728 x 90

پاسخ روحانی به بحران شکست برجام: برجام تحت رهنمودهای خامنه‌ای انجام گرفت

هیئت دولت آخوند روحانی
هیئت دولت آخوند روحانی

آخوند حسن روحان طی سخنانی در هیأت دولت در مقابل حملات باند رقیب که او را مسبب شکست برجام می‌دانند به نقش خامنه‌ای در برجام اشاره کرد و تأکید کرد تمام مراحل برجام تحت «رهنمودها و ارشادهای» خامنه‌ای انجام گرفته است.

 

نقش خامنه‌ای در شکست برجام

آخوند روحانی در سخنان امروز (چهارشنبه ۲۶اردیبهشت)‌ در هیأت دولت پای خامنه‌ای را وسط کشید و گفت: «باید در ارزیابی دستاوردها، بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم. در این صورت به‌خوبی مشخص می‌شود که ملت ایران چه کار بزرگی انجام داده است... البته در این راه همیشه ملت ایران، حامی و پشتیبان بودند و مقام معظم رهبری رهنمود و ارشادهای لازم را داشته‌اند و همه با هم این کار بزرگ را به انجام رساندیم».

آخوند احمد خاتمی به‌عنوان سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان آخوندی یک روز قبل از این سخنان روحانی به باندهای رقیب هشدار داده بود که نقش خامنه‌ای در شکست برجام را برجسته نکنند و به رسانه‌های حکومتی گفته بود:‌ دو طرف از مقام معظم رهبری خرج نکنند، این حرف پنهانی نیست که مجموع فرمایشات رهبری در خصوص برجام شامل تایید، گله و تذکر است و این‌که گزینشی با این فرمایشات برخورد شود درست نیست.

 

پاسخ به حملات باند رقیب بر سر شکست برجام

روحانی تمام سخنرانی خود را به پاسخ‌گویی به حملات باند رقیب در مورد شکست برجام اختصاص داد و دلواپسان را آن روی سکه آمریکا خواند و گفت:‌

«عده‌یی که آن طرف هستند، تصور می‌کنند با فشار، تحریم، تهدید و حتی نشان‌دادن علائم جنگ می‌توانند ملت ایران را تسلیم کنند»، «در موضوع هسته‌یی عده‌یی هم تصور می‌کنند که مسائل جهانی و اموری که به نوعی در مجامع بین‌المللی و شورای امنیت مطرح شده را با سخنرانی، شعار و تحریک احساسات مردم می‌توان حل و فصل کرد که البته ثابت شده که این هم مسیر درست و دقیقی نیست».

روحانی در حمله متقابل به باند رقیب گفت: « امروز روزی نیست که همدیگر را پای میز سؤال ببریم، البته ممکن است چنین فرصتی بعداً پیش بیاید که بسیار از آن استقبال می‌کنیم، اما در زمان کنونی همه باید در برابر فشارهای آمریکا، متحد باشیم».

این اظهارات در مقابل حمله‌یی است که آخوند روحانی طی روزهای اخیر با انتشار بیانیه مجلس خبرگان آخوندی در مورد شکست برجام در معرض آن قرار گرفته بود. روز ۲۳اردیبهشت خبرگان آخوندی با صدور بیانیه‌یی تلاش کرده بود نقش خامنه‌ای را در شکست برجام لاپوشانی کند. خبرگان آخوندی در این بیانیه مدعی شده بود خامنه‌ای به‌دلیل پافشاری باند مقابل یعنی دولت روحانی ناچار تن به برجام داده است. در این بیانیه خبرگان آخوندی از روحانی خواسته بود که برای تحمیل برجام به رژیم «عذرخواهی» ‌بکند. این بیانیه با اعتراض باند روحانی مواجه شد و حتی تعدادی از اعضای مجلس خبرگان گفتند که از صدور چنین بیانیه‌یی مطلع نبوده‌اند. با بالا گرفتن این درگیریها باند خامنه‌ای ناچار از یک فقره عقب‌نشینی شد و عنوان بیانیه خبرگان را به «بیانیه رئیس مجلس خبرگان» تغییر داد.

آخوند احمد خاتمی به‌عنوان هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان نیز روز سه‌شنبه ۲۵اردیبهشت با یک فقره عقب‌نشینی دیگر شدت کشمکشهای درونی رژیم بر سر بیانیه خبرگان در مورد شکست برجام را به‌نمایش گذاشت او به رسانه‌های حکومتی گفت:‌ این بیانیه رئیس مجلس خبرگان رهبری است نه بیانیه مجلس خبرگان و نه حتی بیانیه هیأت رئیسه مجلس خبرگان؛ بیانیه با سربرگ رئیس مجلس ثبت شده است و ذیل آن نیز احمد جنتی قرار دارد. ابتدا به‌دلیل تعجیلی که صورت گرفت در سایت خبرگان به اشتباه بیانیه مجلس خبرگان رهبری عنوان شد ولی بلافاصله اصلاح شد.

روحانی در حمله متقابل امروز خود به باند رقیب گفت: « امروز روزی نیست که همدیگر را پای میز سؤال ببریم، البته ممکن است چنین فرصتی بعداً پیش بیاید که بسیار از آن استقبال می‌کنیم، اما در زمان کنونی همه باید در برابر فشارهای آمریکا، متحد باشیم».

یک روز قبل یعنی در روز سه‌شنبه ۲۵اردیبهشت نوبخت سخنگوی دولت آخوند روحانی نیز به باند خامنه‌ای حمله کرده و هشدار داده بود:‌ دولت را وادار نکنید برخی مسائل را بیان کند، چرا ما را وادار می‌کنید که حرفهایی بزنیم که موجب سوءاستفاده دشمن شود.

 

سکوت در مورد نتایج سفر ظریف به اروپا

روحانی که در جریان سفر وزیر خاجه‌اش به اروپا و مذاکرات در بروکسل با وزرای خارجه سه کشور اروپایی سکوت اختیار کرده بود، امروز (چهارشنبه ۲۶اردیبهشت)‌ نیز چیزی در مورد دستاوردها و نتیجه این سفر نگفت و مشخص نکرد که آیا این سفر نتیجه‌یی داشته است و یک هفته پس از خارج شدن آمریکا از برجام آیا راه‌حلی برای رژیم پیدا شده است یا خیر

پیش از این رسانه‌های حکومتی در مورد سفر ظریف به بروکسل و گرفتن تضمین برجام در ملاقات با وزرای اروپایی فضای مثبت می‌دادند اما خبرگزاری رویتر گزارش کرد: «اروپا هیچ تضمینی نمی‌دهد». موگرینی در پایان یک نشست ۹۰دقیقه‌ای گفت«من نمی‌توانم در مورد تضمینهای قانونی و اقتصادی صحبت کنم».

این اظهارات در حالی بود که پیش از آن هم خبرگزاری فرانسه به‌نقل از منابع دولت این کشور

از برقراری «تدریجی» تحریمهای جدید علیه رژیم ایران توسط آمریکا خبر داده بود. طبق این گزارش بخشهای خودرو و هواپیمایی رژیم هدف این تحریمها خواهند بود.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/47a100fd-eef1-4bf7-baed-2b42680050b2"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات