728 x 90

واشنگتن تایمز: اتحاد رژیم ایران با القاعده

روابط رژیم ایران و القاعده
روابط رژیم ایران و القاعده

روزنامه واشنگتن تایمز در گزارش مشروحی به‌ نقل از مقامات ایالات متحده نوشت: رژیم ایران و القاعده با یکدیگر متحد شده‌اند و این تهدیدٍ غیرقابل قبولی برای آمریکا و متحدانش در منطقه است و زمینه بالقوه‌یی را برای توجیه قانونی یک مقابله نظامی با رژیم ایران و نیروهای شبه‌نظامی نیابتی‌اش برای آمریکا فراهم می‌کند.

 

در بخشهایی از این مقاله آمده است:

مقامات دولت ترامپ هشدار می‌دهند که ارتباط طولانی‌مدت و پیچیده بین رژیم ایران و القاعده به یک تهدید امنیتی جهانی غیرقابل قبول تبدیل شده و حکومت ایران امنیت اعضای القاعده را به‌طور مخفیانه فراهم می‌کند، به عوامل سطح بالای آنها پناهگاه مخفی می‌دهد و برای نفرات جنگی القاعده در سراسر خاورمیانه پول و سلاح می‌رساند.

این روزنامه می‌نویسد: با خارج شدن داعش از مرکز توجهات، گزارشها حاکیست که دولت آمریکا به‌طور فزاینده‌یی روی اتحاد غیرمنتظره بین رژیم ایران و القاعده متمرکز شده است. برخی منابع می‌گویند این مسأله می‌تواند زمینه بالقوه‌ای برای توجیه قانونی یک مقابله نظامی با رژیم ایران و نیروهای شبه‌نظامی نیابتی‌اش را فراهم کند. قبلاً این شک وجود داشت که رژیم ایران نقطه اشتراک منافع با القاعده و گروه‌های افراطی در منطقه داشته باشد، اما مقامهای ایالات متحده می‌گویند همسویی منافع استراتژیک آنان و دشمنی مشترک‌شان با آمریکا، این همکاری پنهانی را بین آنها به وجود آورده است.

 

 

واشنگتن تایمز سپس قانون مجوز استفاده از نیروهای نظامی پس از حادثه تروریستی ۱۱سپتامبر در کنگره آمریکا را یادآوری کرده و می‌نویسد: مقامات حقوقی و اعضای کنگره می‌گویند این قانون می‌تواند در صورتی که تهدیدات همکاری مخفیانه رژیم ایران و القاعده متوجه امنیت آمریکا و اسراییل شود و تحریم‌های اقتصادی نتواند به تغییر رفتار رژیم حاکم بر ایران منجر شود، بار دیگر از سوی دولت آمریکا مورد استفاده قرار گیرد. مقامات آمریکا تصریح می‌کنند که کوهی از شواهد متقن نشان می‌دهد که القاعده و رژیم ایران به‌طور حساب‌شده تصمیم به همکاری گرفته‌اند.

این روزنامه می‌افزاید: مقامات می‌گویند این یک اتحاد است که آمریکا و متحدان آن در منطقه نمی‌توانند تحمل کنند.

ناتان سیلز هماهنگ‌کننده امور تروریسم در وزارت‌خارجه آمریکا گفت: رژیم ایران پس از یازده سپتامبر تا امروز برای اعضای القاعده امنیت و آزادی عمل فراهم کرده و از استرداد این تروریستها برای محاکمه از سوی آمریکا خودداری می‌کند.

برادلی بومن، مدیر ارشد مرکز قدرت نظامی و سیاسی بنیاد دفاع از دموکراسیها، گفت، ”دولت ترامپ کار درستی می‌کند که روی طیف کاملی از فعالیت‌های شرورانه رژیم تهران متمرکز می‌شود و این باید تمرکزی روی حمایت طولانی‌مدت این رژیم از القاعده را در بربگیرد.“....

 

 

واشنگتن در ادامه گزارش خود اضافه می‌کند: هفته گذشته، دونالد ترامپ روشن ساخت که کاخ سفید روی ارتباط رژیم ایران با تروریستها کاملا متمرکز است و اظهار داشت که اقدامات بیشتری در آستانه انجام است.

وی در سخنرانی سالانه در مورد وضعیت کشور خود گفت، ”دولت من قاطعانه عمل کرد تا با حکومت سردمدار حامی تروریسم در دنیا یعنی رژیم افراطی حاکم بر ایران مقابله کند. برای این‌که تضمین کنیم که این دیکتاتوری فاسد هرگز به تسلیحات هسته‌یی دست پیدا نکند، من آمریکا را از توافقنامه فاجعه‌بار هسته‌یی ایران خارج کردم. و در پائیز گذشته، ما سخت‌ترین تحریم‌هایی که تاکنون علیه یک کشور اعمال شده را برقرار کردیم.

ما چشممان را از یک رژیمی که شعار ”مرگ بر آمریکا“ می‌دهد و تهدید به نسل‌کشی علیه یهودیان می‌کند، برنخواهیم داشت.“

 

 

سخنرانی سالانه رئیس‌جمهور آمریکا

دولت من به‌طور قاطعانه عمل کرده است تا با اصلی‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان، یعنی رژیم افراط‌گرای ایران مقابله کند. این یک رژیم افراطی است و آنها اعمال خیلی بدی انجام می‌دهند. برای تضمین این‌که این دیکتاتوری فاسد هرگز به سلاح اتمی دست پیدا نکند، من آمریکا را از توافق فاجعه‌بار اتمی خارج کردم و در پاییز گذشته ما شدیدترین تحریم‌هایی را که تاکنون توسط ما روی حکومتی اعمال شده برقرار کردیم. ما چشمان خود را از روی رژیمی که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهد و تهدید به نسل‌کشی یهودیان می‌کند بر نخواهیم داشت.