728 x 90

وال استریت ژورنال: آمریکا ۳۰۰نیروی ویژه عملیاتی را در سوریه نگه می دارد

نیروهای آمریکایی در شمال  سوریه
نیروهای آمریکایی در شمال سوریه

وال استریت ژورنال روز دوشنبه ۲۹مهر خبر داد: دونالد ترامپ در حال بررسی باقی گذاردن چند صد سرباز آمریکایی در شمال‌شرقی سوریه به‌دنبال بیرون کشیدن عمده نیروهای آمریکاست. یک مأموریت اصلی این نیروی به‌جا مانده، ممانعت از تصرف میادین نفتی سوریه توسط سربازان بشار اسد یا نیروهای روسی است... اما در عین‌حال این نیرو می‌تواند جا پایی برای جنگ با داعش را حفظ کند. این ایده توسط سناتور لیندزی گراهام به ترامپ پیشنهاد شد.

 

وال استریت ژورنال افزود: مقام‌های نظامی گفتند پنتاگون از طرحی برای به‌جای گذاشتن تا ۳۰۰نیروی عملیاتی ویژه برای انجام این مأموریت حمایت می‌کند. به‌گفتهٔ کسانی‌که با موضوع آشنا هستند، این ایده از حمایت وزارت‌خارجه نیز برخوردار است.

 

در ادامه گزارش وال استریت ژورنال آمده است: نیروهای آمریکایی باقی مانده در سوریه علاوه بر حفظ میادین نفتی سوریه، می‌توانند به حفظ رابطه‌ای با اکراد سوری و میزانی نفوذ آمریکا در منطقه کمک کنند...بنظر می‌رسید که ترامپ در توئیت‌هایش در روزهای جمعه و یکشنبه که آمریکا “امنیت نفت را تأمین کرده” به این ایده اشاره کرده باشد.

بنا‌ به گفتهٔ لیندزی گراهام، دولت در حال بررسی یک طرح وسیع‌تر است که بر اساس آن یک منطقهٔ محرمه تحت تصرف نیروهای بین‌المللی، ولی نه آمریکایی، ایجاد شود. منطقه‌یی باثبات که با نیروی هوایی حفاظت شود...

 

دونالد ترامپ روز یکشنبه با نقل گزارش مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در توئیتر خود در مورد وضعیت در شمال سوریه نوشت:‌ «آتش‌بس به‌خوبی در حال اجرا است. چند مورد جزیی مشاهده شد که به‌سرعت برطرف شده است. کُردها در حال مستقر شدن در نواحی جدید هستند.»

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس به‌ نقل از یک مقام ارشد نیروهای کرد سوریه از عقب‌نشینی این نیروها از شهر رأس العین خبر داد و افزود: این نخستین باری است که نیروهای کرد به‌طور علنی اعلام می‌کنند که از نقاط مرزی خارج می‌شوند و می‌گویند که در خصوص این اقدام با آمریکاییها هماهنگ کرده‌اند.

 

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه گزارش داد، نیروهای ایالات متحده از مرز سوریه عبور کرده و وارد استان دهوک عراق شدند. یک فیلمبردار رویترز شاهد عبور بیش از ۱۰۰خودرو زرهی بودند.

پیش از این، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده بود نیروهای آمریکا پس از ترک سوریه در غرب عراق مستقر خواهند شد.