728 x 90

وال استریت ژورنال: ایران به اسناد محرمانه آژانس دسترسی داشته و از آن برای گمراه کردن تحقیقات استفاده کرده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال می‌نویسد که رژیم ایران نزدیک به دو دهه به گزارشهای محرمانه آژانس اتمی سازمان ملل متحد دسترسی داشته و توانسته با این اطلاعات روند تحقیقات را گمراه کند.


وال‌استریت ژورنال روز چهارشنبه ۴خرداد۱۴۰۰ در گزارشی به‌نقل از «مقامات اطلاعاتی خاورمیانه» و اسنادی که این روزنامه بررسی کرده، گزارش داد که ایران حدود دو دهه به گزارشهای محرمانه آژانس اتمی سازمان ملل متحد دسترسی داشته و با در اختیار قرار دادن مفاد آن گزارشها به مقامات ارشد جمهوری اسلامی این امکان را برای آنها فراهم آورده تا بتوانند روند تحقیقات را تحت تأثیر قرار داده، سناریوسازی کنند و دیگران را درباره آن فعالیتها گمراه کنند.

به گفته مقامات، اسناد محرمانه آژانس بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ در میان مقامات ارشد نظامی، دولتی و مسئولان برنامه هسته‌یی ایران دست به دست شده است.


وال استریت ژورنال می‌نویسد دستیابی ایران به اسناد حساس آژانس، یک نقض شدید امنیت داخلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌شمار می‌رود و برای تهران در طول مدت تحقیقات و مذاکرات در خصوص برنامه مشکوک هسته‌یی جمهوری اسلامی، امتیاز بسیار بالایی بود.
وال استریت ژورنال در ادامه می‌نویسد مقامات ایرانی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به درخواست‌ها برای اظهارنظر در این باره پاسخ ندادند.


بر اساس این گزارش، اسناد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به همراه اسنادی که به زبان فارسی است، نشان می‌دهد که ایران در مواجهه با آژانس چه تاکتیک‌هایی را به کار برده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازوی هسته‌یی سازمان ملل متحد، وظیفه نظارت بر پایبندی به معاهدات منع گسترش تسلیحات اتمی و توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ (برجام) را برعهده دارد.
ایالات متحده و آژانس سالها گفته‌اند که ایران مثل یک بازی «موش و گربه» که تا به امروز نیز ادامه دارد از پاسخ به سؤالات مربوط به فعالیت‌های هسته‌یی گذشته خود طفره رفته است و این موضوع احیای توافق هسته‌یی را که اکثر تحریم‌های بین‌المللی را در ازای محدود شدن فعالیت‌های هسته‌یی لغو کرد، پیچیده‌تر می‌کند.
طبق گزارش وال استریت ژورنال آژانس در حال بررسی اطلاعاتی بود که نشان می‌داد ایران روی سلاحی هسته‌یی کار کرده و از اسنادی که از آژانس به‌دست آورده برای گمراه کردن دیگران در این زمینه استفاده کرده است.


دیوید آلبرایت، رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی، و بازرس سابق تسلیحات سازمان ملل متحد می‌گوید دستیابی ایران به اسناد حساس آژانس «نقض جدی امنیت داخلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» است.
به گفته او، آن اسناد به ایران امکان داد که پاسخ‌هایی را طراحی کند تا به آنچه آژانس از پیش می‌داند اعتراف کند و اطلاعاتی را که احتمالاً آژانس خود به خود کشف خواهد کرد نیز ارائه دهد، و در عین‌حال، آنچه را که آژانس هنوز نمی‌داند را به‌صورت بهتری پنهان کند.


روز سه‌شنبه ۳خرداد رویترز به‌نقل از رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، نوشت که مذاکرات با ایران با هدف پایان دادن به یک بن‌بست طولانی درباره توضیح منشأ ذرات اورانیوم یافت شده در سایتهای ظاهراً قدیمی اما اعلام نشده از سوی ایران، در «مرحله بسیار دشواری» است.
گروسی قرار است چگونگی پیشرفت مذاکرات درباره موضوعات باقی مانده با ایران را در تاریخ ۶ژوئن، به شورای حکام ۳۵ عضوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش دهد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1d43914f-dbf4-45c3-ac0a-1a6a7716814f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات