728 x 90

واشنگتن پست: چند روز بعد از تبادل زندانیان، آمریکا تحریم‌های بیشتری روی ایران تلنبار کرد

تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران
تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران

واشنگتن پست نوشت: در یک نشانهٔ روشن از این‌که به‌رغم تبادل زندانیان، فشار اقتصادی روی رژیم ایران ادامه خواهد یافت، آمریکا روز چهارشنبه بزرگترین شرکت کشتیرانی و خط هوایی رژیم ایران را مورد تحریم قرار داد.

 

واشنگتن پست افزود: برخی از مقامات دولتی نسبت به اعمال تحریم‌های بیشتر آن‌هم چند روز بعد تبادل زندانی هشدار دادند، اما تدابیر جدید به‌منظور فرستادن این پیام است که کارزار فشار حداکثری آمریکا ادامه خواهد یافت مگر این‌که سران رژیم ایران مسیر خود را بر سر برنامه اتمی، آزمایشات موشکی، و حمایت از شبه‌نظامیان در کشورهای همسایه تغییر دهد.

 

وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری، ماهان ایر و یک شبکهٔ دولتی کشتیرانی را به‌خاطر نقشش در انتقال کمک مرگبار از ایران به یمن و تکثیر تسلیحات کشتار جمعی مورد تحریم قرار دادند. هم‌چنین آنها یک شرکت کشتیرانی در شانگهای که در انتقال قطعات موشک به ایران شرکت دارد را تحریم کردند...

 

 

آمریکا روز چهارشنبه ۲۰آذر ۱۳۹۸ اعلام کرد پنج نهاد، یک مقام و دو کشتی رژیم را در لیست سیاه تحریم‌ها قرار داد.
این شرکتها که در ارتباط با سپاه پاسداران هستند در انتقال تجهیزات سرکوب مردم ایران و سلاح های کشتار جمعی نقش دارند.
شرکت جهان‌دریا، شرکت راه ابریشم دریایی مستقر در مسقط عمان، شرکت خدمات باربری هوانوردی گیت‌ویک (GATEWICK)،‌ مستقر در دبی، شرکت خدمات هوایی گومی (GOMEI) مستقر در هنگ‌کنگ و شرکت سفر و گردشگری جهان دستینیشنز (JAHAN DESTINATIONS) به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شده‌اند.
ماهان ایر نیز که به انتقال نیرو و تجهیزات برای نیروی تروریستی قدس مشغول است مشمول تحریم‌های ثانویه آمریکاست.
عبدالحسین خدری، مدیر عامل شرکت جهان‌دریا نیز در این لیست قرار گرفته است.
هم‌چنین کشتی‌های ژنو ۱۱ و ژنو ۱۲ با پرچم رژیم ایران در این لیست قرار دارند.
به گفته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا واشنگتن سه عامل فروش ماهان‌ایر را نیز به جرم حمل‌ و نقل سلاحهای مرگبار و سلاحهای کشتار جمعی از ایران به یمن تحریم کرد.

  

مایک پمپئو در یک کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه ۲۰آذر اعلام کرد :

من امروز لیست‌گذاری سه شرکت حمل و نقل رژیم ایران که برای نقل و انتقال اقلام مربوط به برنامه های تسلیحات کشتار جمعی مورد استفاده قرار گرفته‌اند را اعلام می‌کنم.

 این برنامه‌ها باعث شد که پول مردم سرکوب شده ایران از جیب آنها خارج شود و برای تقویت کارزار ترور و ارعاب این رژیم در داخل کشور و در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد. شرکتهایی که لیست گذاری می‌شوند به عبارتند از:

خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی، که از آن برای گسترش‌تسلیحات استفاده می‌شد در ژانویه ۲۰۱۶ از لیست گذاریهای مربوط به تسلیحات کشتار جمعی بر اساس برجام خارج شد و این خطای بسیار بزرگی بود.

این نهاد از آن موقع آگاهانه دست اندرکار فعالیتها و تبادلاتی است که بطور مادی به گسترش تسلیحات کشتار جمعی توسط ایران کمک می‌کند.

‌ما شرکت کشتیرانی ایست سیلز  که مستقر در شانگهای است را لیست‌گذاری کردیم.

 ایست سیلز آگاهانه کالاهای غیرقانونی را به سازمان صنایع هوا فضای رژیم ایران منتقل می‌کند. این سازمان بر همه صنایع موشکی نظارت دارد و برای دو سازمان دیگر که مشمول تحریمهای سازمان ملل هستند نیز خدمات ارائه می‌کند.

 ما همچنین ماهان ایر و سه نمایندگی فروش آن را لیست گذاری می‌کنیم که بلافاصله اجرایی می شود.

ماهان ایر پیشتر بر اساس اختیارات مقابله با تروریسم در اکتبر ۲۰۱۱ بخاطر پشتیبانی از سپاه پاسداران لیست گذاری شده بود ولی لیست گذاری امروز بر نقش مشخصی که ماهان ایر در گسترش تسلیحات کشتار جمعی از طریق انتقال اقلام ممنوعه موشکی و هسته ای سازمان ملل به رژیم ایران ایفا میکند، از جمله فیبر کربن  تأکید میکند.

علاوه بر این آمریکا یک شبکه کشتیرانی که به قاچاق تسلیحات از ایران به یمن برای حمایت از جنگجویان نیروی قدس سپاه پاسداران کمک می‌کند، را لیست گذاری میکند.

لیست گذاریهای امروز به دنیا هشدار میدهد که هر کس که ریسک معامله با این شرکت ها را بکند در معرض تهدید تحریمها قرار میگیرد.

من همچنین میخواهم به آمریکاییها و افرادی با همه تابعیتها نسبت به ریسکهای فوق العاده بالا مربوط به سفر به ایران یادآوری کنم. وزارت خارجه اخیرا در توصیه نامه سفر خود درجه چهار برای این کشور مشخص کرد که بالاترین سطح تهدیدی است که ما مشخص میکنیم. آمریکاییها و مشخصا دو تابعیتیهای ایرانی - آمریکایی که به ایران سفر میکنند با ریسک بسیار بالای آدم ربایی، دستگیری و بازداشت روبرو هستند.