728 x 90

هشدار سازمان بهداشت جهانی؛ ابتلا به ویروس کرونا در ایران بالاتر از آمار رسمی است

سازمان بهداشت جهانی
سازمان بهداشت جهانی

بنا‌ به گزارش خبرگزاری فرانسه ۸اسفند ۹۸ سازمان بهداشت جهانی در یک کنفرانس خبری در ژنو هشدار داد: موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا در ایران احتمالاً بالاتر از آمار موجود است. دکتر مایک رایان گفت: "بیماری کرونا بدون آن که دیده و تشخیص داده شود وارد ایران شد، به همین دلیل ابعاد آلودگی ممکن است وسیع‌تر آن باشد که شاهد هستیم."

 

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه گفت جهان در یک « نقطه تعیین‌کننده» قرار دارد و کشورها هنوز می‌توانند « در صورت اقدام قاطع همین الان» این اپیدمی را متوقف سازند. او گفت « هیچ کشوری نباید فرض را بر این بگیرد که می‌تواند این ویروس را نگیرد این می‌تواند یک اشتباه کشنده باشد. این ویروس مرزها را به‌رسمیت نمی‌شناسد،»

 

آسوشیتدپرس ۷اسفند ۹۸ گزارش داد: متخصصان نگرانند با توجه به گسترش سریع کرونا از ایران به کشورهای خلیج‌فارس، رژیم ایران موارد ابتلا و مرگ و میر را کمتر از آمار واقعی گزارش می‌کند. شرکت اطلاعات خصوصی استراتفورد (private intelligence firm Stratfor) در آستین تگزاس گفت: ” کنترل ویروس کرونا در ایران به‌دلیل زیرساخت بهداشتی ضعیف یک چالش خواهد بود “.

 

این نگرانی از سوی تحلیلگران در گروه اروپا - آسیا تکرار شد. ناتوانی رژیم ایران در تصمیم‌گیری، توانایی برای مهار گسترش ویروس در ایران را مختل کرده است.

 

بنا‌ به گزارش نیویورک تایمز ۸اسفند۹۸ مقام‌های وزارت بهداشت رژیم ایران روز پنجشنبه گفتند لااقل ۲۴۵نفر در ایران مبتلا شده و ۲۶تن نیز فوت کرده‌اند. اما متخصصان بهداشت تخمین می‌زنند تعداد بیماران بسا بالاتر از این رقم و احتمالاً هزاران تن است...

 

هم‌چنین خبرگزاری فرانسه ۹اسفند۹۸ گزارش کرد: کرونا در حال افزایش در نقاط دیگر جهان است و ایران، ایتالیا و کره‌جنوبی تبدیل به مراکز اصلی شیوع ویروس کرونا شده‌اند.

 

گسترش کرونا از ایران به سایر کشورهای جهان موجی از نگرانی را برانگیخته است.

بنا‌ به گزارش واشنگتن پست۲۰اسنفد ۹۸، نخست‌وزیر نیوزیلند روز جمعه گفت اولین مورد ابتلا به کرونا در این کشور شناسایی شده است. وزیر بهداشت نیوزیلند گفت فرد ۶۰ساله مبتلا به کرونا روز چهارشنبه از سفر به ایران بازگشته است.

 

بنا‌ به گزارش همین منبع بلاروس اولین مورد ابتلا به کرونا را روز جمعه گزارش کرد مقامات بهداشت این کشور گفتند فرد مبتلا یک ایرانی است که روز شنبه از باکو آذربایجان وارد این کشور شده است.

یک مرد ۵۰ساله اهل گرجستان که از ایران آمده است در آزمایشات مبتلا به کرونا تشخیص داده شده است.

روسیه روز جمعه ورود ایرانیان به این کشور را ممنوع اعلام کرد.

یورو نیوز ۹اسنفد ۹۸نوشت وزارت بهداشت انگلستان جمعه تصریح کرد که دو مورد جدید کرونا که در این کشور شناسایی شده، افرادی بوده‌اند که پس از سفر به ایران وارد این کشور شده بودند.

جمهوری آذربایجان روز جمعه با تأیید شناسایی نخستین مورد کرونا در این کشور اعلام کرد که فرد مبتلا یک شهروند روس است که پس از سفر به ایران وارد آذربایجان شده بود.

کانادا به شهروندان خود نسبت به سفر به ایران، ایتالیا و کره جنوبی هشدار دارد.

امارات متحده عربی، کویت، بحرین، لبنان، افغانستان، پاکستان و استونی در شمال اروپا موارد تازه بیماری را در کسانی که از ایران سفر کرده‌اند ثبت کرده‌اند. بسیاری از این کشورها مرزها با ایران را بسته‌اند.