728 x 90

پمپئو: بزرگترین قربانیان رژیم ایران مردم ایران هستند که بیش از گذشته مقابل رژیم می‌ایستند

مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا
مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا

وزارت‌خارجه ایالات متحده آمریکا در گزارشی که روز شنبه ۲۹شهریور با عنوان «رژیم قانون گریز: شرحی بر فعالیت‌های مخرب رژیم ایران، ۲۰۲۰» منتشر شد به شرح فعالیت‌های مخرب رژیم ایران و اقداماتش علیه کشورهای منطقه و مردم ایران پرداخت.
این گزارش در هشت سرفصل به بیان قانون گریزی و فعالیت‌های مخرب رژیم ایران پرداخته است.


مایک پمپئو در مقدمه این گزارش با اشاره به اعدام نوید افکاری از سوی رژیم ایران نوشته است: «بزرگترین قربانیان رژیم ایران مردم ایران هستند که بیش از گذشته مقابل رژیم می‌ایستند».


خلاصه سرفصل‌های مورد اشاره وزارت‌خارجه آمریکا در این گزارش به قرار زیر است:


بی‌ثبات سازی منطقه ای
از زمان تأسیس در سال۱۹۷۹، جمهوری اسلامی به‌عنوان یک نیروی بی‌ثبات کننده در خاورمیانه عمل کرده و در تلاش برای نشان دادن خودش به‌عنوان قدرت غالب منطقه و صدور نظام حکومتی مستبدانه‌اش، دست به تحریک و دامن‌زدن به درگیریها زده است.


برنامه موشکی
برنامه توسعه و تکثیر موشک‌های بالستیک رژیم ایران تهدیدی عمده علیه امنیت منطقه و چالشی مهم در برابر اقدامات جهانی منع تکثیر است. ایران نه تنها به توسعه توانایی موشکی خود، بلکه در تناقض با قطعنامه‌های شورای امنیت به ارائه بی‌ملاحظه قطعات و فناوری موشکی به دیگران ادامه می‌دهد.


حمایت از تروریسم
رژیم ایران از بدو تاسیس، سیاست خود را معطوف هدایت، تسهیل و انجام فعالیت‌های تروریستی کرده است. این رژیم در سال۱۹۸۴ به‌عنوان حامی دولتی تروریسم شناخته شد و آمریکا در سال ۲۰۱۹ سپاه پاسداران را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داد.


فعالیت نامشروع مالی
رژیم ایران با فریب کاری و بهانه‌گیری در پی تأمین مالی فعالیت‌های خلاف خود، و تهدید سلامت و امنیت نظام مالی بین‌الملل است. این رژیم از اجرای اصلاحات لازم برای پیروی از قوانین ضدپولشویی و ضدتروریسم سر باز زده است.


برنامه هسته ای
برنامه هسته‌یی رژیم ایران هم‌چنان یک تهدید علیه صلح بین‌الملل است و از زمانی که در سال۲۰۰۲ برای نخستین بار آشکار شد که فعالیت‌های پنهانی هسته‌یی دارد، همواره ریشه نگرانیهای جدی جامعه بین‌المللی بوده است. طرفداران برجام می گفتند که با این توافق رفتار رژیم متعادل می‌شود؛ اما در عمل چنین نشد و لغو تحریم‌ها آن را جسورتر کرد.


نقض حقوق بشر
رژیم ایران کارنامه طول و درازی در نقض حقوق‌بشر دارد و چشم‌انداز مردم ایران در این زمینه هم‌چنان وخیم است. رژیم ایران با هدف قرار دادن فعالان مدنی و سیاسی، و هم‌چنین گروه‌های اقلیت قومی و مذهبی، به نقض حقوق‌بشر در داخل کشور ادامه می‌دهد.


تهدید علیه امنیت سایبری
رژیم ایران یکی از تهدیدکنندگان اصلی فضای سایبری است و از این عرصه برای جاسوسی، تبلیغات، و دیگر فعالیت‌های خبیثانه خود جهت تأثیرگذاری بر رویدادها، شکل دادن به برداشتهای خارجی و درک عمومی از تهدیدهای سایبری استفاده می‌کند.


بهره‌برداری از محیط‌زیست
فساد و سوء‌مدیریت در سطوح بالای رژیم ایران سال‌هاست که موجب بهره‌برداری نامناسب و تنزل محیط‌زیست شده و نتایج فاجعه باری برای مردم ایران به‌دنبال داشته است. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۹ برنامه توسعه سازمان ملل متحد، جایگاه ایران از لحاظ معیارهای زیست‌محیطی، در ردیف سوم پایین جدول کشورهای جهان بوده است. (سایت وزارت خارجه آمریکا ۲۹شهریور۹۹)