728 x 90

پنجاه و هشتمین روز جنگ در غزه - حمله به کشتی‌های جنگی آمریکا و کشتی‌های تجاری در دریای سرخ / حمله هوایی به شبه‌نظامیان رژیم ایران در عراق

جنگ در غزه
جنگ در غزه

اخبار پنجاه و هشتمین روز جنگ در غزه و اسراییل در این صفحه به روز می‌شود.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، پنتاگون روز یکشنبه اعلام کرد که از گزارشهای مربوط به حملات به یک کشتی جنگی و کشتی‌های تجاری آمریکایی در دریای سرخ آگاه است.
در این گزارش به‌نقل از پنتاگون آمده است: «ما از گزارشهای مربوط به حملات به ناو یو اس‌اس کارنی و کشتی‌های تجاری در دریای سرخ آگاه هستیم و به‌محض این‌که در دسترس قرار گیرد، اطلاعاتی را ارائه خواهیم کرد». پنتاگون بلافاصله به درخواست برای اظهارنظر پاسخ نداد.

فاکس نیوز:
پنتاگون می‌گوید کشتیهای جنگی آمریکا و کشتیهای تجاری در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفتند
حملات تشدید قابل توجهی را در منطقه نشان می‌دهد - پنتاگون روز یکشنبه اعلام کرد یک کشتی جنگی آمریکا و چندین کشتی تجاری در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفته‌اند.
این تحول بیانگر تشدید جدی در یک سری از حملات دریایی در خاورمیانه مرتبط با جنگ اسراییل و حماس است. نیروهای آمریکایی در خاورمیانه از اواسط ماه گذشته حداقل 75بار مورد حمله قرار گرفته‌اند
 

رویترز 
ژان فرانسوا ریکار دادستان ضدتروریزم روز یکشنبه گفت مرد 26ساله مظنون به‌قتل یک گردشگر آلمانی و زخمی کردن دو نفر دیگر از جمله یک بریتانیایی در نزدیکی برج ایفل پاریس، شنبه شب در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، به وابستگی خود به داعش اذعان کرد.

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی [لاهه]روز یکشنبه از اسراییل خواست به قوانین بین‌المللی جنگ احترام بگذارد و گفت که تحقیقات خود را در مورد خشونت شهرک نشینان اسراییلی علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری اشغالی تسریع می‌کند.

خبرگزاری فرانسه
دو منبع امنیتی عراقی به خبرگزاری فرانسه گفتند که در یک حمله هوایی روز یکشنبه حداقل پنج شبه‌نظامی طرفدار ایران در شمال استان کرکوک عراق کشته شدند.
یک مقام ارشد امنیتی در کرکوک بدون اشاره به این‌که چه کسی این حمله را انجام داده است، گفت که این حمله یک سایت مورد استفاده یک گروه مسلح وابسته به حشدالشعبی، ائتلافی از نیروهای شبه‌نظامی سابق ادغام شده با ارتش عادی عراق را هدف قرار داد.

دیدبان سوری- حمله هشتم - موشکها به پایگاه آمریکایی در خراب الجائر در حومه الحسکه اصابت کرد
استان الحسکه: منابع دیدبان حقوق‌بشر سوریه گزارش داده‌اند که موشکهایی که گمان می‌رود توسط نیروهای عراقی شلیک شده است، به نزدیکی پایگاه آمریکایی در «خراب الجیر» در حومه رومیلان در حومه شمالی الحسکه اصابت کرد. با این حال هنوز تلفات جانی گزارش نشده است.

 یک سخنگوی ارتش اسراییل روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای زمینی اسراییل علیه حماس در تمام نوار غزه عملیات می‌کنند.
دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش، به خبرنگاران در تل‌آویو گفت: «نیروهای دفاعی اسراییل به گسترش عملیات زمینی خود علیه مراکز حماس در تمام نوار غزه ادامه می‌دهند». نیروها با تروریست‌ها رو در رو می‌شوند و آنها را می‌کشند».

رئیس آژانس امنیت داخلی اسراییل شین بت در نوار صوتی که روز یکشنبه توسط شبکه عمومی کان اسراییل پخش شد، گفت که اسراییل حماس را در لبنان، ترکیه و قطر شکار خواهد کرد، حتی اگر سال‌ها طول بکشد.

 حماس اعلام کرد که جنگجویان آن در حدود ۲کیلومتری شهر جنوبی خان یونس با نیروهای اسراییلی درگیر شدند. ساکنان، که بسیاری از آنها برای فرار از حملات قبلی به آنجا رفته بودند، گفتند که می‌توانستند صدای تیراندازی تانک را بشنوند و از حمله زمینی جدید اسراییل بیم دارند.
ساکنان غزه روز یکشنبه گفتند بیم آن دارند که حمله زمینی اسراییل به مناطق جنوبی قریب‌الوقوع باشد. آنها گفتند که تانکها جاده بین خان یونس و دیرالبلاح در مرکز غزه را قطع کرده بودند و در واقع نوار غزه را به سه منطقه تقسیم کردند.
ارتش اسراییل به فلسطینیان دستور داد چندین منطقه در خان یونس و اطراف آن را تخلیه کنند. نقشه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌دهد پناهگاههایی که باید به غرب خان یونس و جنوب به سمت رفح، در مرز با مصر بروند.

ارتش اسراییل روز یکشنبه اعلام کرد که هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی این رژیم به اهداف حماس از جمله چاه‌های تونل، مراکز فرماندهی و انبارهای سلاح حمله کرده‌اند. به‌گفته این سازمان، نیروهای دریایی کشتی‌های حماس را در ساحل هدف قرار داده‌اند.

 

رویترز: ارتش اسرائیل می گوید حدود ۵۰۰تونل در غزه را تخریب کرده است
اسراییل می‌گوید ۸۰۰محور ورودی تونل‌های حماس که به شبکه وسیعتر تونلها راه می‌برد را در زیر غزه کشف کرده است
حماس قبل از جنگ ۸هفته‌یی در نوار غزه گفته بود که صدها کیلومتر تونل - شبکه‌یی که از نظر اندازه با سیستم متروی نیویورک قابل مقایسه است - برای محافظت و خدمت به‌عنوان پایگاههای عملیاتی دارد.
این آنها را به اهداف اصلی حملات هوایی اسراییل با مهمات نافذ و مهندسان ارتش با استفاده از روباتهای نقشه برداری و ژل انفجاری که می‌تواند در گذرگاهها ریخته شود، تبدیل کرده است.

ارتش اسراییل روز یکشنبه در بیانیه‌یی گفت: «دهانه‌های تونل در مناطق غیرنظامی قرار داشتند که بسیاری از آنها در نزدیکی یا داخل ساختمانها و سازه‌های غیرنظامی مانند مدارس، مهدکودک‌ها، مساجد و زمینهای بازی قرار داشتند».

این بیانیه که عملیات ضدتونل تاکنون را خلاصه می‌کند، به‌دنبال گزارشهای تقریباً روزانه سربازان در رسانه‌ها بود که می‌گفتند دهانه‌های ورودی را در سایت‌های غیرنظامی کشف کرده‌اند.

ارتش اسراییل گفت که از حدود ۸۰۰دهانه که کشف شده، ۵۰۰دهانه با استفاده از انواع روشهای عملیاتی، از جمله با انفجار و مهروموم منهدم شده است. این سازمان افزود که «مایل‌ها» از مسیرهای اصلی تونل نیز تخریب شده است.
پاپ فرانسیس می‌گوید دیدن این‌که آتش‌بس در درگیری اسراییل و غزه شکسته شده است دردناک است و خواستار آتش‌بس جدید شد

در حالی‌که اسراییل تلاش می‌کند از طریق گفتگوهای غیرمستقیم با حماس و عملیات ارتش در نوار غزه گروگانها را بازگرداند، اسراییل برخی از مفقودان را «مرده در اسارت» اعلام کرده است، اقدامی که برای مختومه اعلام کردن آنها به بستگان مضطرب طراحی شده است.

از حدود ۲۴۰نفر ربوده شده، ۱۰۸نفر توسط حماس در ازای آزادی تعداد زیادی از اسرای فلسطینی توسط اسراییل و هم‌چنین افزایش محموله‌های کمکهای بشردوستانه به غزه آزاد شدند.

خبرگزاری فرانسه:
دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی روز یکشنبه وعده داد که همزمان با پایان سفر خود به اسراییل و سرزمینهای فلسطینی، تلاش‌ها برای تحقیق درباره جنایات جنگی را افزایش دهد.
کریم خان تأکید کرد که سفرش ماهیت تحقیقی ندارد اما گفت که او می‌تواند با قربانیان هر دو طرف درگیری صحبت کند.
به‌گفته گروه حماس، در بیش از هشت هفته جنگ و بمباران شدید، بیش از ۱۵۲۰۰۰نفر در اراضی تحت محاصره فلسطینی غزه کشته شده‌اند.

رویترز
نیروهای اسراییل روز یکشنبه مناطق وسیعی از نوار غزه را بمباران کردند که دهها فلسطینی کشته و زخمی شدند. اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال منطقه تحت کنترل حماس از جمله مناطقی بود که مورد حمله قرار گرفت. سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین در غزه گفت که چندین نفر در حمله هوایی اسراییل به غزه کشته شدند.
ساکنان غزه گفتند که بمباران هواپیماهای جنگی و توپخانه نیز بر شهرهای‌ خان یونس و رفح در جنوب غزه متمرکز شده است و بیمارستانها برای مقابله با جراحات مجروحان تلاش می‌کنند.

سی.ان.ان
چند سرباز اسراییلی در حمله موشکی به شمال اسراییل (در مرز لبنان) زخمی شدند
نیروهای دفاعی اسراییل (IDF) یکشنبه اعلام کردند که تعدادی از سربازان این رژیم در نتیجه شلیک یک موشک ضدتانک به سمت یک خودروی اسراییلی در بیت هیلل در شمال اسراییل زخمی شدند. ارتش اسراییل گفت که جراحات ناشی از ترکشها  بوده و خودروی ارتش اسراییل در این حمله آسیب دیده است.


نیویورک تایمز: سر در گمی و ترس بسیاری از جنوب غزه را در روز یکشنبه فرا گرفت، زیرا ارتش اسراییل به ساکنان بیشتری دستور داد تا از آنجا خارج شوند و درگیریها تشدید شد. به نظر می‌رسد که آخرین دستور تخلیه ارتش اسراییل زمینه را برای تهاجم زمینی به جنوب از زمان آغاز مجدد درگیریها... فراهم می‌کند.

نیویورک تایمز: نقشه تخلیه ارتش اسرائیل، فلش‌های نارنجی بزرگی را نشان می‌داد که مردم را به سمت پناهگاههای پر از آب یا آنچه «منطقه بشردوستانه» در المواسی، Al-Mawasi منطقه‌یی کشاورزی به سمت دریای مدیترانه می‌نامید، هدایت می‌کرد. اما مشخص نیست که آیا این منطقه آذوقه یا سرپناه کافی را فراهم می‌کند یا خیر، و برخی از ساکنان غزه که به آنجا گریخته‌اند توصیف می‌کنند که انتظار چندانی از آنها ندارند و حضور قابل مشاهده کمکهای بشردوستانه وجود ندارد.اسکای نیوز: کارشناسان پزشکی اسراییل به‌طور غیابی مرگ برخی از گروگانها را اعلام می‌کنند.
اسرائیل برخی از مفقودان خود را مرده در اسارت اعلام کرده است. یک کمیته پزشکی سه نفره در حال بررسی فیلم‌های مربوط به حمله ۷ اکتبر حماس برای نشانه‌هایی از جراحات مرگبار در میان ربوده‌شدگان و ارجاع متقابل به اظهارات گروگانهای آزاد شده در جریان آتش‌بس یک هفته‌یی غزه است که روز جمعه پایان یافت.

 

 چند خبر کوتاه خبرگزاریهای بین‌المللی از جنگ در غزه 
رویترز: آژانس عملیات تجارت دریایی بریتانیا (UKMTO) روز یکشنبه اعلام کرد که گزارشهایی مبنی بر فعالیت پهپادها و انفجار احتمالی در تنگه باب‌المندب دریای سرخ دریافت کرده است.
UKMTO گفت که فعالیت پهپادها از یمن سرچشمه می‌گیرد و از کشتی‌های اطراف خواست تا احتیاط کنند... .
حوثی‌ها در مورد حادثه روز یکشنبه اظهارنظری نکرده‌اند.

سی.ان.ان: نتانیاهو می‌گوید اسراییل به‌عملیات زمینی در غزه تا رسیدن به همه اهداف ادامه خواهد داد... .
 نتانیاهو گفت: ما جنگ را تا رسیدن به همه اهداف خود ادامه خواهیم داد و بدون مانور زمینی نمی‌توانیم به این اهداف دست‌یابیم. هیچ راه دیگری برای رسیدن به این اهداف جز پیروزی وجود ندارد و هیچ راهی جز مانور زمینی برای پیروزی وجود ندارد».
نتانیاهو گفت که اهداف اسراییل آزادی گروگانها، ریشه‌کن کردن حماس و جلوگیری از  رژیم ترور در غزه است. وی گفت: ما باید به این اهداف برسیم؛ این تنها چیزی است که برای من مهم است... .
اوایل روز شنبه، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، گفت که مقامات اسراییلی باید هدف خود و نتیجه نهایی را که می‌خواهند به دست آورند، دقیق‌تر تعریف کنند.

نتانیاهو هم‌چنین هشدار خود را نسبت به دخالت بیشتر حزب‌الله در درگیریها تکرار کرد. نتانیاهو گفت: «در شمال، ما همیشه علیه حزب‌الله عملیات می‌کنیم و جوخه‌های تروریستی را که تروریستها را از مرز دورتر می‌آورند، از بین می‌بریم».
ما در حال تهاجم هستیم و اجازه بدهید اعلام کنم که متعهد هستیم که امنیت را هم در شمال و هم در جنوب برقرار کنیم، اگر حزب‌الله چنین اشتباهی را مرتکب شود و وارد جنگ گسترده شود، لبنان را به تنهایی نابود خواهد کرد... .

 

 اسکای نیوز: اسراییل غزه را به بلوک‌های شماره‌دار تقسیم کرده و به فلسطینیان می‌گوید قبل از شروع بمباران بلوک مربوطه را ترک کنند.
عزم اسراییل برای از بین بردن کامل حماس به این معنی است که تسلط بر جنوب، یک ضرورت نظامی مطلق است.
اما بزرگترین نگرانی برای جامعه بین‌المللی این است که چه اتفاقی برای همه غیرنظامیانی می‌افتد که مطمئن نیستند برای یافتن امنیت به کجا بروند.
بسیاری از مردم در خان یونس و اطراف خان یونس در جنوب از شمال آمده‌اند و باید دوباره جابه‌جا شوند.

 

 سی.ان.ان: اسراییل مدعی است که یکی از فرماندهان حماس را که در حملات هفتم اکتبر دست داشت کشته است
نیروهای دفاعی اسراییل و آژانس امنیت اسراییل در یک خبر مشترک روز شنبه اعلام کردند که اسراییل وسام فرهت فرمانده گردان شجایه حماس را کشته است. در این بیانیه آمده است که جتهای جنگنده نیروی هوایی اسراییل اوایل روز شنبه فرهات را با پیگیری اطلاعات نظامی و سازمانی کشتند.
به گفته ارتش اسرائیل و آژانس امنیت اسراییل ISA، فرهت نقشه حمله به کیبوتز نهل اوز kibbutz of Nahal Ozو یک پست ارتش اسراییل در جامعه را در ۷اکتبر طراحی کرده بود که اسراییل می‌گوید شش سرباز ارتش اسراییل در این حمله کشته شدند... .

 

سی.ان.ان: حماس می‌گوید تا زمانی که آتش‌بس در غزه برقرار نشود، هیچ مذاکره و تبادل اسیری با اسراییل انجام نمی‌شود. 
صالح العاروری، معاون دفتر سیاسی حماس، روز شنبه در گفتگو با تلویزیون الجزیره، موضع رسمی این گروه را درباره مذاکرات و تبادل گروگانها و زندانیان اعلام کرد. 
وی گفت: «اکنون هیچ مذاکره‌ای وجود ندارد» و تا زمان آتش‌بس در غزه و «تا پایان کامل تجاوزات تروریستی صهیونیست‌ها»، دیگر تبادل اسرا انجام نخواهد شد.  به‌گفته العاروری، گروگانهای باقی مانده که هنوز در اسارت حماس هستند، سربازان و سربازان سابق هستند و افزود که «تا پایان تجاوز هیچ مذاکره‌ای در مورد آنها وجود نخواهد داشت»... 
#خبر
@mojahedin_org

 

 

چند خبر کوتاه از خبرگزاری رویترز:

-ارتش اسراییل می‌گوید پرتاب از سوریه به سمت سرزمین اسراییل شناسایی شد. ارتش با هدف قرار دادن آن سایت پاسخ داد.
-حماس روز یکشنبه اعلام کرد در حمله اسراییل به خانه‌یی در شرق شهر رفح در جنوب غزه، ۷فلسطینی کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.
- اسراییل با درخواست‌های فزاینده آمریکا برای جلوگیری از آسیب بیشتر به غیرنظامیان فلسطینی در نبرد با شبه‌نظامیان حماس در غزه مواجه شد.
-لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز شنبه شدیدترین اظهارات خود را در مورد نیاز اسراییل به حفاظت از غیرنظامیان غزه ایراد کرد و آنها را مرکز ثقل جنگ اسراییل با حماس خواند و نسبت به خطرات رادیکالیزه شدن آنها هشدار داد.
-کاملا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت که در پی فروپاشی آتش‌بس با شبه‌نظامیان حماس، تعداد زیادی فلسطینی بی‌گناه در غزه کشته شده‌اند، زیرا هواپیماهای جنگی و توپخانه اسراییل روز شنبه این منطقه را بمباران کردند. ساکنان می‌ترسیدند که رگبارها، عملیات زمینی اسراییل را در جنوب سرزمین فلسطین پیش‌بینی می‌کند که آنها را در منطقه کوچک شده‌ای فرو می‌برد و احتمالاً سعی می‌کند آنها را به مصر سوق دهد.
وزیر دفاع آمریکا:  آمریکا نزدیکترین دوست اسراییل در جهان باقی خواهد ماند و اجازه نخواهد داد حماس پیروز شود.

 

سایت دولت انگلستان روز ۱۱ آذر نوشت: فعالیت نظامی بریتانیا در شرق مدیترانه- از زمان حملات علیه اسراییل در ۷ اکتبر ۲۰۲۳، دولت بریتانیا با شرکای خود در سراسر منطقه برای تضمین آزادی گروگانها، از جمله اتباع بریتانیایی که ربوده شده‌اند، همکاری می‌کند. امنیت اتباع بریتانیا اولویت اصلی ماست. وزارت دفاع بریتانیا در حمایت از فعالیت‌های نجات گروگانها، پروازهای نظارتی بر فراز مدیترانه شرقی از جمله عملیات در فضای هوایی بر فراز اسراییل و غزه انجام خواهد داد. هواپیماهای تجسسی غیرمسلح خواهند بود، نقش جنگی ندارند و تنها وظیفه پیدا کردن گروگانها را برعهده خواهند داشت. فقط اطلاعات مربوط به نجات گروگان به مقامات مربوطه مسئول نجات گروگان منتقل می‌شود.

 

رویترز هم‌چنین نوشت: رهبران مسلمان آمریکایی از شش ایالت میدان نبرد (انتخاباتی) روز شنبه متعهد شدند که جوامع خود را علیه انتخاب مجدد جو بایدن رئیس‌جمهور به‌دلیل حمایت وی از جنگ اسراییل در غزه بسیج کنند، اما هنوز بر سر یک نامزد جایگزین برای سال ۲۰۲۴ توافق نکرده‌اند.
ایالتها جزو معدود ایالتهایی هستند که به بایدن اجازه دادند در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز شود. مخالفت جوامع مسلمان و عرب آمریکایی آنها می‌تواند مسیر بایدن را برای پیروزی... در سال آینده پیچیده کند.

 

جرالد دارونین وزیر کشور فرانسه روز شنبه در شبکه اجتماعی ایکس، اعلام کرد که در پی حمله یک مهاجم به عابران در مرکز پاریس، یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.
پلیس به‌تازگی یک مهاجم را که به عابران در پاریس، در اطراف کادو گرینل (Quai de Grenelle) حمله کرده بود، دستگیر کرد. یک نفر فوتی و یک مصدوم توسط آتش‌نشانی پاریس رسیدگی شدند».

 

شاخه مسلح حماس، گردانهای القسام، روز شنبه با صدور بیانیه‌یی اعلام کرد که تل‌آویو را در پاسخ به جنگ جاری اسراییل در نوار غزه با رگبار موشکی موشک‌باران کرده است.

 

تلویزیون اسکای نیوز:

حمزه یوسف نخست‌وزیر اسکاتلند: تلاشمان را می‌کنیم که انگلستان کشور فلسطین را به‌رسمیت بشناسد / راه‌حل دو کشوری تنها راه خروج برای پایان دادن به این درگیری است / مهم، شروع فوری توقف جنگ علیه غزه و وارد کردن کمکهاست / بسیاری از صداها در جامعه جهانی در مقابل جنگ غزه خاموش است / مردم فلسطین حق دارند که یک کشور مستقل داشته باشند / جهان به دادن یک کشور به مردم فلسطین خلف وعده کرد / به اعتقاد من تنها راه‌حلی که در آن صلحی طولانی‌مدت را می‌بینیم این است که دو کشور داشته باشیم. راه‌حل دو کشوری یعنی که نه یک کشور بلکه دو کشور به‌رسمیت شناخته شوند.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1670da1d-c1ba-46ec-8838-1a9eb908cd68"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات