728 x 90

وزیرخارجه آمریکا: حکومت ایران را از ثروتی در حدود ۷۰میلیارد دلار محروم کرده‌ایم

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو روز گذشته پنجشنبه سوم مهرماه بر راهبرد فشار حداکثری بر رژیم ایران و این‌که موفقیت‌آمیز بوده است و باعث شده که رژیم از دسترسی به حدود ۷۰میلیارد دلار محروم شود، تأکید کرد.

وی گفت که زمانی که دونالد ترامپ وارد کاخ‌سفید شد رژیم ایران در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌یی قرار داشت و چنین اتفاقی برای امنیت منطقه خاورمیانه، اسراییل و ایالات متحده غیرقابل قبول بود.

با اجرایی شدن مکانیسم ماشه توسط آمریکا این پرسش درباره عدم همراهی کشورهایی اروپایی با آمریکا مطرح شد که پمپئو افزود، آنها می‌گویند ما اهداف مشترکی داریم، اما هم‌چنان به حضور در توافق هسته‌یی موسوم به برجام ادامه می‌دهند و آن را یک توافق خوب می‌دانند. نمی‌دانیم چطور می‌توان این دو مسأله را به‌طور همزمان در نظر داشت.

پمپئو اضافه کرد: «ما می‌دانیم که برجام باعث شده آنها بتوانند کارزار ترور خود را ادامه دهند. چرا که پول و منابع مورد نیازشان را تأمین می‌کند. ما امیدواریم که اروپایی‌ها به ما بپیوندند».

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «اما اشتباه نکنید. آمریکا در سه سال گذشته کارزار علیه ایران را رهبری کرده و بسیار موفقیت‌آمیز بوده است. اوضاع حکومت الآن خوب نیست. فکر می‌کنم میزان ثروتی که ایران از محروم شده الآن در حدود ۷۰میلیارد دلار است، میزانی که حکومت روحانیان دزدسالار دسترسی به آن را از دست داده است».