728 x 90

پارلمان اروپا: حزب‌الله، گروه تحت حمایت ایران، یکی از عوامل ایجاد بی‌ثباتی و فساد در لبنان است

پارلمان اروپا
پارلمان اروپا

پارلمان اروپا روز جمعه ۲۶شهریور با تصویب قطعنامه‌یی اعلام کرد، حزب‌الله گروه وابسته به رژیم ایران، یکی از عوامل ایجاد بی‌ثباتی و فساد در لبنان است.
یورونیوز روز شنبه ۲۷ شهریور نوشت، پارلمان اروپا روز جمعه ۲۶شهریور قطعنامه‌ای را صادر کرد که در یکی از بندهای آن آمده است: حزب‌الله لبنان که در لیست سازمانهای تروریستی چندین عضو اتحادیه اروپاست، به‌رغم تشکیل دولت جدید پس از استعفای دولت قبلی لبنان هم‌چنان وزارتخانه‌های اصلی دولت را در اختیار دارد.


در این قطعنامه همچنین گفته شده، رژیم ایران دولت لبنان را بی‌ثبات و انسجامی را که این کشور به‌شدت به آن نیاز است را بر هم می‌زند، و این بی‌ثباتی را از طریق حزب‌الله لبنان که وفاداری شدیدی به رژیم ایران دارد، اعمال می‌کند.

این قطعنامه همچنین حزب‌الله را به سرکوب جنبش مردمی لبنان در سال ۲۰۱۹ متهم کرده و این گروه را عامل بروز بحران سیاسی و اقتصادی در لبنان می‌داند. پارلمان اروپا در این قطعنامه که با ۵۷۵ رأی موافق، ۷۱ رأی مخالف و ۳۹ رأی ممتنع به تصویب رسید، از همه قدرت‌های خارجی خواسته است که از دخالت در امور داخلی لبنان و حاکمیت آن خودداری کرده و به استقلال سیاسی این کشور احترام بگذارند.

نمایندگان اروپا در همین قطعنامه اخطار داده‌اند که اگر دولت لبنان به این توصیه‌ها عمل نکند به دلیل «ایجاد مانع و تضعیف روند سیاسی دموکراتیک» هدف تحریم‌های هدفمند اروپا قرار می‌گیرند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات