728 x 90

ولایتی: ایران آماده است از سوریه و عراق خارج شود

علی اکبر ولایتی مشاور خامنه ای ولی فقیه ارتجاع
علی اکبر ولایتی مشاور خامنه ای ولی فقیه ارتجاع

به گزارش رادیو فرانسه علی‌اکبر ولایتی، مشاور خامنه‌ای در امور بین‌المللی، پس از ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، گفت رژیم ایران حاضر است فوراً از سوریه و عراق خارج شود.

رادیو فرانسه اضافه می‌کند: علی‌اکبر ولایتی که برای تحویل دهی پیام خصوصی خامنه‌ای به دیدار رئیس‌جمهوری روسیه به مسکو رفته بود، بار دیگر همانند دیگر مقامات رژیم ایران مدعی شد که حضور نظامی ایران در سوریه و عراق جنبه مستشاری دارد و هر گاه حکومتهای این دو کشور بخواهند، ایران نیروهای خود را از سوریه و عراق خارج می‌کند.

خبرگزاری رویترز نیز نوشت، علی‌اکبر ولایتی گفته است: «مستشاران نظامی ایرانی در صورتی که مقامات قانونی سوریه و عراق اعلام کنند نیازی به حضور آنان ندارند، سوریه و عراق را ترک خواهند کرد.»

 

همزمانی سفر ولایتی و نخست‌وزیر اسراییل به مسکو

رادیو فرانسه اضافه می‌کند: همزمان با سفر علی‌اکبر ولایتی به روسیه، نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نیز با ولادیمیر پوتین در مسکو ملاقات کرد. در این ملاقات رهبر اسراییل از رئیس‌جمهوری روسیه خواست که نیروهای جمهوری اسلامی را از سوریه بیرون براند.

رادیو فرانسه افزود: خروج نیروهای رژیم ایران از سوریه خواست مشترک اسراییل و روسیه است هر چند انگیزه‌های آنان در این زمینه متفاوت است. روسیه که به‌گفته سران رژیم ایران خواستار احیای مقام پیشین خود در خاورمیانه و از جمله در سوریه است حاضر به تحمل شریک مزاحمی همانند نیروهای رژیم ایران در سوریه نیست و این را به‌گفته سفیر پیشین این رژیم در مسکو، نعمت الله ایزدی، به سران رژیم ایران فهمانده است.

 

ولایتی در کنفرانسی در مسکو گفت:«حضور ایران و روسیه در سوریه برای محافظت از کشور در برابر گروه‌های تروریستی و تجاوز آمریکا ادامه خواهد یافت. اگر دولتهای دو کشور از ما بخواهند ما به سرعت از عراق و سوریه خارج خواهیم شد.»

 

خروج از سوریه چرا؟

ولایتی در این کنفرانس نگفت که چرا در این شرایط موضوع بیرون رفتن از سوریه را به میان می‌کشد. این در حالی است که رژیم حاکم بر ایران پس از بهار عرب برای حفاظت بشار اسد از خشم مردم سوریه که تنها خواستشان آزادی است هزینه‌های کلانی را پرداخته و بسیاری از فرماندهان رده بالای سپاه پاسداران را در جنگ سوریه از دست داده است.

 

پایان استراتژی توسعه‌طلبی

استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه، گفته است رژیم ایران سالانه دست کم ۶میلیارد دلار برای سر پا نگه‌داشتن رژیم بشار اسد صرف می‌کند. برخی تحلیلگران این هزینه را بین ۱۵تا ۲۰میلیارد دلار در سال ارزیابی کرده‌اند. در زمینه نیروی نظامی از عناصر سپاه پاسداران گرفته تا شبه‌‌نظامیان عراقی، افغانی، لبنانی و دیگر ملیتها که به مزدوری رژیم راضی شده‌اند تا کنون هزاران تن در جنگ سوریه کشته شده‌اند. لذا این پرسش پیش می‌آید که چرا این رژیم پس از گذشت تقریباً هفت سال و تحمل هزینه‌های فراوان راضی شده است که دست از سوریه به‌عنوان عمق استراتژیکی خود بردارد. به بیان دیگر، دلیل این تزلزل و آمادگی برای نوشیدن جام‌زهری که مشابه قبول آتش‌بس در جنگ با عراق است چیست؟

 

نیاز رژیم ایران به سوریه

پوشیده نیست که دمشق همواره به منزله یک راه ارتباطی امن دسترسی رژیم به گروه‌های شبه‌نظامی‌اش مانند حزب‌الله در مرزهای لبنان و اسراییل بوده است. از این جهت، سوریه برای رژیم ولایت فقیه سنگ بنای عمق استراتژیک و حیاط خلوت آن برای دخالت ها و توسعه‌طلبی‌هایش در منطقه خاورمیانه به‌شمار می‌رفت.

 

سیاستهای ضدمیهنی رژیم ولایت فقیه و جنایاتی که در حق مردم ایران و خلقهای به‌پاخاسته کشورهای منطقه انجام داد باعث شد که در انزوای سیاسی و منطقه‌ای غرق شود از این رو مجبور شد تا با ساختن گروه‌های شبه‌نظامی مانند حزب‌الله لبنان، شبه‌‌نظامیان حشدالشعبی در عراق، گروه‌های سنی در فلسطین، و حوثیهای یمن روی بیاورد تا بواسطه آنها بتواند در صحنه منطقه حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

تغییر تعادل‌قوا علیه رژیم ولایت فقیه

شبه‌‌نظامیان وابسته به رژیم ایران به‌دلیل تروریسم و کشتار و جنایت در حق مردم و آزادیخواهان هیچگاه نتوانستند به اهرم های قدرت جدی در دست رژیم ولایت فقیه تبدیل شوند چرا که از یک سو به‌خاطر منفوریت در اذهان مردم منطقه و از سوی دیگر وابستگی مالی آنها را وادار کرده تا سیاستهای شکست خورده رژیم را دنبال کنند. لذا هر گونه تغییر تعادل‌قوا نسبت به رژیم ایران مستقیماًً آنها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. از این رو سیاست جدید آمریکا علیه رژیم ایران و پایان دوران مماشات فصل جدیدی را به رژیم و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن تحمیل کرده که اضطرار رژیم برای خروج فوری از سوریه تنها یکی از کارکردهای دوران جدید می‌تواند باشد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ef530bd7-7646-4870-a240-2488b9a2493e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات