728 x 90

هشدار سازمان ملل‌متحد نسبت به‌ وقوع حمام خون در استان ادلب

یان ایگلاند رئیس تیم ماموریت های  انسانی سازمان ملل متحد
یان ایگلاند رئیس تیم ماموریت های انسانی سازمان ملل متحد

سازمان ملل‌متحد روز پنجشنبه ۱۸مردادماه ۹۷ خواهان مذاکره به‌منظور جلوگیری از ایجاد یک حمام خون از غیرنظامیان ساکن استان ادلب شد. رژیم اسد شروع به بمباران مناطق زندگی مردم در این استان کرده تا به‌دنبال آن تهاجمات سنگین دیگری را شروع کند.

یان ایگلاند رئیس تیم مأموریتهای انسانی سازمان ملل‌متحد تصریح کرد نمی‌توان اجازه داد تا جنگ در سوریه ادامه داشته باشد.

بشار اسد گفته بود که ادلب، در شمال سوریه اولویت نظامی بعدی او خواهد بود. بر اساس گزارش‌ها توپخانه نظامیان اسد روز پنجشنبه مناطقی در این استان را هدف آتش خود قرار داده است.

یان ایگلاند گفت امیدوار است که تلاشهای دیپلماتیک کنونی بتواند مانع عملیات نظامی زمینی بزرگی شود که نظامیان بشار اسد قصد آن را دارند و باعث خواهد شد که صدها هزار تن دیگر از مردم سوریه آواره شوند.

او اضافه کرد که وضعیت در حال حاضر وخیم است ولی همین وضعیت می‌تواند صدها بار بدتر از این شود.

 

کابوس انسانی در ادلب سوریه

در استان ادلب نزدیک به ۲،۵میلیون تن از شهروندان و مخالفانی که به‌صورت دسته‌جمعی از دیگر استانهای سوریه رانده شده‌اند زندگی می‌کنند.

 

ایگلاند تأکید کرد که دست زدن به‌عملیات نظامی گسترده در استان ادلب کابوسی انسانی ایجاد می‌کند چرا که دیگر هیچ منطقه دیگری در سوریه وجود ندارد که بتوان آوارگان را در آن پناه داد.

 

او گفت: در نشست تیم مأموریتهای انسان‌دوستانه سازمان ملل‌متحد که روز پنجشنبه برگزار شد موضوع افزایش کمکها در صورت شروع تهاجم نظامیان اسد را به بحث گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز ایگلاند ساکنان استان ادلب را نزدیک به ۴میلیون نفر و حتی بیشتر ارزیابی می‌کند و امیدوار است که بتوان با راههای سیاسی از خونریزی جدید جلوگیری شود.

 

۷۰۰هزار نفر در معرض خطر آوارگی

یان ایگلاند اشاره کرد که سازمان ملل‌متحد احتمال تهاجم اسد به استان ادلب را محتمل می‌داند و از ترکیه خواسته است تا مرزهایش را باز نگاه دارد تا غیرنظامیان بتوانند در این کشور پناه بگیرند.

در گذشته سازمانهای انسان‌دوست وابسته به سازمان ملل‌متحد نسبت به بازتابهای هر گونه عملیات نظامی توسط شبه‌‌نظامیان اسد در استان ادلب هشدار داده بودند و تأکید داشتند که در صورت چنین عملیاتی دست کم ۷۰۰هزار نفر آواره خواهند شد.

خبرگزاری رویترز نوشت: روز چهارشنبه سازمانهای انسان‌دوست در اطلاعیه‌ای که صادر کردند گفتند امکان دارد شروع عملیات نظامی در استان ادلب و مناطق اطراف آن در شمال غرب سوریه، به آوارگی ۲۵۰ تا ۷۰۰هزار نفر بیانجامد.

لازم به ذکر است که رژیم ایران در مواجهه با بحرانهای داخلی و قیامهای روزافزونی که با آن مواجه است قصد دارد به بهای خونریزیهای بیشتر در سوریه به عناصر سپاه پاسداران و نیروی تروریستی قدس روحیه بدهد. غافل از این‌که روزهای پایانی این رژیم نزدیک شده و این‌گونه خونریزیها این رژیم را از سرنگونی محتوم نجات نخواهد داد.