728 x 90

وزارت دفاع اوکراین: ۱۶پهپاد ساخت ایران شب گذشته در حمله به اوکراین سرنگون شدند

حملات روسیه به اوکراین با پهپادهای ساخت رژیم ایران
حملات روسیه به اوکراین با پهپادهای ساخت رژیم ایران

وزارت دفاع اوکراین روز چهارشنبه دوم فروردین ۱۴۰۱ اعلام کرد: «شب گذشته دولت روسیه با پهپادهای شاهد ساخت ایران به اوکراین حمله کرد. ۱۶ پهپاد توسط مدافعان هوایی اوکراین سرنگون شدند. در نتیجه حمله روسیه، سه غیرنظامی در منطقه کیف کشته و هفت غیرنظامی زخمی شدند».

زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در همین روز در پیامی نوشت: «بیش از ۲۰ پهپاد جنایت‌آمیز ایرانی، به اضافه موشک، گلوله‌بارانهای متعدد، و این تنها مربوط به یک مورد در دیشب در کشتار روسیه علیه اوکراین می‌باشد. هر بار که کسی سعی می‌کند کلمه صلح را در مسکو بشنود، دستور دیگری برای چنین حملات جنایتکارانه‌ای در آنجا صادر می‌شود».

خامنه‌ای روز اول فروردین در سخنان خود در مشهد درباره انتقال پهپادهای شاهد ساخت رژیم ایران به روسیه و کشتار مردم اوکراین توسط این پهپادها توسط روسیه به دروغ گفت: «ما صریحا اعلام می‌کنیم که حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می‌کنیم. به دروغ ادعا کردند ایران در جنگ اوکراین مشارکت دارد، ابدا چنین نیست».

 

این در حالی که دولت اوکراین از ساقط کردن حدود ۵۰۰ پهپاد ایرانی و حملات گسترده روسیه با این پهپادها به زیرساخت‌های غیرنظامی و مناطق مسکونی کشور خبر داده و کشورهای غربی نیز آن را تایید کرده‌اند.

رژیم ایران برای ماه‌ها منکر ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین شد، اما پس از انتشار شواهد گسترده، نهایتا امیرعبداللهیان، وزیر خارجه رژیم، آبان امسال اقرار کرد که رژیم ایران به روسیه پهپاد داده است، اما مدعی شد که ارسال پهپادها «به‌صورت محدود و قبل از آغاز جنگ» بود.

دولت اوکراین، رژیم ایران را به «دروغ‌گویی» متهم کرده و رسانه‌های غربی گزارش‌های زیادی از آماده شدن ایران برای ارسال پهپادهای بیشتر و حتی موشک‌های بالستیک به روسیه در ازای دریافت جنگنده‌های روسی منتشر کرده‌اند.

اتحادیه اروپا و آمریکا تاکنون چندین بسته تحریمی علیه رژیم آخوندی به خاطر ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین وضع کرده‌اند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f33d67e7-817e-418b-ab23-ae5369201296"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات