728 x 90

هشدار انگلستان نسبت به سفر به ایران، توصیه‌های امنیتی و نگرانی‌های محتمل

 تهران - عکس از آرشیو
تهران - عکس از آرشیو

وزارت‌خارجه انگلستان روز پنجشنبه ۴خرداد ضمن هشدار نسبت به سفر شهروندان این کشور به ایران اعلام کرد: «صرف داشتن یک گذرنامه بریتانیایی، «دلیل کافی» در اختیار مقامات رژیم ایران برای هدف قرار دادن شهروندان بریتانیایی می‌گذارد و ممکن است به «ماه‌ها یا سال‌ها» حبس منجر شود».
وزارت‌خارجه انگلستان در به روز رسانی خود در این زمینه هشدار سفر به ایران هم‌چنین اعلام کرد: توانایی ما برای ارائه کمک کنسولی بسیار محدود است. در شرایط اضطراری - مانند وخامت جدی وضعیت امنیتی - بسیار بعید است که دولت بریتانیا بتواند شما را تخلیه کند یا در زمین در ایران کمک کند. اگر یک تبعه بریتانیایی هستید که قبلاً در ایران مقیم هستید، باید به‌دقت حضور خود در آنجا و خطراتی را که با ماندن متحمل می‌شوید، در نظر بگیرید.
تعدادی از دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی به‌طور خودسرانه در ایران بازداشت شده و به گذراندن محکومیت‌های طولانی‌مدت زندان محکوم شده‌اند.

در ژانویه ۲۰۲۳ یک تبعه بریتانیایی پس از دریافت مجازات اعدام، اعدام شد. رژیم ایران هم‌چنین اخیراً اتباع اروپایی غیرایرانی را که با ویزای توریستی سفر می‌کردند، دستگیر و بازداشت کرده است. روند عدالت کیفری که در چنین مواردی دنبال می‌شود کمتر از استانداردهای بین‌المللی است. اگر شما در ایران بازداشت شوید، پرونده شما در دست مقامات ایرانی خواهد بود که الگوی خصومت خود را با بریتانیا و شهروندانش نشان داده‌اند. بنابراین کمک کنسولی ما به اتباع بریتانیایی در ایران بسیار محدود است.
مقامات ایرانی تابعیت دوگانه را به‌رسمیت نمی‌شناسند. اگر شما یک تابعیت دوگانه بریتانیایی-ایرانی هستید و در ایران بازداشت هستید، FCDO از بازداشت شما توسط مقامات مطلع نخواهد شد و اجازه دسترسی برای ملاقات با شما را نخواهد داشت.
برای اتباع بریتانیایی بدون تابعیت دوگانه ایرانی، FCDO ممکن است برای مدتی از بازداشت شما مطلع نشود و ممکن است برای مدت طولانی از ملاقاتهای رفاهی کنسولی خودداری شود. به ایمنی و امنیت مراجعه کنید.
مقامات ایرانی افراد دارای ارتباط با بریتانیا را به تحریک اعتراضات متهم کرده‌اند. اگر در یک تظاهرات یا نزدیک آن هستید، در معرض خطر جدی دستگیری هستید. دستگیری دسته جمعی، از جمله رهگذران، یک اتفاق مکرر است. هر کسی که در ارتباط با اعتراضات دستگیر شود و تابعیت بریتانیایی داشته باشد، ممکن است در مظان اتهام جاسوسی یا تلاش برای تضعیف حکومت ایران، افزایش خطر بازداشت طولانی مدت، اتهامات جنایی و یا دریافت مجازات اعدام قرار گیرد. پیش‌بینی این‌که اعتراضات کجا برگزار می‌شود دشوار است. مقامات ایرانی می‌توانند دسترسی به اینترنت را محدود کنند و در برخی موارد اینترنت قطع می‌شود. داده‌های تلفن همراه، برنامه‌های تلفن همراه غیرایرانی و تماس‌های بین‌المللی ممکن است کار نکنند و برای ایمنی شخصی نباید به آنها اعتماد کرد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f01a64a2-be13-46cb-9fce-249cd4e2cec3"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات