728 x 90

وال‌استریت ژورنال: آمریکا درخواست رژیم ایران برای وام ۵میلیارد دلاری را بلوکه می‌کند

آماده کردن تعدادی تخت بعنوان تختهای بیمارستانی برای بیماران کرونایی توسط رژیم ایران
آماده کردن تعدادی تخت بعنوان تختهای بیمارستانی برای بیماران کرونایی توسط رژیم ایران

وال استریت ژورنال روز ۱۹فروردین۹۹نوشت: آمریکا قصد بلوکه کردن درخواست وام ۵میلیارد دلاری اضطراری رژیم ایران از صندوق بین‌المللی پول را دارد.

وال استریت افزود: مقامات ارشد در دولت ترامپ گفتند که رژیم ایران هنوز حساب‌های میلیاردها دلاری در اختیار دارد. مقامات می‌گویند اگر به تهران اجازه گرفتن پول از صندوق بین‌المللی پول داده شود بعد تهران قادر خواهد بود که این یا دیگر پول‌ها را به‌جای مهار این شیوع جهانی، برای کمک به اقتصادش که به‌واسطهٔ تحریم‌های آمریکا تضعیف شده و یا تأمین مالی میلیشیاها در خاورمیانه منحرف کند.

یک مقام دولتی گفت: مقامات ایرانی تاریخچه‌ای طولانی از منحرف کردن پول اختصاص داده شده برای کالاهای انسان‌دوستانه به جیب‌های خودشان و نیروهای نیابتی تروریست‌شان دارند.

 

وال استریت در ادامه نوشت: صندوق بین‌المللی پول که با درخواست‌های فوری پول از جانب دول زیادی روبه‌روست گفت مشغول گفتگو با تهران برای مشخص کردن واجد شرایط بودنش برای وام اضطراری است...

آمریکا، به‌رغم فراخوانهای برخی گروه‌های حقوق‌بشری و دیگر کشورها برای تخفیف تحریم‌ها، گفته است که از گذاشتن فشار روی تهران خودداری نخواهد نمود.

 

آمریکا به‌عنوان بزرگترین سهامدار صندوق بین‌المللی پول به میزان زیادی درخواست‌های کمک مالی را تعیین‌تکلیف می‌کند، هر چند به‌لحاظ تکنیکی کشورهای عضو می‌توانند به اکثریتی در آراء دست یابند که در عین مخالف آمریکا وام به ایران را تأیید کنند...

 

دولت آمریکا طبق قانون ملزم به رأی علیه کمک صندوق بین‌المللی پول به کشورهایی است که حامی تروریسم نامگذاری شده‌اند که رژیم ایران نیز از جملهٔ این کشورهاست.

 

سایت وزارت امور خارجهٔ آمریکا ۱۹فروردین نوشت: وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: در رابطه با رژیم ایران، ما کار چشمگیری انجام دادیم تا این رژیم را از منابعی که برای ادامهٔ کارزار تروریستی‌شان نیاز دارند، محروم کنیم. این رژیم در زمانی که در یک بحران بهداشتی است از این پول برای ارسال تسلیحات به عراق و تأمین مالی حزب‌الله استفاده می‌کند حتی در این بحران، رژیم ایران از انجام این کارها دست بر نداشت.

مایک پمپئو گفت:‌ امیدواریم که مردم ایران روزی رژیمی داشته باشند با تغییر دیدگاه. تغییری که می‌گوید ما به‌آنچه مردم ایران واقعاً می‌خواهند احترام می‌گذاریم.

 

وزرات خارجه آمریکا روز ۱۸فروردین اعلام کرد: «هدف از تلاشهای رژیم ایران برای لغو تحریم‌ها، آسایش و سلامتی مردم ایران نیست؛ بلکه هدف از آن تهیه پول برای عملیات‌های تروریستی است.

این رژیم از سال ۲۰۱۲، بیش از ۱۶میلیارد دلار برای تأمین مالی نیروهای نیابتی خود در خارج کشور هزینه کرده است، در حالی‌که بودجه خدمات درمانی ایران به‌شدت با کمبود مالی مواجه بود. این امر منجر به این شد که وزیر بهداشت رژیم ایران در دیماه ۱۳۹۷ در اعتراض به کاهش مستمر بودجه استعفا بدهد.

 

رژیم ایران منابع مالی کافی در اختیار دارد تا به مقابله با شیوع ویروس کرونا اختصاص دهد. رژیم ایران صدها میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی خود کنترل می‌کند و صندوقهای بدون مالیات خامنه‌ای مملو از دارایی است که از مردم ایران به‌سرقت رفته است.

 

خامنه‌ای هم‌چنین پول بسیج را دو برابر کرده است که جوخه‌های بی‌رحم این رژیم هستند که مسئول کشتن حدود ۱۵۰۰نفر از مردم ایران در تظاهراتهای آبان ۱۳۹۸ است.

برای سالیان رژیم ایران نیروهای نیابتی خود را به‌مردم ایران اولویت داده و پولی را که مردم ایران مستحق آن بوده و انتظار این بود که برای خدمات درمانی صرف شود دزدیده است. در تیرماه ۱۳۹۸یک میلیارد یورو که به‌قصد تدارکات پزشکی بود «ناپدید» شد».