728 x 90

هشدار سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا به یاری رساندن به سپاه پاسداران برای انتقال نفت

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در کنفرانس خبری
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در کنفرانس خبری

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری درباره اقدامات این کشور علیه رژیم ایران گفت:‌ وزیر پمپئو اعلام کرد که در اوایل سال بعد ما یک نشست وزیران دیگری در مورد خاورمیانه برگزار خواهیم کرد که پیگیری اولین اجلاس در ورشو است. ما در ماههای آتی جزئیات بیشتری اعلام خواهیم کرد. در جلسه سازمان ملل وزیر پمپئو به کشورها یادآوری کرد که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران و ممنوعیتهای سفر سازمان ملل علیه افراد از جمله پاسدار سلیمانی در ماه اکتبر سال آینده منقضی خواهد شد. شورای امنیت باید نقش ایفا کند تا تضمین کند که تحریم تسلیحاتی علیه اصلیترین کشور حامی تروریسم در دنیا منقضی نشود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره نفتکش رژیم ایران هشدار داد: وقتی شما این کشتی‌ها را دارید که نفت به سوریه منتقل می‌کنند، این کار در اساس چه محصولی دارد. طبعاً تحریم‌ها را نقض می‌کند. ولی به تروریسم رژیم اسد هم یاری می‌رساند. در رابطه با این‌که ما چه کار خواهیم کرد وزیر پمپئو دیروز درباره آن صحبت کرد. وی گفت که اگر این کشتی دوباره به سمت سوریه حرکت کند ما هر کاری که بتوانیم انجام می‌دهیم مطابق با این تحریم‌ها تا از این امر جلوگیری کنیم. ما دوباره از این فرصت استفاده می‌کنیم تا موضع قوی‌مان را به همه بنادر در مدیترانه منتقل کنیم که باید آنها هوشیار باشند که هیچ کشتی که نفت ایران را حمل می‌کند را نپذیرند.

و این برای خدمه این کشتی‌ها مهم است که آگاه باشند که همان‌طور که به‌صورت علنی هم گفتیم که یاری رساندن به سپاه پاسداران برای انتقال این نفت از ایران ممکن است آنها را مشمول ممنوعیت ویزا کند. آنها را ممنوع الورود به ایالات متحده می‌کند. و طبعاً این کار چیزی نیست که جرمی در بر نداشته باشد. تأمین منابع مادی یا تلاش برای این کار نه فقط برای سازمانهای تروریستی خارجی ایرانی بلکه هر سازمان تروریستی طبق قانون آمریکا جرم است و مجازاتهایی به همراه دارد.