728 x 90

واشنگتن پست: نشانه‌های دست داشتن رژیم ایران در حمله به پایگاه آمریکاییها در سوریه

سوریه - حمله پهپادی به پایگاه آمریکایی  التنف
سوریه - حمله پهپادی به پایگاه آمریکایی التنف

واشنگتن پست طی گزارشی نوشت، حمله پهپادی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در منطقه التنف در استان حمص ممکن است پاسخی از طرف نیروهای نیابتی رژیم ایران در منطقه، در واکنش به شکست خود در انتخابات پارلمانی عراق باشد.
روزنامه واشنگتن پست روز جمعه ۳۰مهر نوشت، در ۱۵سال اول جنگ آمریکا علیه تروریسم، پهپادها یکی از بزرگترین مزیت‌های برتری نظامی آمریکا در حملات مرگباری بود که علیه تروریست‌های مظنون انجام می‌گرفت و در آن بدون این‌که جان خلبانی به خطر بیفتد، اهداف نظامی را محقق می‌ساخت.
اما اوضاع در سال‌های پایانی دوران ریاست‌جمهوری اوباما، به‌ویژه زمانی که حوثی‌ها در یمن از پهپادهای ابتدایی ساخت رژیم ایران که برخلاف پهپادهای آمریکایی، کم هزینه و به‌طور انفجاری عمل می‌کردند، تغییر کرد.
این روزنامه در ادامه گزارش خود می‌نویسد، جدیدترین نمونه افزایش کاربرد پهپادهای کم‌هزینه رژیم ایران در حمله به پایگاه آمریکایی (التنف) در صحرای سوریه در نزدیکی مرز عراق است که روز چهارشنبه گذشته رخ داد.
به احتمال بسیار زیاد عامل هجوم به پایگاه آمریکایی در سوریه یکی از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی است که سال‌هاست پایگاههای آمریکایی را با خمپاره و موشک هدف قرار می‌دهند.


دو دلیل وجود دارد که می‌توان رژیم ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرد. دلیل اول این‌که گسترش پهپادهای ارزان قیمت و ساده، بخشی از استراتژی منطقه‌یی رژیم ایران است که اخیراً شبه‌نظامیان وابسته به خود را به آن مجهز کرده است. رژیم ایران از نیروهای نیابتی خود مانند حوثی‌های یمن و حزب‌الله لبنان پشتیبانی تسلیحاتی می‌کند.
اما دلیل دوم دست داشتن رژیم ایران در این هجوم، زمان انجام حمله به پایگاه التنف است. به‌گفته این روزنامه این حمله پهپادی یک هفته پس از آن رخ داد که عراقی‌ها در انتخابات پارلمانی به احزاب وابسته به رژیم ایران رأی نداده و آنها حتی کرسی‌های قبلی خود را از دست داده‌اند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات