728 x 90

وال استریت ژورنال: بایدن می‌خواست از یک جنگ منطقه‌یی جلوگیری کند، حالا او یکی روی دستش است

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا
جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا

وال استریت ژورنال روز ۲۶فروردین در گزارشی بعد از رویداد حملات رژیم ایران به اسرائیل، در گزارشی راجع به تنشها در خاورمیانه که اکنون وارد فاز جدیدی شده است نوشت: بایدن می‌خواست از یک جنگ منطقه‌یی جلوگیری کند. حالا یکی روی دستش است. امیدها برای مهار درگیری غزه با رگبار موشکها و پهپادهای ایرانی به سمت اسراییل پایان یافت.

این گزارش می‌افزاید، هدف اصلی بایدن از زمان آغاز درگیری غزه در ماه اکتبر، جلوگیری از یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه بوده است. روز شنبه، او به تشدید تنشهایی دست یافت که می‌خواست از آن اجتناب کند. رژیم ایران بیش از ۳۰۰پهپاد و موشک شلیک کرد و این اولین باری است که تهران مستقیماً به اسراییل حمله می‌کند.


نورمن رول که به‌عنوان یک مقام ارشد اطلاعاتی ایالات متحده در مورد ایران خدمت می‌کرد، گفت: «خط قرمزی که اسراییل و رژیم ایران مستقیماً به کشور دیگر حمله نمی‌کنند، اکنون پاک شده است. هر کشوری اکنون ادعا می‌کند که می‌تواند از این گزینه در پاسخ به تهدیدات امنیتی استفاده کند، اگر چه حملات آینده ممکن است در این مقیاس نباشد.
برای دهه‌ها، رژیم ایران عمدتاً از طریق شبکه‌یی از نیابتیهای خاورمیانه در عراق، سوریه، لبنان و یمن کار می‌کرد تا از یک درگیری متعارف تمام‌عیار با ایالات متحده و اسراییل اجتناب کند.
در طول جنگ ایالات متحده در عراق، صدها تن از نیروهای آمریکایی توسط بمبهای چسبنده - نوعی بمب کنار جاده‌یی که رژیم ایران در اختیار شبه‌نظامیان شیعه قرار می‌داد کشته و زخمی شدند.

رژیم ایران هم‌چنین جنگجویان حماس را آموزش داده و تجهیز کرده است، اگر چه ایالات متحده به این نتیجه رسیده است که تهران حمله ۷ اکتبر حماس به اسراء را سازماندهی نکرده است.
فرانک مکنزی، ژنرال بازنشسته که فرماندهی مرکزی آمریکا را در زمان حمله به سلیمانی رهبری می‌کرد، گفت که رژیم ایران با شکست در آسیب رساندن به اسراییل با هواپیماهای بدون سرنشین و حمله موشکی خود، دچار شکست نظامی شده است و اسراییل باید این را در ارزیابی خود در نظر بگیرد یک پاسخ نظامی.
مکنزی گفت، رژیم ایران امروز ضعیف‌تر از دیروز است. هر چه آنها بگویند، همه می‌دانند که این حمله شکست خورد. و این خبر خوبی برای اسراییل است».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ef6ffb8a-4c63-42c0-9f15-da2d103da526"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات