728 x 90

پلیتیکو: مایک پمپئو راهبرد جدید طرح دوم خود را در مورد ایران ارائه می‌کند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا85
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا85

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا طی یک سخنرانی استراتژی جدید آمریکا پس از خروج این کشور از برجام را اعلام کرد. وی پس از این سخنرانی طی پیامی گفت:‌ هم‌چنانکه در سخنرانی خود گفتم: رژیم ایران باید از سلاح اتمی و موشکهای بالستیک محروم شود. تجاوزات این رژیم باید متوقف شود. دسترسی سپاه پاسداران به منابع مالی باید مختل شود و آمریکا با متحدان‌ خود برای یافتن راه‌حلی پایدار در مقابله با دخالتهای مخرب رژیم حاکم بر ایران همکاری خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی اعلام استراتژی آمریکا گفت:

دو هفته قبل پرزیدنت ترامپ به شرکت آمریکا در برجام موسوم به توافق اتمی با (رژیم) ایران خاتمه داد. رئیس‌جمهور ترامپ به این دلیل ساده از توافق خارج شد که (این توافق) نمی‌توانست امنیت مردم آمریکا را در قبال تهدیدهایی که سران جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کنند، تضمین کند. دیگر بس است. دیگر انباشت ثروت برای فاسدزادگان (رژیم) ایران بس است.

دیگر پرتاب موشکها که به ریاض یا ارتفاعات جولان فرود می‌آیند بس است.

دیگر توسعه‌طلبیهای پرهزینه قدرت (رژیم) ایران کافی است. دیگر بس است.

برجام به‌خاطر نقایص مرگبارش جهان را به خطر انداخت.

کاری که ما کردیم تنها به‌خاطر این است که تضمین کنیم شرایط متعاقب بعد از این توافق تکرار نشود.

به‌طور مثال بندهای ضعیف غروب برجام، فقط توانمندی تسلیحات اتمی (رژیم) ایران را به تأخیر می‌انداخت. زیرا بعد از پایان شمارش معکوس بندهای غروب، (رژیم) ایران برای پیمودن یک مسیر سریع به‌سمت بمب آزاد است و این‌که یک رقابت بالقوه تسلیحاتی فاجعه‌بار را در این منطقه به‌راه بیندازد.

حقیقت این است که در اساس، به تعویق‌انداختن برنامه اتمی (رژیم) ایران خودش تشدید تکثیر فاجعه‌بار تسلیحات اتمی در خاورمیانه است.

علاوه بر اینها، آن‌طور که ما از عملیات اطلاعاتی اخیر قابل‌توجه اسراییل دیدیم، (رژیم) ایران سال‌هاست که برنامهٔ تسلیحات اتمی داشته است. (رژیم) ایران با نیت بدی وارد برجام شد. قابل‌توجه است که حتی امروز هم این رژیم به دروغگویی ادامه می‌دهد. همین ماه گذشته ظریف وزیر خارجه (رژیم) ایران به یک برنامهٔ تلویزیونی گفت ، ما هرگز خواهان تولید بمب نبوده‌ایم. این حرف علاوه بر فریبکاری صرف، یک حرف مضحک است.

این ادعا اگر به‌خاطر فریبکاری ای که در پشت آن قرار دارد نبود، ادعایی خنده‌دار بود. نه تنها برنامه بمب اتمی وجود داشته، بلکه (رژیم) ایران تلاش بسیاری کرد- که البته به‌نظر می‌رسد باندازه کافی تلاش نکرده بود – برای پنهان‌کردن و حفظ کار محسن فخری‌زاده مهابادی و باند کارشناسان اتمی او.

برجام نواقص افزوده دیگری هم داشت یعنی مکانیزم بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی متابعت از برجام اصلاً به‌قدر کافی قوی نبوده‌اند. این توافق ادامه توسعه موشکهای بالستیک و کروز را شامل نشده که می‌تواند به کلاهک‌های جنگی هم مجهز شود.

برجام رژیم ایران را قادر ساخت تا از پول ناشی از این توافق برای تقویت اموال مردمی که درد و رنج می‌شکند، استفاده کند. اما سران این رژیم حاضر به انجام این کار نشدند. این حکومت به‌جای آن ثروتی را که تازه به‌دست آورده بود، برای دامن‌زدن به جنگهای نیابتی در سراسر خاورمیانه و پر کردن جیب افراد سپاه پاسداران و حزب‌الله و حماس و حوثی‌ها خرج کرد.

به‌یاد داشته باشید: (رژیم) ایران پیشروی خود در خاورمیانه را حین برجام انجام داد. قاسم سلیمانی با پول داخل (کشور) بازی کرده که به پولی خونین تبدیل می‌شود.

سرمایه‌هایی که توسط غرب به‌وجود آمده سوخت این کارزار را فراهم کرده است. به‌طور استراتژیک دولت اوباما این شرط‌بندی را کرد که این توافق باعث خواهد شد (رژیم) ایران اعمال یاغیگرانه‌اش را متوقف کند از نرم‌های بین‌المللی تبعیت کند. این یک شرط‌بندی شکست‌خورده با پیامدهای عظمیم برای همه مردمی بود که در خاورمیانه زندگی می‌کنند.

این ایده در مورد برجام وجود داشت که به‌عنوان پایه استراتژیک برقراری ثبات در خاورمیانه باشد و جان کری می‌گفت «من می‌دانم که خاورمیانه که در آتش است، با این توافق بسیار بیشتر قابل کنترل خواهد بود». سؤال این است که آیا خاورمیانه اکنون و بیش از قبل از این‌که به برجام دست یابند قابل کنترل است؟

لبنان امروز خانه امن و راحت‌تری برای حزب‌الله است تا زمانی که برجام را شروع کردیم. حزب‌الله امروز تا دندان توسط (رژیم) ایران مسلح شده و اسراییل را هدف قرار داده است.

باکمک (رژیم) ایران، حزب‌الله نیروی زمینی را برای عملیات نظامی در سوریه تأمین می‌کند.

سپاه پاسداران نیز هزاران نیرو را وارد سوریه کرده تا رژیم جانی اسد را سر پا نگه دارد و آن‌را به کشتارگاهی به‌وسعت 71هزار مایل مربع تبدیل کند.

(رژیم) ایران جنگی را به درازا می‌کشاند که بیش از 6میلیون سوری را در داخل کشور جابه‌جا کرده و باعث شده که بیش از 5میلیون تن به خارج از مرزها پناه ببرند. در میان این پناهندگان افراد عملیاتی خارجی وجود دارند که وارد اروپا شده‌اند و خطر حملات تروریستی را در این کشورها در بر دارند.

در عراق، (رژیم) ایران از گروه‌های شبه‌نظامی شیعی و تروریست حمایت می‌کند تا با نفوذ و متزلزل‌کردن نیروهای امنیتی عراق، استقلال این کشور را به خطر بیندازد. همه اینها در خلال برجام صورت گرفته است. در یمن، حمایت (رژیم) ایران از شبه‌نظامیان حوثی، جنگی را دامن می‌زند که هم‌چنان موجب گرسنگی‌دادن به مردم یمن شده و آنها را در معرض تهدید ترور قرار می‌دهد.

سپاه پاسداران همچنین به حوثی‌ها موشک‌هایی داده تا به اهداف غیرنظامی در عربستان و امارات حمله کنند و کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ را مورد تهدید قرار دهند.

در افغانستان هم، حمایت (رژیم) ایران از طالبان در غالب تسلیحات و تأمین مالی، موجب خشونت بیشتر و مانع صلح و ثبات برای مردم افغانستان می‌شود.

امروز نیروی قدس (رژیم) ایران، عملیات ترور مخفیانه را در قلب اروپا انجام می‌دهد. ما باید این را هم بیاد داشته باشیم که در زمان برجام، (رژیم) ایران گروگان‌گرفتن آمریکایی‌ها را ادامه می‌دهد. باقر نمازی، سیامک نمازی، ژیو وانگ و باب لوینسون که به‌مدت بیش ۱۱سال مفقود است. من به مردم آمریکا خاطرنشان می‌کنم: باید بدانید که ما به‌سختی کار می‌کنیم تا تک‌تک آمریکایی‌های مفقود شده‌یی را که به غلط در ایران محبوس شده‌اند به کشور برگردانیم.

و این فهرست ادامه دارد.

(رژیم) ایران در دوران برجام، هم‌چنان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است، به پناه‌دادن به القاعده همان‌طور که از زمان 11سپتامبر انجام داده ادامه می‌دهد و حاضر نیست اعضای ارشد القاعده را که در تهران ساکنند، به پای عدالت بکشاند.

امروز ما از مردم ایران می‌پرسیم: آیا این همان چیزی است که شما می‌خواهید کشورتان به آن شناخته شود؟ همکاری و توطئه با حزب‌الله، حماس، طالبان و القاعده؟ ایالات متحده معتقد است که شما شایسته بهتر از این هستید. و یک نکته دیگر هم برای مردم ایران دارم که در آن تعمق کنند: اینجا در غرب، روحانی و وزیر خارجه‌اش ظریف، اغلب منتزع از رفتار شرورانه و تروریستی رژیم انگاشته می‌شوند. با آنها تا حدی به شکل دیگری رفتار می‌شود. غرب می‌گوید، اگر فقط می‌شد خامنه‌ای و قاسم سلیمانی را کنترل کرد، امور عالی می‌شد. و روحانی و ظریف منتخب هستند! آیا آنها بیشترین مسئولیت را در قبال نابسامانی‌های اقتصادی شما ندارند؟ آیا این دو نفر مسئول به هدر دادن جان ایرانیان در سراسر خاورمیانه نیستند؟ خوب است مردم ایران به آن فکر کنند. زیرا این رژیم به‌جای کمک کردن به مردم خودش هم‌چنان در پی کریدور و مسیری است که از مرزهای ایران تا سواحل مدیترانه امتداد دارد. (رژیم) ایران این کریدور را برای انتقال نیرو و سیستم‌های پیشرفته تسلیحاتی به نزدیکی مرزهای اسراییل می‌خواهد.

در واقع طی ماه‌های اخیر سپاه پاسداران یک هواپیمای بدون سرنشین مسلح را از سوریه به حریم هوایی اسراییل فرستاد و مجموعه‌یی از راکت‌ها را به بلندیهای جولان پرتاب کرد. متحد ثابت‌قدم ما اسراییل در پاسخ به آن، از حق مشروع دفاع از خود استفاده کرده و آمریکا به حمایت قاطع از این موضع ادامه خواهد داد.

این شرط‌بندی که برجام ثبات خاورمیانه را افزایش خواهد داد، هم برای آمریکا، هم برای اروپا، خاورمیانه و در واقع برای تمام جهان بد بود. روشن است که برجام به جاه‌طلبیهای اتمی (رژیم) ایران خاتمه نداده و تلاش آن‌را برای کسب هژمونی منطقه‌یی مهار نکرده است. سران (رژیم) ایران، این توافق را به‌عنوان سلاحی برای شروع رژه‌رفتن در سراسر خاورمیانه تلقی کردند. خب، حال مسیر پیش رو: تعهد آمریکا در زمینه استراتژی در قبال (رژیم) ایران که پرزیدنت ترامپ در اکتبر مطرح کرد پابرجاست و اکنون خارج از برجام به اجرا گذاشته خواهد شد. ما به کار با متحدانمان برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این رژیم در منطقه، مسدود کردن تأمین مالی آنها از تروریسم و پاسخ‌دادن به توسعه موشک و دیگر سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته توسط (رژیم) ایران را که صلح و امنیت را به‌خطر می‌اندازند، ادامه خواهیم داد. همچنین تضمین خواهیم کرد که (رژیم) ایران هیچ‌گونه مسیری به‌سمت سلاح اتمی نداشته باشد، نه الآن و نه هیچ زمان دیگر.

به‌دنبال خروج ما از برجام، پرزیدنت ترامپ از من خواست که به این اهداف در ارتباط با (رژیم) ایران دست یابم؛ ما این اهداف را با اقدامات مختلفی به پیش خواهیم برد:

اول: ما فشار بی‌سابقه مالی بر رژیم ایران اعمال خواهیم کرد.

برای سران (رژیم) تهران تردیدی در مورد جدیت ما باقی نخواهد ماند. به یمن تلاشهای همکاران ما در وزارت خزانه‌داری، تحریم‌ها به‌طور کامل بازخواهند گشت و تحریم‌های بیشتری نیز در راه خواهد بود. هفته گذشته ما تحریم‌هایی را علیه رئیس بانک مرکزی (رژیم) ایران و سایر نهادهایی که برای نیروی قدس سپاه پاسداران پول می‌فرستادند اعمال کردیم. آنها همچنین برای حزب‌الله و سایر سازمانهای تروریستی پول ارسال می‌کردند. رژیم ایران باید بداند که این تازه شروع کار است.

گزاش تحریم‌ها فقط دردناک‌تر خواهد شد، اگر که این رژیم مسیر خود را از مسیر غیرقابل قبول و غیرسازنده‌یی که برای خودش و برای مردم ایران انتخاب کرده، تغییر ندهد، آن هم به‌جای مسیری برای پیوستن مجدد به جامعه کشورها. وقتی کارمان به‌ سرانجام برسد، این قوی‌ترین تحریم‌های تاریخ خواهد بود. این رژیم سالها در سراسر خاورمیانه جنگیده است. بعد از اجرایی‌شدن تحریم‌های ما برای زنده نگه‌داشتن اقتصادش خواهد جنگید. (رژیم) ایران ناچار خواهد شد که انتخاب کند: یا باید اقتصادش را در داخل کشور با کار سخت زنده نگه دارد و یا باید ثروت ارزشمند را در جنگهای خارجی به هدر بدهد. منابع کافی برای انجام هر دو کار را در اختیار نخواهد داشت.

دوم، من با وزارت دفاع و متحدان منطقه‌یی‌مان از نزدیک کار خواهم کرد تا تجاوزات (رژیم) ایران را مهار کنیم. ما آزادی کشتیرانی در آب‌های منطقه را تضمین خواهیم کرد. ما برای جلوگیری و خنثی‌سازی هر نوع فعالیت شرورانه سایبری (رژیم) ایران کار خواهیم کرد. ما مأموران (رژیم) ایران و حزب‌الله وابسته به آنها را که در سراسر جهان عمل می‌کند ردیابی و خرد خواهیم کرد. (رژیم) ایران دیگر هرگز کارت سفیدی برای اعمال سلطه بر خاورمیانه نخواهد داشت. برای سران (رژیم) ایران، آنچه را که پرزیدنت ترامپ گفت یادآوری می‌کنم: اگر برنامه اتمی‌شان را از سر بگیرند با مشکلات بزرگ‌تری از هر آنچه در گذشته داشته‌اند مواجه خواهند شد.

سوم. ما همچنین به‌طور خستگی‌ناپذیر از مردم ایران دفاع خواهیم کرد. رژیم باید رفتارش در قبال شهروندانش بهبود بخشد. آنها باید از حقوق‌بشر تک‌تک ایرانی‌ها حفاظت کنند. آنها باید به هدر دادن ثروت ایران در خارج را متوقف کنند. ما از شرکای بین‌المللی‌مان می‌خواهیم که به همصدایی با ما در محکوم کردن رفتار (رژیم) ایران با شهروندان این کشور، ادامه دهند.

اعتراضات چند ماه اخیر نشان داد که مردم ایران از شکست‌های حکومت خودشان عمیقاً خشمگین هستند. اقتصاد ایران در نتیجه تصمیمات بد (رژیم ایران) دست و پا می‌زند. حقوق کارگران داده نمی‌شود. اعتصابات روزانه جریان دارند و ارزش ریال سقوط می‌کند. بیکاری جوانان به رقم سرسام‌آور 25درصد رسیده است.

در نتیجه سوءمدیریت دولتی در رابطه با منابع طبیعی ایران، کشور با خشکسالی‌های شدید و بحرانهای زیست محیطی دیگر مواجه شده است. این مشکلات با فساد عظیم در داخل ایران پیچیده‌تر می‌شود و مردم ایران می‌توانند آن‌را حس کنند. اعتراضات زمستان گذشته نشان داد که بسیاری از مردم از این رژیم خشمگینند، چرا که آنچه را که از مردم به سرقت می‌برد، برای خودش نگه می‌دارد.

مردم ایران همچنین از رژیم خشمگینند، زیرا صدها میلیون دلار برای عملیات نظامی و گروه‌های تروریستی در خارج از کشور خرج می‌کند در حالی‌که مردم ایران در آرزوی یک زندگی ساده شامل اشتغال، فرصت و آزادی هستند. پاسخ رژیم ایران به اعتراضات نشان‌دهنده وحشت سران آن از مردم است. هزاران نفر خودسرانه زندانی شده‌اند و دست کم دهها نفر کشته شدند.

همان‌طور که در اعتراضات به حجاب دیده شد، مردان بی‌رحم این رژیم به‌نظر می‌رسد که به‌طور خاص نسبت به زنان ایرانی که حقوق خود را طلب می‌کنند، وحشت‌زده هستند. به‌عنوان انسانهایی برخوردار از کرامت ذاتی و حقوقی انکار ناپذیر، زنان ایران شایسته همان آزادی‌هایی هستند که مردان ایران دارند.

به همه اینها باید ترور و شکنجه به‌خوبی مستند شده‌یی را اضافه کرد که رژیم ایران برای چند دهه بر مخالفان ایدئولوژیکی خود وارد کرده؛ رژیم باید نگاهی به خود در آینه بیندازد. مردم ایران به‌ویژه جوانان به‌طور فزاینده‌یی خواهان تغییرات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هستند. ایالات متحده در کنار کسانی است که آرزوی فرصت‌های اقتصادی، شفافیت حکومت، برخورد عادلانه و آزادیهای بیشتر را در سر دارند. ما امیدواریم و در واقع انتظار داریم که رژیم ایران بر سر عقل آید و به جای سرکوب آمال مردم خود، از آنها حمایت کند.

ما نسبت به گام‌های جدید، روی گشاده داریم، نه فقط با متحدان و شرکایمان بلکه همچنین با (رژیم) ایران، ولی فقط در صورتی که (رژیم) ایران خواهان انجام تغییرات اساسی باشد.

همان‌طور که پرزیدنت ترامپ دو هفته پیش گفت او قادر و مایل به مذاکره برای یک توافق جدید است. اما هدف، توافق نیست. هدف ما حفاظت از مردم آمریکاست. در هر توافقی، ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که هرگز (رژیم) ایران به سلاح اتمی دست پیدا نمی‌کند و ما (رژیم) ایران را به گونه‌یی از فعالیتهای شرورانه بازخواهیم داشت که برجام هرگز قادر به آن نبود. ما اشتباهات دولتهای قبلی آمریکا را تکرار نمی‌کنیم و ما بر سر برجام دوباره مذاکره نخواهیم کرد.

موج تخریبی (رژیم) ایران در منطقه فقط در چند سال اخیر ثابت می‌کند که مقاصد اتمی (رژیم) ایران نمی‌تواند از تصویر کلی امنیتی جدا شود. پس چه کار باید کرد؟ ما باید شروع به ارائه تعریفی از خواسته‌هایمان از (رژیم) ایران بکنیم:

اول، (رژیم) ایران باید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سرگذشت کامل ابعاد نظامی قبلی برنامهٔ اتمیش را اعلام کند و به‌طور دائم و قابل راستی‌آزمایی، از چنین فعالیتی تا به ابد دست بکشد.

دوم، (رژیم) ایران باید غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند و هرگز در پی بازپردازش پلوتونیوم نباشد. این شامل بستن راکتور آب سنگین آن است.

سوم، (رژیم) ایران باید همچنین به آژانس دسترسی نامحدود به تمامی سایتها در سراسر کشور بدهد.

(چهارم)، (رژیم) ایران باید به تکثیر موشکهای بالستیک را به پایان بدهد و پرتاب آتی یا توسعه توانمندی موشکهای دارای توانمندی اتمی را متوقف کند.

(پنجم)، (رژیم) ایران باید تمامی شهروندان آمریکایی و نیز شهروندان از کشورهای متحد و شریک ما را آزاد کند که بر پایه اتهامات جعلی در بازداشت یا در ایران مفقودند.

(ششم)، (رژیم) ایران باید به حمایت از گروه‌های تروریستی خاورمیانه پایان بدهد، از جمله حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین.

(هفتم)، (رژیم) ایران باید به حق حاکمیت دولت عراق احترام بگذارد و اجازهٔ خلع سلاح، رفع بسیج و ادغام مجدد شبه‌نظامیان شیعی را بدهد.

(هشتم)، (رژیم) ایران باید به حمایت نظامی از شبه‌نظامیان حوثی پایان بدهد و در راستای یک راه حل سیاسی مسالمت‌آمیز در یمن کار کند.

(نهم)، (رژیم) ایران باید تمامی نیروهایی را که تحت فرماندهی (این رژیم) هستند از سوریه خارج کند.

(دهم)، (رژیم) ایران باید به حمایت از طالبان و سایر تروریستها در افغانستان و منطقه پایان بدهد و پناه‌دادن به القاعده را متوقف کند.

(یازدهم)، (رژیم) ایران باید به حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران از تروریستها و شبه‌نظامیان شریکش پایان بدهد.

(دوازدهم)، (رژیم) ایران باید همچنین رفتار تهدیدآمیزش را علیه همسایگان متوقف کند، که بسیاری از آنها متحدان آمریکا هستند. این قطعاً شامل تهدیدات آن به نابودی اسراییل و شلیک موشک به عربستان سعودی و امارات و همچنین شامل تهدیدات برای ناوبری بین‌المللی و حملات مخرب سایبری است.

می‌دانید این فهرست بسیار طولانی است ولی اگر شما نگاهی به آن بیندازید اینها فقط 12خواست بسیار پایه‌یی هستند. طول این فهرست، صرفاً به اندازه ابعاد رفتار شرورانه (رژیم) ایران است.

به یک ساختار امنیتی بهتر است."

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/662087f0-4840-43e0-a6c8-38c48bff4321"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات