728 x 90

وزارت‌خارجه آمریکا:‌ درگذشت سحر خدایاری / بزرگترین قربانیان رژیم ایران خود مردم ایران هستند

وزارت  خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا

وزارت‌خارجه آمریکا درباره جان باختن دختر جوانی که در اعتراض به سرکوب و تبعیضی که رژیم آخوندی بر زنان تحمیل کرده است نوشت: «درگذشت غم‌انگیز سحر خدایاری، دختر آبی، شاهد دیگری بر این حقیقت است که بزرگترین قربانیان این رژیم خود مردم ایران هستند».

 

سحر خدایاری، دختری که در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه رژیم و پرونده‌سازی به‌خاطر ورودش به ورزشگاه آزادی، روز ۱۱شهریور در مقابل یکی از واحدهای قضاییه سرکوبگر رژیم به خودسوزی اعتراضی دست‌زده بود، در اثر جراحات ناشی از آن درگذشت.

حکومت آخوندی خبر درگذشت سحر خدایاری را روز دوشنبه ۱۸شهریور اعلام کرد، اما نزدیکان او گفته‌اند که سحر سه روز پیش‌تر فوت کرده و دستگاه تنفس را روز جمعه، از او جدا کرده بودند. رژیم همچنین به خانواده‌اش اخطار کرده که مصاحبه‌یی انجام ندهند و مجلس ترحیم عمومی نگیرند.

برخی از رسانه‌های رژیم از دفن بدون سر و صدای سحر خدایاری در روز یکشنبه در بهشت فاطمه قم خبر داده‌اند.

 

خانم مریم رجوی گفت: «جان باختن این دختر جوان که در اعتراض به سرکوب و تبعیض و محرومیتی که دیکتاتوری دینی بر زنان تحمیل می‌کند خود را به آتش کشید، وجدان و قلب مردم ایران را از ستم آخوندها به آتش می‌کشد. زنان و مردان آزاده میهن عزم خود را برای سرنگونی این رژیم و استقرار آزادی جزم‌تر می‌کنند».

 

سحر خدایاری در ر وز ۲۱اسفند ۹۷ به‌خاطر تلاشی که برای ورود به ورزشگاه آزادی و تماشای مسابقه فوتبال تیم استقلال کرده بود، توسط مأموران سرکوبگر رژیم دستگیر، و پس از مدتی محبوس بودن در زندان و شکنجه‌گاه ورامین، با قرار وثیقه آزاد می‌شود، اما در مراجعه‌یی به دادسرای سرکوبگر رژیم در تهران، متوجه می‌شود که بیدادگاه ولایت‌فقیه، وی را به زندان محکوم کرده است.

سحر، که در دستگیری اولیه خود با رنج و فشار زندان حکومت زن‌ستیز آخوندی مواجه شده بود، در اعتراض به این حکم ظالمانه، اقدام به خودسوزی می‌کند.

خبرگزاری قضاییه رژیم در همان روز ۱۱شهریور، که سحر در مقابل یک واحد قضاییه سرکوبگر رژیم خودسوزی کرده بود، اعلام کرد: «این اقدام وی پس از رسیدگی نشدن به پرونده‌اش صورت گرفته است».

 

انتشار خبر درگذشت سحر خدایاری، موجی از انزجار و تنفر علیه رژیم زن‌ستیز آخوندی را در میان هموطنان به‌ویژه در میان زنان و ورزشکاران و ورزش‌دوستان میهنمان، برانگیخت.

 

سخنگوی مجاهدین خطاب به زنان و مردان برانگیخته میهن گفت: «استبداد دینی و رژیم ولایت‌فقیه را باید سراپا به آتش کشید و بند از بندش گسست».

 

کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت با صدور اطلاعیه‌یی درباره جان باختن جگرخراش سحر خدایاری، به محکوم کردن سیاست‌های زن‌ستیزانه رژیم آخوندی فراخوان داد.

در این اطلاعیه آمده است: کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران ضمن ابراز صمیمانه‌ترین تسلیتها و همدردیها به دوستان و بستگان سحر، از عموم مجامع بین‌المللی مدافع حقوق زنان و حقوق‌بشر می‌خواهد سیاست‌های زن‌ستیزانه رژیم آخوندی و جنایات این رژیم علیه زنان و دختران ایرانی را قویاُ محکوم کنند.

جان باختن سحر خدایاری و سیاست‌های زن‌ستیزانه حکومت آخوندی با محکومیت بین‌المللی به‌ویژه از سوی قهرمانان ورزشی و مدافعان حقوق زنان و مجامع حقوق‌بشری از جمله عفو بین‌الملل روبه‌رو شده است.