728 x 90

واشنگتن تایمز: بایدن برای منع رئیسی از حضور در مجمع عمومی سازمان ملل تحت فشار است

رئیسی جلاد ۶۷
رئیسی جلاد ۶۷

واشنگتن تایمز در مطلبی از درخواستهای فزاینده برای منع ورود ابراهیم رئیسی به آمریکا نوشت: بایدن برای منع رئیسی از حضور در مجمع عمومی سازمان ملل تحت فشار است.

رئیس‌جمهور بایدن با درخواست‌های فزاینده‌یی برای منع ورود ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران به ایالات متحده پیش از مجمع عمومی سازمان ملل در ماه آینده مواجه است. این موضوع تلاش‌های دولت برای از سرگیری مذاکرات هسته‌یی متوقف شده با تهران را پیچیده‌تر می‌کند.

گروه‌های اپوزیسیون ایرانی در آمریکا و قانون‌گذاران در هر دو طرف می‌گویند که اجازه دادن به رئیسی برای ورود به آمریکا، که به‌دلیل نقض حقوق‌بشر تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد، تا در گردهمایی رهبران جهان در نیویورک شرکت کند، مشروعیت بیشتری به رژیم ایران می‌دهد. این اقدام نادیده گرفتن چندین دهه نقض حقوق‌بشر است، که آنها می‌گویند که رئیسی قبل از تصدی مسئولیت انجام داده است.

سازمان جوامع ایرانیان مقیم آمریکا (OIAC)، گروهی متحد با مجاهدین خلق، در آخر هفته هزاران عکس از ایرانیانی که در جریان سال۱۹۸۸ کشته شدند را در نشنال مال National Mall به خط چیدند. اعدام زندانیان سیاسی به دستور خمینی، ولی‌فقیه رژیم ایران و توسط هیأتی متشکل از سه قاضی که به‌گفته آنها رئیسی در آن خدمت کرده است صورت گرفت.

مقاومت ایران می‌گوید رئیسی نقش مستقیمی در قتل ۳۰۰۰۰ زندانی سیاسی در اعدام‌های دسته‌جمعی سال۱۹۸۸ و بیش از ۱۵۰۰ معترض در جریان قیام ۲۰۱۹ در ایران داشت.

امیر برجخانی که ۹سال را به‌عنوان زندانی سیاسی در داخل ایران در دهه۱۹۸۰ گذرانده بود و در ۱۳سال گذشته در آمریکا پناه گرفته است گفت: غیرقابل تصور است که رئیسی به‌زودی قدم در همان خاک آمریکا بگذارد.

برجخانی با بیان این‌که بسیاری از عکس‌های به نمایش درآمده در رویداد نشنال مال، مربوط به دوستان نزدیک او بود، گفت: «همین شخصی که اکنون قصد دارد به آمریکا بیاید، یکی از اعضای کمیته مرگ در کشتار ۱۹۸۸ بوده است».

وی گفت: «این مایه شرم بشریت و جامعه جهانی است که به جنایتکاران این چنینی اجازه ادامه جنایت و پذیرش او به‌عنوان نماینده مردم ایران را بدهند».

گروه‌های حقوق‌بشر و مقامات فعلی و سابق سازمان ملل خواستار تحقیقات رسمی درباره نقش رئیسی در این قتل شده‌اند... .

شش سناتور در نامه‌یی به آقای بایدن از وی خواستند تا درخواست ویزای رئیسی را به‌دلیل سرکوب وحشیانه مخالفان سیاسی و هم‌چنین توطئه سپاه پاسداران برای ترور مقامات ارشد فعلی و سابق آمریکا را رد کند... .

این نامه توسط سناتورهای جمهوریخواه تام کاتن از آرکانزاس، ریک اسکات و مارکو روبیو از فلوریدا، چاک گراسلی و جونی ارنست از آیووا، مارشا بلکبرن از تنسی و تد کروز از تگزاس امضا شده است.

نمایندگان مجلس گفتند که اعطای ویزا به رئیسی «سرکوب او را مشروعیت می‌بخشد» و افزودند که «این ریسکی است که ما نمی‌توانیم و نباید انجام دهیم»... .

سفیر سابق لینکلن پی. بلومفیلد Lincoln P. Bloomfield، که قبل از این‌که رئیس بازنشسته مرکز استیمسون شود، به‌عنوان فرستاده ویژه ایالات متحده برای کاهش تهدید در زمان رئیس‌جمهور جورج دبلیو بوش خدمت می‌کرد، گفت که اجازه ورود رئیسی به ایالات متحده یک پل بسیار دور است.

او گفت: «سازمان ملل همیشه دری باز برای رهبران در سراسر جهان بوده است، که همه آنها سوابق خوبی در زمینه حقوق‌بشر ندارند. بنابراین ما می‌دانیم که افرادی در آنجا خواهند بود که ما آنها را تأیید نمی‌کنیم... اما رئیسی متفاوت است. دستان او به خونی آغشته است که از آن به‌عنوان یکی از بزرگترین جنایات علیه بشریت از زمان جنگ جهانی دوم یاد می‌شود. من فکر می‌کنم که این او را در یک دسته‌بندی متفاوت قرار می‌دهد».

وی با اشاره به رد ویزا برای رئیسی گفت: «با ادامه مذاکرات هسته‌یی این کار آسانی نخواهد بود. اما همان‌طور که رئیس‌جمهور بایدن تصریح کرده است، حقوق‌بشر در مرکز سیاست خارجی ایالات متحده قرار دارد (ندادن ویزا). این راه خوبی برای نشان دادن آن از هر نظر می‌باشد» (واشنگتن تایمز ۲۴مرداد).

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/78666b9e-6674-4353-9863-8ea3f306b535"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات