728 x 90

وال استریت ژورنال: سنای آمریکا هرگز برجام را با شروطی تا این حد به نفع رژیم ایران تصویب نمی‌کرد

سنای آمریکا
سنای آمریکا

وال استریت ژورنال ۳۱مرداد ۹۹ در سرمقاله خود نوشت: اوباما مکانیسم ماشه را تبلیغ کرد. الآن گفته می‌شود نمی‌توان از آن استفاده کرد.

آمریکا روز پنجشنبه به شورای امنیت ملل متحد اطلاع داد که تحریم‌های مکانیسم ماشه“ snapback ”را به‌دلیل عدم متابعت رژیم ایران از توافق اتمی علیه این کشور اعمال خواهد کرد این اقدام کلید یک نزاع در سازمان ملل را خواهد زد ولی آمریکا حق این اقدام را دارد. باراک اوباما و جان کری توافقنامه هسته‌یی را طوری طراحی کردند که از سازمان ملل عبور کند به‌دلیل این‌که سنای آمریکا هرگز معاهده‌ای با شروطی تا این حد به نفع رژیم ایران را تصویب نمی‌کرد. اگر اوباما می‌خواست توافقنامه پایدار بماند، باید بر سر چیزی مذاکره می‌کرد که برای کنگره قابل پذیرش باشد. او به جای این کار، قمار خود با سازمان ملل را با برجسته کردن مکانیسم ماشه عرضه کرد.

اوباما در سال۲۰۱۵ گفت: «در صورتی که رژیم ایران در دهه آینده این توافقنامه را نقض کند همه تحریم‌ها می‌توانند با مکانیسم ماشه برگردد. ما به حمایت سایر اعضای شورای امنیت نیازی نخواهیم داشت؛ آمریکا خودش می‌تواند مکانیسم ماشه را بچکاند». ... .

الان به ما گفته می‌شود که آمریکا نباید از این بند استفاده کند زیرا ممکن است سازمان ملل را تضعیف کند و حمایت بقیه کشورها را نداشته باشد.