728 x 90

وزارت خزانه‌داری آمریکا: برخی تجهیزات ماهواره اینترنتی اجازه صادرات به ایران را دارند

وزارت خزانه داری آمریکا
وزارت خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۹شهریور با صدور اطلاعیه‌یی اعلام کرد که برخی تجهیزات ماهواره اینترنتی اجازه صادرات به ایران را دارند.
این اطلاعیه در حالی صادر شده که ایلان ماسک در توئیتی به تاریخ دوشنبه ۲۸شهریور اعلام کرد که از دولت آمریکا خواسته است که مجوز ارائه استارلینک به ایران را صادر کند؛ درخواستی که به‌گفته وی به‌دلیل معاف شدن از تحریم‌هاست.
در همین رابطه یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری مجوزی طولانی‌مدت صادر کرده که اجازه صادرات برخی سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و خدمات ارتباطی از طریق اینترنت را می‌دهد، از جمله صادرات برخی پایانه‌های ماهواره‌یی و اگر هم مجوزهای موجود برخی خدمات و تجهیزاتی را که از آزادی اینترنت در ایران حمایت می‌کند، پوشش نمی‌دهد، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری از متقاضیانی که چنین قصدی دارند، استقبال می‌کند.

جیک سالیوان روز گذشته در مورد توییت اخیر ایلان ماسک در رابطه با تلاش برای دریافت معافیت از تحریم‌های اعمال شده علیه رژیم ایران برای اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، گفت که آمریکا در گذشته معافیت‌هایی را برای توانایی ارتباط مردم ایران در نظر گرفته است.

او گفت که این پرونده باید از طریق کانال‌های مناسب دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری (اوفک) دنبال شود.

جیک سالیوان در رابطه با نحوه اعمال این گونه معافیت‌ها گفت: «من شما را به دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری [اوفک] ارجاع می‌دهم. البته ما در گذشته برای برقراری ارتباطات مردم ایران با یکدیگر و با جهان معافیت‌های مختلفی را در نظر گرفته‌ایم. اما من نمی توانم به طور خاص در این مورد صحبت کنم.»

ایلان ماسک، مالک شرکت استارلینک، شامگاه دوشنبه در توییتی گفت که برای معافیت از تحریم‌های ایران و راه‌اندازی اینترنت استارلینک ایران اقدام خواهد کرد. استارلینک تنها فرستنده اینترنت ماهواره‌ای جهان است.

ایلان ماسک در پاسخ به درخواست یک کاربر برای ارائه خدمات و پوشش اینترنت برای مردم ایران، نوشت که استارلینک درخواست خواهد کرد که در مورد ایران معافیت‌های تحریمی دریافت کند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7efb2196-18c7-449a-a945-5a442bc8422b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات