728 x 90

هشدارهای بین‌المللی نسبت به عواقب حملهٔ اسراییل به رفح

جنگ در غزه
جنگ در غزه

هشدارهای بین‌المللی نسبت به عواقب حملهٔ اسراییل به رفح

از سوی دبیرکل ملل متحد، رئیس‌جمهور فرانسه و معاون رئیس‌جمهور آمریکا

آنتونیو گوترز، دبیرکل ملل متحد در جریان سفر به اردن در یک کنفرانس خبری گفت: اجماع بین‌المللی روبه افزایشی وجود دارد تا به اسراییل بگوییم آتش‌بس لازم است و حمله به رفح به یک فاجعه انسانی منجر می‌شود (رویترز ۶فروردین).

 

کاملا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز ۵فروردین در مصاحبه با تلویزیون ای.بی.سی، نسبت به عواقب حمله زمینی اسراییل به شهر رفح هشدار داد و آنرا یک اشتباه بزرگ نامید.

وی گفت: من نقشه‌ها را بررسی کرده‌ام. جایی برای رفتن ساکنان رفح وجود ندارد. ما در مورد ۱.۵ میلیون آواره صحبت می‌کنیم که به آنها گفته شده به آنجا بروند... بنابراین به‌وضوح روشن ساخته‌ایم که هر گونه حرکت نظامی در رفح یک اشتباه بزرگ است».

 

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در تماس تلفنی با نخست‌وزیر اسراییل به آتش‌بس فوری و پایدار در غزه فراخوان داد و نگرانی عمیق خود را نسبت به‌عملیات ارتش اسراییل در بیمارستان شفا ابراز کرد.

کاخ الیزه روز ۵فروردین در بیانیهٔ خود دربارهٔ این تماس نوشت: (امانوئل ماکرون) بار دیگر مخالفت قاطع خود را با حملهٔ اسراییل به رفح ابراز کرد. وی خاطرنشان کرد که جابه‌جایی اجباری جمعیت‌ها، طبق قانون بین‌الملل یک جنایت جنگی است و آینده غزه فقط می‌تواند در چارچوب یک دولت آتی فلسطینی و تحت مسئولیت دولت فلسطین تعیین شود... رئیس‌جمهور هم‌چنین اعلام شهرک‌سازیهای جدید توسط اسراییل را قاطعانه محکوم کرد...» .

در بیانیهٔ کاخ الیزه هم‌چنین آمده است: «رئیس‌جمهور به نخست‌وزیر اسراییل از قصد فرانسه برای ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌یی به شورای امنیت جهت درخواست آتش‌بس فوری و پایدار اطلاع داد. راه‌حل دو کشوری تنها راه‌حلی است که می‌تواند نیازهای امنیتی اسراییل و خواسته‌های مشروع فلسطینیان را برآورده کند.

 

وزیر خارجه آلمان روز ۶فروردین در آستانه سفر به خاورمیانه طی بیانیه‌یی ضمن هشدار نسبت به وضعیت وخیم انسانی در غزه تأکید کرد: فقط یک آتش‌بس فوری بشردوستانه که به یک آتش‌بس دائمی منجر شود می‌تواند امید برای صلح را زنده نگه دارد... مذاکرات دوحه باید سرانجام به موفقیت برسد...

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/dda8c5a2-ffbb-4aa0-8c9c-c114cfe22896"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات