728 x 90

وزیر کار رئیسی بار دیگر در آخرین روز سال حداقل دستمزد کارگران را یک جانبه اعلام کرد

اطلاعیه کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران
اطلاعیه کمیسیون کار شورای ملی مقاومت ایران

کمیسیون کار شورای ملی مقاومت

وزیر کار رئیسی بار دیگر در آخرین روز سال حداقل دستمزد کارگران را یک جانبه اعلام کرد

این حداقل، ۴ تا ۵برابر کمتر از سبد معیشت و ۲۸ تا ۳۶برابر کمتر از حقوق نمایندگان مجلس رژیم است

امسال بار دیگر مانند سال گذشته صولت مرتضوی وزیر کار رئیسی جلاد، در آخرین روز سال، به‌صورت یک جانبه حداقل دستمزد کارگران را «ماهانه ۶ میلیون و ۹۰۰هزار و ۷۸۰تومان» اعلام کرد (خبرگزاری ایرنا ۲۹ اسفند ۱۴۰۲). این اعلام یک جانبه در حالی صورت گرفت که روز قبل از آن «گروه کارگری در جریان مذاکرات به‌دلیل عدم توافق با طرفین دولت و کارفرمایی جلسه شورای عالی کار را ترک کرده» بود (خبرگزاری ایلنا نیمه‌شب ۲۸ اسفند).

بنا‌به نوشته رسانه‌های حکومتی سبد معیشی «۳۲میلیون و ۸۵۰هزار تومان» برای تهران و «۲۶میلیون و۵۵۰هزار تومان» در سطح کشور است (ستاره صبح ۲۱ اسفند ۱۴۰۲). به این ترتیب با این حداقل دستمزد که ۴ تا ۵ برابر کمتر از سبد معیشتی است، عموم کارگران زیر خط فقر قرار می‌گیرند و این دستمزد در بهترین حالت زندگی یک هفته آنان را تأمین می‌کند. این در حالیست که حقوق نمایندگان مجلس ارتجاع طبق اسنادی که اخیراً فاش شده است بدون در نظر گرفتن عیدیها و امتیازات مختلف، بین ۲۰۰ تا ۲۵۰میلیون تومان یعنی ۲۸ تا ۳۶برابر حداقل دستمزد کارگران است.

طبق اعلام مرکز آمار رژیم «شاخص قیمت مصرف‌کننده در ۱۲ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۲ و نیم درصد افزایش داشته» (اعتماد ۲۶ اسفند ۱۴۰۲) و «صدای پای گرانی‌های بیشتر برای سال آینده به گوش می‌رسد» (روزنامه جمهوری ۲۴ اسفند ۱۴۰۲). همزمان معاون عمرانی فرمانداری تهران ازافزایش ۲۶ تا ۴۵ درصدی در کرایه وسایل نقلیه عمومی خبر داد (تسنیم -۲۹ اسفند). موضوعی که تأثیر زنجیره‌ای بر افزایش بقیه کالاها به جای خواهد گذاشت.

خامنه‌ای در پیام اول فروردین خود مدعی شد «شعار سال ۱۴۰۲ که عبارت بود از مهار تورم و رشد تولید، در هر دو بخش کارهایی انجام گرفت، پیشرفتهایی هم اتفاق افتاد». رئیسی جلاد هم مدعی شد «برخی از افراد مدعی بودند تورم ۳ رقمی خواهد شد... برعکس تورم در مسیر نزولی قرار گرفته» است!. برای پی‌بردن به ابعاد دروغگویی این دو جنایتکار کافی است به قیمت گوشت بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نگاه کرد: «گوشت گوسفندی با رشد قیمتی ۱۴۹.۲درصدی نسبت به شهریور سال گذشته، گوساله با رشد ۱۲۸.۲درصدی و کنسرو تن ماهی با رشد ۱۰۸.۲» (آرمان امروز ۱۹ مهر ۱۴۰۲).

این میزان فقر و تورم در حالیست که دزدیهای نجومی آخوندهای حکومتی بیداد می‌کند. این روزها دزدیهای برخی از سرکردگان درجه ۲ رژیم مانند معاون قضاییه و امام جمعه تهران و آقازاده‌های آنها در جنگ گرگها برملا شده است. خامنه‌ای در پیام اول فروردین با دجالیت گفت: «مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم جزو خبرهای تلخ بود». اما بزرگترین دردآفرین خود اوست که ثروتهای مؤسسات تحت سلطه‌اش در ۱۳۹۹ «۱۰۰۰ میلیارد دلار» بوده است (روزنامه حکومتی مستقل ۱۲خرداد ۱۳۹۹).

هم‌چنانکه در اطلاعیه ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ کمیسیون کار آمده است حداقل دستمزد برای فروردین ۱۴۰۳ نباید کمتر از ۳۳ میلیون تومان باشد و در طول سال نیز باید مطابق روند افزایش قیمت کالاهای اساسی، افزایش پیدا کند تا با سبد معیشتی تراز شود. البته تردیدی نیست که رژیم ضدکارگری و ضدبشری آخوندها هیچگاه به زبان خوش به حداقل حقوق کارگران و زحمتکشان تن نمی‌دهد و این حقوق تنها با سرنگونی این رژیم و استقرار دموکراسی و حاکمیت مردم امکانپذیر است.

 

شورای ملی مقاومت-کمیسیون کار

۲ فروردین ۱۴۰۳ (۲۱ مارس ۲۰۲۴)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/08934d45-b924-4efa-91b0-e0d5d40ef21c"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات