728 x 90

پنجاه و ششمین روز جنگ در غزه - ینس لرکه، سخنگوی دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل: جهنم روی زمین به غزه بازگشته است

بمباران غزه توسط اسراییل
بمباران غزه توسط اسراییل

اخبار و تحولات پنجاه و ششمین روز جنگ در غزه در این صفحه به روز می‌شود.

 

مقامات بهداشتی غزه از کشته شدن ۱۸۴نفر و زخمی شدن دست کم ۵۸۹نفر در حملات هوایی اسراییل به غزه خبر دادند

آنتونی بلینکن، دیپلمات ارشد آمریکایی روز جمعه به‌دنبال آغاز گفتگو با همسایگان عرب اسراییل در مورد آینده غزه بود، حتی در شرایطی که اسراییل حملات خود به فلسطین را با هدف نابودی حماس از سر گرفت.
بلینکن ماه گذشته گفت که واشنگتن از فلسطینیها می‌خواهد که غزه را اداره کنند و نمی‌خواهد شاهد اشغال مجدد سرزمین توسط اسرائیل، محاصره یا کاهش وسعت آن باشد.

مقامی که خواست نامش فاش نشود، گفت که هنوز هیچ پیشنهاد روشنی برای امنیت و حکومت آینده غزه ارائه نشده است، اما واشنگتن می‌خواهد گفتگوها آغاز شود و می خواهد کشورهای منطقه در آن شرکت کنند.

کاخ‌سفید روز جمعه اعلام کرد که معتقد است اسراییل به کامیونهای کمکهای بشردوستانه اجازه می‌دهد پس از سکون به‌دلیل از سرگیری درگیریها بین اسراییل و شبه‌نظامیان حماس وارد غزه شوند، اما تعداد ارسال‌ها احتمالاً کاهش خواهد یافت.

مقامات آمریکایی برای از سرگیری توقف درگیریها به‌منظور آزادی گروگانهای بیشتر در غزه توسط حماس فشار می‌آورند. 

کربی گفت: به‌دلیل حملات حماس بوده که این توقف بشردوستانه به پایان رسید. مسئولیت برعهده حماس است.
جان کربی هم‌چنین آمار قبلی خود از تعداد گروگانهای آمریکایی آزاد شده توسط حماس را از ۶ به ۴نفر اصلاح کرد.

ارتش اسراییل روز جمعه گفت، در حالی که جنگ در نوار غزه پس از یک وقفه یک هفته‌یی از سر گرفته شد، نیروهای

اسراییلی جسد یکی از گروگانها را که توسط افراد مسلح حماس در 7اکتبر ربوده شده بود، شناسایی کردند و تأیید کردند که ۴نفر دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

کربی از کاخ سفید: غزه باید سرزمین فلسطین باقی بماند و نمی‌توان آن را کم کرد.

مناطق شرقی‌ خان یونس در جنوب غزه مورد بمباران شدید قرار گرفت

ینس لرکه، سخنگوی دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل در ژنو گفت: جهنم روی زمین به غزه بازگشته است.
اما پس از آتش‌بسی هفت روزه که طی آن زنان، کودکان و گروگانهای خارجی آزاد شدند، میانجی‌ها در آخرین ساعت نتوانستند فرمولی برای آزادی تعداد بیشتری از جمله سربازان اسراییلی و مردان غیرنظامی پیدا کنند.

اسراییل حماس را متهم کرد که از آزادی همه زنانی که در اختیار دارد خودداری می‌کند. یک مقام فلسطینی گفت که توقف در تبادل گروگانها بر سر سربازان زن اسرائیلی[که حماس آزاد نکرد] رخ داده است.

خبرگزاری دولتی لبنان گزارش داد که گلوله‌باران اسراییل روز جمعه سه نفر را در جنوب لبنان کشته است، زیرا فروپاشی آتش‌بس بین اسراییل و گروه حماس باعث از سرگیری درگیریها در مرزها شده است.

وزیر امور خارجه قطر خطاب به همتای انگلیسی خود در بیانیه‌ای گفت: بمباران مستمر غزه تلاشهای میانجی‌گری را پیچیده و فاجعه انسانی را تشدید می‌کند.

دیعا رشوان، رئیس سرویس اطلاعات دولتی مصر (SIS) روز جمعه در بیانیه‌یی گفت، مصر با شرکای خود نهایت تلاش خود را برای بازگرداندن آتش‌بس در غزه در اسرع وقت انجام می‌دهد.

آنکارا، دفتر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به شیخ محمد بن زاید آل نهیان، همتای اماراتی خود گفت که از سرگیری حملات اسراییل به غزه پس از فروپاشی آتش‌بس یک هفته‌یی، بسیار منفی است.

منابع مصری و منطقه‌یی گفتند که اسراییل به چندین کشور عربی اطلاع داده است که به‌عنوان بخشی از پیشنهادات برای این منطقه بعد از پایان جنگ، می‌خواهد یک منطقه حائل در سمت فلسطینی مرز غزه ایجاد کند تا از حملات آینده جلوگیری کند. 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت که با مقامات کشورهای عربی دیدار و درباره آینده نوار غزه گفتگو کرده است.

 

 

خبرگزاری وفا گزارش داد: «سخنگوی محمود عباس با تأکید بر مسئولیت آمریکا گفت: از سرگیری حملات به مردم فلسطین در نوار غزه، همراه با تشدید حملات نیروهای اسراییل و شهرک نشینان در کرانه باختری، ادامه پاکسازی قومی و نسل‌کشی است

سخنگوی محمود عباس آنچه را که محمود عباس از روز اول حملات اسراییل خواهان آن شده بود مورد تأکید قرار داد؛ از جمله لزوم توقف فوری تهاجم اسرائیل، تشدید ارسال کمکهای بشردوستانه و ارائه خدمات اساسی به مردم فلسطین در غزه.

وی گفت: (محمود عباس) هر گونه آوارگی را رد و تأکید کرده که راه‌حلی جز به‌رسمیت‌شناختن کشور فلسطین با پایتختی بیت‌المقدس و پایان دادن به اشغال سرزمین آن وجود ندارد.
تلویزیون المنار حزب الله از کشته شدن دو نفر در گلوله باران اسرائیل در شهر حولا در جنوب لبنان خبر داد.
گردان های القسام شاخه مسلح حماس روز جمعه در بیانیه ای در کانال تلگرامی خود اعلام کردند که تل آویو را با رگباری از موشک هدف قرار داده اند.
سخنگوی کاخ سفید پس از پایان آتش بس در ساعات اولیه روز جمعه و از سرگرفته شدن جنگ گفت که ایالات متحده به همکاری با اسرائیل، مصر و قطر برای تمدید توقف کمک‌های بشردوستانه در غزه ادامه می‌دهد و پرزیدنت بایدن عمیقاً در تلاش برای گسترش توقف و آزادی گروگان‌ها باقی خواهد ماند. این سخنگو گفت، حماس در تهیه لیستی از گروگان ها برای تمدید بیشتر توقف در غزه شکست خورده است.
ارتش اسرائیل اعلام کرد که آژیرهای هشدار درباره احتمال ورود راکت ها در روز جمعه در چندین منطقه در مرکز اسرائیل به صدا درآمده است که برای اولین بار از زمان از سرگیری درگیری ها بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس پس از آتش بس یک هفته ای بود. هنوز گزارشی از خسارات یا تلفات احتمالی گزارش نشده است.
بلینکن: توقف جنگ در غزه به دلیل زیر پا گذاشتن تعهدات توسط حماس به پایان رسید
حزب الله لبنان اعلام کرد که روز جمعه در حمله ای در حمایت از فلسطینیان در نوار غزه، همزمان با از سرگیری درگیری ها بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس، مواضع ارتش اسرائیل در مرز لبنان و اسرائیل را هدف قرار داده است. 

 

خبرهای کوتاه از جنگ در غزه و اسراییل

ملک عبدالله پادشاه اردن روز جمعه در سخنرانی خود در اجلاس آب و هوای سازمان ملل COP۲۸ در دبی گفت که جنگ تهدیدات کمبود آب و غذا را شدیدتر می‌کند.

حسن فضل الله، قانونگذار حزب‌الله روز جمعه گفت تحولات در نوار غزه، جایی که اسراییل پس از پایان آتش‌بس با حماس بمباران را از سر گرفته است، هم‌چنان می‌تواند لبنان را تحت تأثیر قرار دهد. وی به خبرنگاران گفت: هیچ‌کس فکر نمی‌کند لبنان از این هدف قرار دادن صهیونیستها در امان مانده است یا آنچه در غزه اتفاق می‌افتد نمی‌تواند بر اوضاع لبنان تأثیر بگذارد.

رادیو رسمی فلسطین از کشته شدن ۵۴ فلسطینی در حملات اسراییل به غزه از زمان پایان آتش‌بس در روز جمعه خبر داد.
خان یونس، غزه-بیمارستانهای پرشده غزه موج جدیدی از مجروحان را دریافت کردند

آنتونیو گوترز، دبیرکل سازمان ملل‌متحد روز جمعه گفت که درباره از سرگیری عملیات نظامی در غزه پس از فروپاشی آتش‌بس یک هفته‌یی بین اسراییل و حماس ابراز تأسف می‌کند.
گوترز در شبکه اجتماعی X نوشت: من عمیقاً متأسفم که عملیات نظامی دوباره در غزه آغاز شده است.

یونیسف روز جمعه خواستار اجرای آتش‌بس پایدار در غزه شد و انفعال را، تأیید کشتار کودکان پس از فروپاشی آتش‌بس یک هفته‌یی بین اسراییل و حماس توصیف کرد.

وزارت بهداشت غزه در بیانیه‌یی اعلام کرد که از زمان پایان آتش‌بس یک هفته‌یی در ساعات اولیه روز جمعه و از سرگیری جنگ، تاکنون حدود ۱۰۹فلسطینی در حملات اسراییل به غزه کشته شده‌اند.

سازمان ملل نسبت به از سرگیری درگیریها در غزه در روز جمعه ابراز تأسف کرد و این خصومت ها را فاجعه‌بار توصیف کرد و از طرفها خواست تا آتش‌بس پایدار برقرار کنند.

حزب‌الله لبنان روز جمعه در بیانیه‌یی اعلام کرد که سربازان اسراییلی را با سلاحهای مناسب در مرز لبنان و اسراییل هدف قرار داده است.

ارتش اسراییل پس از آن‌که آژیرهای هشدار درباره موشکهای احتمالی در چندین شهر در شمال اسراییل به صدا درآمد و ساکنان را به‌دنبال پناهگاه فرستاد، یک هدف هوایی را که از لبنان به سمت اسراییل عبور کرده بود، رهگیری کرد.

پس از شکست مذاکرات برای تمدید آتش‌بس یک هفته‌یی با حماس، جنگنده‌های اسراییل روز جمعه غزه را بمباران کردند و زخمی‌ها و کشته‌شدگان فلسطینی را به بیمارستانها فرستادند و سایرین را به خیابان‌ها فرستادند تا امنیت را تأمین کنند.

آژیرها روز جمعه در چندین شهر در شمال اسراییل در نزدیکی مرز لبنان به صدا درآمد و ساکنان این منطقه را به‌دنبال سرپناه فرستاد.

دفتر سوناک روز جمعه در بیانیه‌یی اعلام کرد که ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، در جلسه COP28 در دوبی، در مورد تأسف عمیق خود از فروپاشی توقف توقف کمکهای بشردوستانه در غزه صحبت کردند.

 

چند خبر کوتاه از خبرگزاری رویترز:
کرملین روز جمعه اعلام کرد که به تلاش‌ها برای آزادی اتباع روسیه که توسط حماس، گروه اسلامگرای فلسطینی که نوار غزه را اداره می‌کند، گروگان گرفته شده‌اند، ادامه می‌دهد.

 

ارتش اسراییل روز جمعه اعلام کرد که با از سرگیری درگیریها نقشه‌ای را برای توصیه به ساکنان غزه درباره مناطق امن برای تخلیه به آنها منتشر کرده است.

پس از پایان آتش‌بس، جنگ در غزه از سر گرفته می‌شود. با پایان یافتن ضرب‌الاجل، خبرنگاران رویترز در خان یونس در جنوب غزه شاهد بمباران شدید مناطق شرقی بودند و ستونهایی از دود به آسمان بلند شد. ساکنان به خیابان‌ها ریختند و برای سرپناه به سمت غرب فرار کردند.
در شمال منطقه محصور (غزه)، منطقه جنگی اصلی قبل از آتش‌بس، دود عظیمی از بالای ویرانه‌ها بلند شد که از آن سوی حصار در اسراییل دیده می‌شد. صدای شلیک گلوله و صدای انفجار بلند شد.

 

تنها دو ساعت پس از پایان آتش‌بس، وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است گزارش داد که ۳۲نفر در حملات هوایی کشته شده‌اند.

وزارت‌خارجه قطر روز جمعه اعلام کرد که مذاکرات با اسرائیلی‌ها و فلسطینیها برای بازگرداندن آتش‌بس هفت روزه که یک‌شبه شکست خورد، هم‌چنان ادامه دارد.
این وزارتخانه در بیانیه‌یی اعلام کرد که بمباران غزه توسط اسراییل که از اوایل روز جمعه از سر گرفته شد، تلاش‌های میانجی‌گری آن را پیچیده‌تر می‌کند.

 

بر اساس بیانیه گروه جهاد اسلامی، گردانهای قدس، شاخه مسلح جنبش جهاد اسلامی فلسطین، بامداد جمعه به شهرها و شهرک‌های اسراییل در پاسخ به جنایت علیه مردم ما حمله کردند.
بیانیه: حماس می‌گوید اسراییل مسئولیت «از سرگیری جنگ و تجاوز» به غزه را پس از رد همه پیشنهادات برای آزادی دیگر گروگانها بر عهده دارد

 

به گزارش وزارت بهداشت غزه، ‌ «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت غزه روز جمعه اعلام کرد: در حملات اسراییل طی دو ساعت نخست پس از پایان آتش‌بس در غزه، ۱۴فلسطینی کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

 

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس: توافق آتش‌بس موقت که هفت روز به طول انجامید، بدون آن که میانجی قطر درباره تمدید آن صحبت کند، منقضی شده است.

اسرائیل صبح جمعه دقایقی پس از پایان آتش‌بس، نبرد در غزه را از سر گرفت.

در مجموع ۸۳ اسراییلی از جمله افراد دوتابعیتی در جریان آتش‌بس آزاد شدند که اکثر آنها از نظر جسمی خوب اما متزلزل به نظر می‌رسند. ۲۴گروگان دیگر - ۲۳تایلندی و یک فیلیپینی - از جمله چند مرد نیز آزاد شده‌اند.

اسرائیل می‌گوید حدود ۱۲۵مرد هنوز گروگان هستند. ۲۴۰فلسطینی که تاکنون بر اساس آتش‌بس آزاد شده‌اند، اکثراً نوجوانانی بوده‌اند که به پرتاب سنگ و بمبهای آتش‌زا در جریان درگیری با نیروهای اسراییلی متهم شده بودند. این قرارداد پس از یک هفته و تمدیدهای متعدد، به‌رغم فشارهای بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس تا زمانی که ممکن بود، پایان یافت. هفته‌ها بمباران و لشکرکشی زمینی اسراییل بیش از سه چهارم جمعیت ۲.۳میلیونی غزه را آواره کرده و به یک بحران انسانی منجر شده است... .

 

وال استریت ژورنال -۱۰آذر نوشت: اسراییل با توقف آتش‌بس، عملیات رزمی خود را در غزه از سر می‌گیرد
در مذاکرات فشرده، حماس فهرستی از اسامی گروگانهای مورد نیاز برای تمدید آتش‌بس ارائه نکرد.
اسراییل گفت که عملیات جنگی خود را از سر گرفته و حماس به سمت خاک اسراییل شلیک کرده است، با این وصف آتش‌بس یک هفته‌یی اوایل صبح جمعه به پایان رسید.

مقامات مصری گفتند که از سرگیری درگیریها در حالی صورت گرفت که میانجیها درگیر مذاکرات شدید با دو طرف بودند که در آن حماس لیستی از اسامی گروگانهای مورد نیاز برای تمدید آتش‌بس را ارائه نکرد... .

سرویس زندانهای اسراییل روز پنجشنبه گفت که ۳۰فلسطینی - هفت زن و ۲۳خردسال به‌عنوان بخشی از قرارداد مبادله از زندانهای اسراییل آزاد شدند...

نتانیاهو در بیانیه‌یی پس از دیدار با بلینکن گفت که به نماینده آمریکا گفته است که کاملاً متعهد به نابودی حماس است. من به او گفتم: سوگند خورده‌ایم، قسم خورده‌ام که حماس را از بین ببریم.

نتانیاهو گفت هیچ چیز ما را متوقف نخواهد کرد. دنی دانون، یکی از قانونگذاران ارشد حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، گفت که درخواستهای ایالات متحده از اسراییل برای جلوگیری از تکرار نوع جابه‌جایی گسترده غیرنظامیان که در جریان جنگ در شمال غزه رخ داده است، واقع‌بینانه نیست.

او روز پنجشنبه در مصاحبه با رادیو ارتش گفت: «حتی به قیمت وارد شدن به درگیری با ایالات متحده، ما باید تا آخر این راه را برویم»... .

واشنگتن خواهان این است که تشکیلات خودگردان فلسطین کنترل غزه را در دست بگیرد و هم‌چنین تلاش‌ها برای ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی متشکل از کرانه باختری، بیت‌المقدس شرقی و غزه در کنار اسراییل از سر گرفته شود.

 

رویترز  روز جمعه ۱۰آذر نوشت: ارتش اسراییل اعلام کرد موشکی که اوایل روز جمعه از غزه پرتاب شد و آژیرهای حمله هوایی را در جوامع اسراییلی به صدا درآورد حدود یک ساعت قبل از پایان آتش‌بس هفت روزه بین حماس و اسرائیل، رهگیری کرد.

تلویزیون کان اسراییل این آژیر که به صدا درآمد را به‌عنوان اولین آژیر از زمان آغاز آتش‌بس در ۲۴نوامبر که دو بار تمدید شد توصیف کرد. هیچ اظهارنظر فوری از سوی حماس یا مسئولیت پرتاب این موشک منتشر نشده است. ارتش اسراییل اعلام کرد که سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین این موشک را رهگیری کرد.


رویترز همچنین نوشت: درگیریهای شدید روز جمعه در غزه گزارش شد، زیرا ارتش اسراییل اعلام کرد که پس از متهم کردن حماس به نقض آتش‌بس موقت با شلیک به سمت خاک اسرائیل، عملیات جنگی علیه حماس را از سر گرفته است. وقفه هفت روزه که از ۲۴ نوامبر آغاز شد و دو بار تمدید شد، امکان تبادل دهها گروگان در غزه را با صدها اسیر فلسطینی فراهم کرد و ورود کمکهای بشردوستانه به نوار ساحلی متلاشی شده را تسهیل کرد.

 

رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند که حملات هوایی و توپخانه‌یی اسراییل در سراسر این منطقه پس از پایان آتش‌بس، از جمله در رفح، نزدیک مرز با مصر، انجام شده است.

ارتش اسراییل تأیید کرد که جت‌هایش به اهداف حماس در غزه حمله کرده‌اند. تصاویر در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که دود بزرگی بر فراز اردوگاه متراکم ساخته شده جبالیه در غزه بلند شده است... .

آزادیهای روز پنجشنبه مجموعاً آزادی ۱۰۵گروگان و ۲۴۰ اسیر فلسطینی را در جریان آتش‌بس به ارمغان آورد.

 

خبرگزاری فرانسه نوشت: با پایان یافتن آتش‌بس، اسراییل عملیات نظامی خود را در غزه از سر می‌گیرد
ارتش اسراییل روز جمعه اعلام کرد که جنگ در غزه را از سر گرفته و حملات هوایی و توپخانه‌یی در شهر غزه گزارش‌شده است، زیرا آتش‌بس بدون توافق برای تمدید آن به پایان رسیده است.
ارتش اسراییل گفت: حماس توقف عملیات را نقض کرد و علاوه بر آن به سمت خاک اسراییل شلیک کرد.
ارتش اسراییل نبرد با حماس در نوار غزه را از سر گرفته است.
این اعلامیه اندکی پس از آن منتشر شد که ارتش اعلام کرد موشکی را که از غزه شلیک شده بود، رهگیری کرده است، اولین موشکی که از غزه از زمان پرتاب موشک از اولین روز آتش‌بس آغاز شد.
در داخل غزه، یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت که هواپیماهای جنگی اسراییل یک سری حملات انجام دادند و از شلیک توپخانه در شهر غزه خبر داد.
یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه در این منطقه گفت که پهپادها هم‌چنین برای اولین بار از زمان آتش‌بس در جنوب این منطقه در هوا شنیده می‌شوند...

 

سایت سی.ان.ان نوشت: ارتش اسراییل می‌گوید عملیات جنگی علیه حماس را از سر گرفته است

نیروهای دفاعی اسراییل (IDF) می‌گویند که عملیات جنگی علیه حماس را از سر گرفته و این گروه شبه‌نظامی را به نقض توافق آتش‌بس با شلیک به سمت اسراییل متهم می‌کند.

سایت سی.ان.ان: به نظر می‌رسد توافق آتش‌بس اسراییل و حماس منقضی شده است و نشانه‌ای فوری از تمدید آن وجود ندارد. به نظر می‌رسد که آتش‌بس بین اسراییل و حماس روز جمعه به پایان رسیده است و هیچ نشانه‌ای از دستیابی به توافق برای تمدید بیشتر قرارداد گروگان‌گیری به روز هشتم وجود ندارد.

هنوز مشخص نیست که آیا این بدان معناست که جنگ در نوار غزه که در طی هفت هفته بمباران اسراییل متحمل خسارات گسترده و تلفات جانی شد، از سر گرفته خواهد شد یا خیر.


										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/3223e9fa-ceb7-434e-94d9-3604bc7f7191"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات