو زندان آزاد کرد.

آسوشیتدپرس ۲۶نوامبر: دفتر بنیامین نتانیاهو، بامداد یکشنبه اعلام کرد که فهرست جدیدی از گروگانها را دریافت کرده است که قرار است در سومین معاوضه از چهار مبادله برنامه‌ریزی شده در اواخر روز آزاد شوند.

سی.ان.ان:
-کمکهای بشردوستانه: جمعیت هلال احمر فلسطین اعلام کرد که ۱۸۷ کامیون از هلال احمر مصر در روز شنبه دریافت کرده و بزرگترین کاروان کمک‌ها را به شهر غزه و بخش‌های شمالی نوار غزه از زمان حملات حماس در ۷ اکتبر در اسراییل اعزام کرده است. سازمان ملل اعلام کرد کاروان به شمال غزه متشکل از ۶۱ کامیون است. 
-درخواست قطر برای تمدید آتش بس: ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه قطر روز شنبه به سی.ان.ان گفت که کشورش امیدوار است شاهد تمدید آتش‌بس بیش از چهار روز باشد.

خبرگزاری فلسطینی وفا اعلام کرد که اسراییل ۳۹ فلسطینی - ۶ زن و ۳۳ خردسال - را از دو زندان آزاد کرد... . جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده نیز به آن ملحق شد و با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر تماس گرفت. اسامه حمدان، سخنگوی حماس، گفت که تنها ۶۵ کامیون از ۳۴۰ کامیون کمکی که از روز جمعه وارد غزه شده بودند به شمال غزه رسیده‌اند که کمتر از نیمی از آنچه اسراییل روی آن توافق کرده بودمی‌باشد... .

 

درگیری در کرانه باختری

رویترز ۲۶ نوامبر: وزارت فلسطین - دو فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای اسراییلی در کرانه باختری کشته شدند. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که بامداد روز یکشنبه دو فلسطینی در نابلس و جنین به ضرب گلوله نظامیان اسراییل کشته شدند و تعداد فلسطینیان کشته شده توسط نیروهای اسراییلی در شب گذشته در کرانه باختری به ۶ نفر رسید.

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1e7e58cb-3cea-41b4-8310-b74221037e33"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات