728 x 90

واشنگتن قصد دارد سپاه پاسداران را گروه تروریستی بنامد

واشنگتن قصد دارد سپاه پاسداران را گروه روریستی بنامد
واشنگتن قصد دارد سپاه پاسداران را گروه روریستی بنامد

نیویورک تایمز امروز سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۹۷ نوشت مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و تنی چند از مقامات کاخ سفید در نظر دارند که سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی را که توسط سپاه پاسداران تشکیل شده به‌عنوان گروه‌های تروریستی معرفی کرده و هدف مجازات قرار دهند.

این نشریه تصریح کرد آن دسته از مسئولان و مقامات عراقی نیز که وابسته به این گروه‌ها هستند، مشمول مجازاتهای آمریکا خواهند شد.

در همین رابطه وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز گذشته گفت که سرگرم بررسی موضوع و همچنین گروه‌های نظامی و شبه‌نظامی از جمله سپاه پاسداران است.

وی همچنین بعید ندانست که گروه‌های مشابه دیگری به فهرست سیاه سازمانهای تروریستی اضافه شوند.

نیویورک تایمز نوشت که با وجود مخالفت وزارت دفاع آمریکا، وزارت امور خارجه این کشور در ماه جاری یک گروه شبه‌نظامی عراقی را به فهرست سیاه گروه‌های تروریستی اضافه کرد.

این گروه‌های شبه‌نظامی عراقی که توسط سپاه پاسداران تعلیم دیده یا تشکیل شده‌اند بعضاً از حمایت مالی دولت بغداد برخوردار هستند.

در همین باره هفته گذشته، نخست‌وزیر عراق، عادل عبدالمهدی، در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه آمریکا دربارۀ شبه‌نظامیان شیعه عراقی، گفت: "مقامات آمریکا آزادند هر تصمیمی که مایلند بگیرند، اما، ملاحظات آنان با مشاهدات ما فرق دارد."

در ضمن دولت آمریکا، به حکومت عراق فشار می‌آورد که از خرید گاز رژیم ایران خودداری کرده و تحریم‌های آمریکا علیه این رژیم را به اجرا بگذارد. این فشارها در ماههای گذشته تنش میان بغداد و واشنگتن را افزایش داد. دولت بغداد معتقد است که توقف خرید گاز از ایران خطر وقوع شورش در عراق را افزایش می‌دهد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا نوشته است که هدف سفر جاری مایک پمپئو به خاورمیانه در اصل مقابله با سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت حکومت تهران است.

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات