728 x 90

وزارت خزانه‌داری آمریکا: تحریم 5تن از مهره‌های وابسته با سپاه پاسداران

وزیر خزانه داری آمریکا
وزیر خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز سه‌شنبه اول خرداد ۹۷ پنج تن از مهره‌های وابسته به سپاه پاسداران را به لیست سیاه تحریم‌ها اضافه کرد. اسامی مهره‌های وابسته به سپاه پاسداران که مورد تحریم قرار گرفته‌اند عبارتند از:‌ «مهدی آذرپیشه، محمد آقا جعفری، محمود باقری کاظم آباد، جواد بردبار شیر آمین و محمدعلی حدادنژاد تهرانی.

بنا بر اعلام وزارت خزانه داری آمریکا این افراد کسانی بوده‌اند که دانش فنی مرتبط به موشکهای بالستیک به شبه‌نظامیان حوثی در یمن ارائه می‌دادند و به‌نمایندگی از نیروی قدس سپاه پاسداران سلاحهایی را به یمن منتقل می‌کرده‌اند که پیش از درگیریهای یمن در این کشور وجود نداشته است».

این تحریمها کمتر از دوهفته پس از حمله موشکی حوثی‌ها به ریاض صورت می‌گیرد. مقامات عربستان سعودی می‌گویند حمله موشکی شبه‌نظامیان حوثی را دفع کردند.

افراد تحریم شده از جمله به نیروی تروریستی قدس و فرماندهی موشکی الغدیر وابسته هستند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، باقری و جعفری کار نظارت بر انتقال اجزای موشکهای بالستیک در منطقه و سپس استقرار موشک ها را در حمایت از فعالیتهای سپاه پاسداران برعهده‌دارند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، محمدعلی حدادنژاد تهرانی به‌خاطر تهیه یا تلاش برای تهیه منابع مالی، مواد مورد نیاز، تهیه فناوری و پشتیبانی یا ارائه خدمات در حمایت از سازمان جهاد خودکفایی و تحقیقات سپاه تحریم شده است. این سازمان مسئول تحقیقات و توسعه موشکهای بالستیک است و از تلاشهای سپاه برای ارتقای توان موشکی حوثی‌ها پشتیبانی کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید در نتیجه اعمال این تحریم‌ها، داراییهای این افراد از امروز در حوزه آمریکا مسدود می‌شود و آمریکاییان به‌طور کل از معامله با آنها منع می‌شوند.

همچنین، با اعمال تحریمهای ثانویه، مؤسسات مالی خارجی که آگاهانه به معاملات مالی آنها کمک کنند، یا افرادی که از اقدامات آنها به نوعی با ارائه کمکهای مادی یا کمکهای دیگر پشتیبانی کنند، با خطر تحریمهای آمریکا روبه‌رو می‌شوند و ممکن است دسترسی آنها به نظام مالی آمریکا قطع شود و داراییهای آنها در آمریکا مسدود شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد:‌ دولت ترامپ با اعمال تحریم‌های جدید، فشار بر رژیم ایران را تشدید می‌کند.

این خبرگزاری افزود:‌ مایک پمپئو، وزیر امور خارجه روز دوشنبه قول داد که آمریکا اقداماتی را علیه حمایت رژیم ایران از گروه‌هایی مانند حوثی‌ها، شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، حماس و دولت سوریه پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌یی رژیم ایران، آغاز خواهد کرد.