728 x 90

وقوع زلزله مهیب ۷.۸ریشتری در ترکیه و سوریه با هزاران کشته و مجروح + توئیت خانم مریم رجوی

وقوع زلزله در ترکیه
وقوع زلزله در ترکیه

توئیت خانم مریم رجوی:

 

بامداد امروز (دوشنبه ۱۷بهمن) زمین‌لرزه ۷ و ۸دهم ریشتری در جنوب شرقی ترکیه و در نزدیکی مرز این کشور با سوریه بیش از هزاران کشته و مجروح بر جای گذاشت

به گزارش سازمان زلزله‌نگاری آمریکا کانون این زلزله در ۲۳کیلومتری شرق نورداغی در ۲۴.۱کیلومتری عمق زمین بوده است.

۱۱دقیقه بعد از این زلزله، پس لرزه‌های قوی در مرکز ترکیه حس شده و از جمله زلزله دیگری به بزرگی ۶.۷ این منطقه را لرزانده است.

شدت زمین‌لرزه به حدی بود که علاوه بر ترکیه و سوریه در کشورهای لبنان، فلسطین، عراق، اردن، مصر و بخشهایی از اوکراین و اروپا احساس شده است.

بسیاری از ساختمان‌ها در مناطق زلزله فرو ریخته‌ و تیم‌های نجات برای جستجوی بازماندگان زیر انبوه آوارها مشغول به کار شده‌اند.

وزیر کشور ترکیه گفته است دستکم ۱۰شهر این کشور از جمله عثمانیه، آدانا و دیاربکر بر اثر زلزله آسیب دیده‌اند.

در سوریه نیز زمین لرزه ‌ده‌ها قربانی برجای گذاشته است. به گفته مقامات این کشور در دو شهر حلب و لاذقیه ۱۱۱تن کشته و بیش از ۵۰۰نفر زخمی شدند. همچنین بر اثر فروریختن ساختمان در منطقه هم‌مرز با ترکیه که تحت کنترل مخالفان دولت سوریه قرار دارد هشت نفر کشته و ده‌‌ها تن زخمی شدند.

 

خبرگزاری آناتولی گزارش کرد که رئیس‌جمهور ترکیه گفته است علاوه بر ناتو و اتحادیه اروپا، پیشنهاد کمک از سوی ۴۵کشور را دریافت کردیم. آقای اردوغان افزود: زمین‌لرزه امروز پس از زمین‌لرزه ارزنجان در سال۱۹۳۹ شدیدترین زمین‌لرزه در تاریخ ترکیه است.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: در حال حاضر ۹هزار تیم امدادی در حال انجام عملیات جستجو و نجات هستند و این تعداد با افرادی که از خارج به منطقه ملحق خواهند شد افزایش می‌یابد.

بنا‌به اعلام مقامات ترکیه، ۲هزار و ۸۳۴ ساختمان در پی این زلزله تخریب شده و تاکنون ۱۳۰ پس لرزه در منطقه به ثبت رسیده است.

 

رویترز، ۱۷بهمن:
زمین‌لرزه بزرگ در ترکیه و سوریه ۳۷۰۰کشته بر جای گذاشت، آب و هوا به بازماندگان ضربه زد.

زمین‌لرزه مرکز ترکیه و شمال غرب سوریه را لرزاند.
تعداد قربانیان در ترکیه به ۲۳۰۰نفر و در سوریه حداقل ۱۴۴۴نفر رسید.
امدادگران به‌دنبال تعداد نامحدودی هستند که در زیر آوار گیر کرده‌اند.
 هوای سرد زمستانی بر وضعیت اسفبار هزاران مجروح یا بی‌خانمان افزوده و تلاش‌ها برای یافتن بازماندگان را با مشکل مواجه کرده است.
زمین‌لرزه ۷.۸ریشتری کل [هر]بلوک آپارتمانی را در شهرهای ترکیه خراب کرد و ویرانیهای بیشتری را بر میلیون‌ها سوری آواره سال‌ها جنگ تحمیل کرد.
بدترین زمین‌لرزه‌ای بوده که در این قرن ترکیه را لرزاند، قبل از طلوع آفتاب در هوای سخت رخ داد و در اوایل بعدازظهر زمین‌لرزه بزرگ دیگری به بزرگی ۷.۷ریشتر را به‌دنبال داشت.
زلزله دوم به اندازه کافی بزرگ بود که ساختمانهای بیشتری را فرو ریخت و مانند زلزله اول در سراسر منطقه احساس شد و امدادگرانی را که برای بیرون کشیدن تلفات از زیر آوار تلاش می‌کردند به خطر انداخت.
در دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه، زنی که در کنار خرابه‌های بلوک ۷طبقه‌یی که در آن زندگی می‌کرد صحبت می‌کرد، گفت: 'مانند گهواره‌ای تکان می‌خوردیم. ۹نفر در خانه بودیم. دو پسرم هنوز زیر آوار هستند. من منتظر آنها هستم. 

 

فرو ریختن ساختمان در ریحا در ترکیه  - ۱۷بهمن

تصاویری از زلزله ترکیه و میزان خسارات به مردم این کشور - ۱۷بهمن

 

ترکیه - تصاویر وحشتناکی از فرو ریختن ساختمان در زلزله مهیب در ترکیه - ۱۷بهمن

لحظه ریزش یکباره ساختمان ۸ طبقه در ترکیه!

 

 

زلزله در ترکیه - 0

زلزله در ترکیه - 1

زلزله در ترکیه - 2

زلزله در ترکیه - 3

 

 

-زلزله ترکیه - 0

-زلزله ترکیه - 1

-زلزله ترکیه - 2
 

 

 

-زلزله در ترکیه - 0

-زلزله در ترکیه - 1

-زلزله در ترکیه - 2

-زلزله در ترکیه - 3

-زلزله در ترکیه - 4

-زلزله در ترکیه - 5
 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fe8aefd4-3a3d-46ea-ac4e-e5e82540f0a0"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات