728 x 90

هشدار وزیر خارجه آمریکا به شرکت‌های بین‌المللی درباره تجارت دریایی با رژیم ایران

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۳۱اردیبهشت گفت که تحریم‌های کشورش علیه همکاری شرکت‌های بین‌المللی فعال در امور تجارت دریایی با خطوط کشتیرانی رژیم ایران از ۱۹خرداد اجرایی خواهد شد، به جامعه جهانی نسبت به عواقب استفاده از کشتی‌های مرتبط با این رژیم، هشدار داد.

وی افزود که در آستانه اجرایی‌شدن این تحریم‌ها، آمریکا هفته گذشته رهنمودهای جدیدی را با هدف کاهش ضریب مخاطره در مواجهه با تحریم‌های مرتبط با رژیم ایران، در اختیار صنایع دریایی و انرژی و شرکت‌های بیمه قرار داد.

آمریکا با تأکید بر عدم چشم‌پوشی از تخطی در مورد دور زدن تحریم‌ها خواسته بود تا از «فریبکاری» رژیم ایران برای دور زدن تحریم‌ها در امان بمانند .

پمپئو اضافه کرد که پنجشنبه اول خرداد آغاز سومین سال از سیاستی است که او با عنوان «فشار حداکثری» بر ایران، با هدف وادار کردن تهران به «رفتار عادی» در پیش گرفت و این سیاست کماکان ادامه خواهد یافت.

مایک پومپئو در این باره گفت با ادامه این سیاست، آمریکا از حکومت تهران می‌خواهد که با مردم خود با احترام رفتار کند.

کمی پیش از آن، وزارت‌خارجه آمریکا عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و ۱۲فرمانده نیروهای انتظامی رژیم ایران را در ارتباط با تظاهرات مردم ایران در آبان پارسال در اعتراض به سه برابر شدن بهای بنزین، تحریم کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت ما دلایل متقن کافی در دست داریم که نشان می‌دهد این فرد (رحمانی فضلی) دست فرماندهان انتظامی ایران را برای سرکوب مرگبار باز گذاشت در حالی که تظاهر کنندگان مردمی مسالمت‌جو بودند ولی فرمانهای شرورانه، باعث کشتار شهروندان ایران شد.