728 x 90

وزیر خارجه آلمان در کنفرانس مطبوعاتی با ظریف: چیزی که به هیچ عنوان آن را نخواهیم پذیرفت این است که چون یک طرف تعهداتش را کاهش داده است طرف دیگر هم تعهداتش را کاهش دهد. این را ما نمی‌پذیریم

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان
هایکو ماس وزیر خارجه آلمان

هایکو ماس وزیر خارجه‌ آلمان امروز دوشنبه ۲۰خرداد به‌دنبال گفتگو با جواد ظریف در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران شرکت کرد. او در مورد نحوه ادامه برجام گفت: موضع سه کشور اروپایی آلمان فرانسه و انگلیس مشترک است. ما از برجام حمایت می‌کنیم البته معجزه هم نمی‌توانیم بکنیم.

وزیر خارجه آلمان روشن کرد سه کشور اروپایی اولتیماتومهای رژیم مبنی به کاهش تعهداتش بر اساس برجام را نمی‌پذیرند و گفت:‌ چیزی که به هیچ عنوان آن را نخواهیم پذیرفت این است که چون یک طرف تعهداتش را کاهش داده است طرف دیگر هم تعهداتش را کاهش دهد. این را ما نمی‌پذیریم.

 

جواد ظریف وزیر خارجه آخوندها در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت، توقع ما صرفاً اجرای برجام است.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز گفت: ما تلاش خود را می‌کنیم که توافق اتمی را حفظ کنیم اما معجزه نمی‌توانیم بکنیم. ما سعی می‌کنیم از طریق اینس‌تکس تبادلات مالی امکانپذیر باشد و شرکت‌های اروپایی بتوانند فعالیت کنند و ایران هم بتواند از منافع برجام استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌دانیم تحقق منافع اقتصادی که به ایران وعده داده شده، تا حدی زیادی بدون آمریکایی‌ها دشوار است.

هایکو ماس گفت: کاهش تعهدات برجامی رژیم ایران و افزایش تنش در منطقه به نفع هیچ‌کس نیست و مسأله‌ای که نمی‌خواهیم بپذیریم این است که کسی مدعی شود اگر طرف مقابل تعهداتش را کامل اجرا نمی‌کند، ما هم کامل اجرا نمی‌کنیم.

جواد ظریف در سخنان خود همچنین گفت: ما معتقدیم که آلمان و اتحادیه اروپا می‌توانند به کاهش تنش کمک کنند و از ایفای نقش آنها در این زمینه استقبال می‌کنیم

هدف مشترکی ما و آلمان و اتحادیه اروپا داریم و آن هدف حفظ برجام و جلوگیری از تنش و درگیری در منطقه هست و همین طور برخورداری مردم ایران از مزایای برجام.

 

خبرنگار خبرگزاری اشپیگل: جناب آقای وزیر از طرف ایالات متحده و همین‌طور از طرف اروپا در اصل این خواسته مطرح می‌شود که خارج از چارچوب برجام گفتگوهای صورت بگیرد در خصوص برنامه موشکی ایران و همین‌طور نقشه بی‌ثبات ساز ایران در منطقه، تا کجا این آمادگی از طرف شما وجود دارد که درباره این موضوعات صحبت بشود و به چه صورت می‌بینید این امر رو و یک سؤال هم از جناب آقای ماس داشتم که در اصل در رسانه‌های اروپایی آمده بود که ایران یک التیماتومی را طرح کرده آیا در مورد این التیماتوم در این گفتگوها صحبتی شد و فکر می‌کنید که چه پاسخی دریافت کردید در عوض؟

ظریف: در مورد بحثهایی که ایالات متحده و اروپا مطرح می‌کنند دو نکته مهم است. نخست باید نشان بدهند که توافق کردن با ایالات متحده فایده‌ای دارد بعد درخواست گفتگو برای یک توافق دیگر را بکنند.

اما تنش جدید در منطقه ما نتیجه جنگ اقتصادی ایالات متحده علیه ایران است که شخص آقای ترامپ اعلام کرده ما در جنگ اقتصادی با ایران قرار داریم.

تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف جنگ اقتصادی است. نمی‌شود توقع داشت که جنگ اقتصادی علیه مردم عادی ایران در جریان باشد و کسانی که از این جنگ حمایت می‌کنند و یا کسانی که این جنگ را راه انداخته‌اند در امان باشند. ما معتقدیم که آلمان و اتحادیه اروپا می‌توانند نقش مهمی در پایان دادن به این تنش ایفا کنند و از این نقش استقبال می‌کنیم.