728 x 90

وزیر خارجه آمریکا: درباره مذاکرات وین ما راهی دراز در پیش داریم

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در نشست جی ۷
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در نشست جی ۷

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز درباره مذاکرات برجام در وین با رژیم آخوندی گفت: «ما هنوز راهی دراز در پیش داریم. ما هنوز باید ببینیم که آیا رژیم ایران توانایی و تمایل به تصمیم‌گیری ضروری در مورد بازگشت خود به تعهداتش را دارد».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما در وین مذاکراتی جدی داشته‌ایم و این مذاکرات چند هفته است که جریان دارد. به‌نظر من شاهد برخی پیشرفت‌ها، دست‌کم در مورد جدیتی که ایالات متحده برای بازگشت به اجرای دوطرفه توافق هسته‌یی برجام اختیار کرده است، بوده‌ایم. اگر قرار باشد به جایی برسیم، ما هنوز راهی دراز در پیش داریم».

بلینکن گفت: «من فکر می‌کنم همان‌طور که یکی از همکارانم چند روز پیش گفت، مسیر پیش رویمان بیش از مسافت طی شده است. پس باید ببینیم به کجا خواهیم رسید».

وزیر خارجه آمریکا درباره نمایش انتخابات در رژیم آخوندی گفت، در نظام ایران (ولی فقیه) تصمیم‌گیرنده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در توئیتی درباره نشست جی۷ نوشت: جلسه بسیار خوبی با مایکو هاس در جی۷ برگزار شد و درباره چین، روسیه، ایران و سایر موضوعات گفتگو کردیم. آلمان یک شریک مهم در رویارویی با چالشها و ارتقاء اولویتهای مشترک ما می باشد.

فاکس نیوز گزارش داد: منتقدان توافق هسته‌یی با رژیم ایران معتقدند که یک توافق با این رژیم در بهترین حالت تلاش رژیم ایران برای پیوستن به کلوپ هسته‌یی بین‌المللی را قدری به تأخیر می‌اندازد.

سخنگوی سناتور تد کروز به فاکس نیوز گفت: "رژیم ایران هرگز دست از جستجوی سلاحهای کشتار جمعی برای استفاده علیه آمریکا و متحدان ما برنداشته است. سناتور کروز تأکید کرد که هر معامله‌ای با رژیم ایران که به‌عنوان پیمان‌نامه‌یی به سنا نیامده و توسط سنا تصویب نشده باشد، می‌تواند توسط دولت آینده برگردانده شود (فاکس نیوز: ۱۳ اردیبهشت).